1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Zvicra ofron para për hakerat që mund të thyejnë sistemin e tyre të votimit elektronik

Tema tek 'Siguria në përgjithësi' e hapur nga Ad ifixit, 5 Gusht 2019.

 1. Ad ifixit

  Ad ifixit Anëtar

  Postimet:
  5
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  Qeveria zvicerane kishte ofruar deri në 44,000 euro për hakerët që mund të zbulojnë dobësitë në sistemin e tyre të votimit elektronik.

  Hakerëve ju kishte dhënë mundësia që të kërkojnë dobësi gjatë një votimi të cilin e kishin si një provë për një periudhë prej katër javësh.

  Hakerët do të marrin ndërmjet 44,000 € për manipulimin e votave në një mënyrë që është e padukshme, dhe 17,600 € për manipulimin e votave në një mënyrë që do të zbulohej nga mbikëqyrësit e votimit elektronik....

  http://kosova.live/zvicra-ofron-par...hyejne-sistemin-e-tyre-te-votimit-elektronik/
   
  bofy pëlqen postimin.
 2. IMPACT

  IMPACT Anëtar Aktiv

  Postimet:
  244
  Pëlqimet:
  13
  Pikë nga trofetë:
  18
  Kush din le ta poston ketu linkun e webfaqes qe do te behet votimi...
   

Shpërndaje faqen

Loading...