1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje zte onu , remote management

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga Lodvald, 19 Shkurt 2018.

 1. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,158
  Pëlqimet:
  612
  Pikë nga trofetë:
  258
  Pershendetje , si mund ta kap un nje onu ne nje rrejt wan.

  Shembull wirlesat tplink ose tenda kan opsionin remote management , i aktivizoj aty edhe porten 8080 edhe i kap me ip e wanit.

  por zte-f460 f460 (edhe ca modelete tjera )ne fiber optike nuk e kan opsionin remote management,

  po mendoja me e ba me port forwarding por spo ban perseri , mos ndokush ka naj ide se si me e kry ?
   
 2. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,158
  Pëlqimet:
  612
  Pikë nga trofetë:
  258
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,201
  Pëlqimet:
  1,339
  Pikë nga trofetë:
  343
  Kerko dokumentacionin per ate paisje dhe shiqoje a ka ndonje IP, User dhe Pass per kycje? Nese po, ather mundesh me menagju remotely. Une po supozoj qe ka.

  Fillimisht merre nje paisje lidhe me laptop dhe shiqo a mundesh mu qas, nese mundesh ather mundesh edhe remotely vetem se duhet me rregullu punen e networks qe me mujt me pa ate IP te paisjes.
   
 4. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,158
  Pëlqimet:
  612
  Pikë nga trofetë:
  258
  po direkt lidhem me to krejt thjeshte 192.168.0.1 ose 192.168.1.100 (Epon/Gpon) po dukemntacion spo gjej askund per to edhe pse jan shpernda ne mas. por si parim cila port perdoret per remote management apo ska lidhje ?
   
 5. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,201
  Pëlqimet:
  1,339
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nese lidhesh me HTTP ather porti eshte TCP/80, ndersa HTTPS eshte TCP/443. Ose nese ka ndonje port jo default ather e perdor ate nje shembull: http://192.168.0.1:7443 , Ather porti eshte TCP/7443

  Nese nuk lidhesh nga browseri ather trego si lidhesh me ne detaje edhe te tregoj cili port perdoret.
   
 6. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  899
  Pëlqimet:
  210
  Pikë nga trofetë:
  73
  Me fal qe nderhyj ne bisede po ti don qe me nderhy ne interface te kontrollit nga nje network tjeter.

  Don me aktivizu remote configuration?

  Gjeta ket manual i ka te gjitha fubjsionet e shpjeguara shiko nga faqja 30-40 e ke si me e konfiguru WAN.

  http://kabeli.eu/upload/zte-f460.pdf
   
 7. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,158
  Pëlqimet:
  612
  Pikë nga trofetë:
  258
  ne LAN eshte i menagjueshem si cdo paisje tj rrjeti me nje nderfaqe te veten. por WAN nuk po arrij me kap dot .

  e kam bere nje onu bridge edhe pas onu kam vendos nje wirles tenda aktivizova remote management edhe krejt mire po arrij me e kap.


  [​IMG]
   
  MEkaNIku pëlqen postimin.
 8. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,201
  Pëlqimet:
  1,339
  Pikë nga trofetë:
  343

  Dmth ti po deshiron me e hap mgmt. interface duke perdor portin e WAN-it, me u lidh nga IP-ja e WAN-it?
   
 9. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,158
  Pëlqimet:
  612
  Pikë nga trofetë:
  258
  po
   
 10. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,201
  Pëlqimet:
  1,339
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ky eshte nje opcion qe eshte i ndaluar ne disa paisje dhe nuk lejon aktivizimin, disa tjera eshte i ndaluar por lejon aktivizimin.

  Per shkaqe sigurie nuk do aktivizoja kete edhe nese ta jep mundesine.
   
 11. Inpu

  Inpu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  261
  Pëlqimet:
  21
  Pikë nga trofetë:
  28
  Cfare ONU perdor Epon apo Gpon dhe ca versioni te tyre?
   
 12. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,158
  Pëlqimet:
  612
  Pikë nga trofetë:
  258
  Gpon zte f620
   
 13. Inpu

  Inpu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  261
  Pëlqimet:
  21
  Pikë nga trofetë:
  28
  Deshiron ta kapesh nga jashte me IP te menaxhueshme apo me IP tuaj publike ?
   
 14. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,158
  Pëlqimet:
  612
  Pikë nga trofetë:
  258
  du ta kap nga serveri i isp pershembull.

  shembull i ip 10.10.5.113 : ip qe kapet veq brenda rrjetit jo jashta tij besoj se me kuptove ,,, a eshte e mundur.

  nje ne tr me ka then me sjel onu edhe nje usb te bej backup edhe jau hedh te gjithav edhe i kap por sme ka dal koh me leviz....
   
 15. Inpu

  Inpu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  261
  Pëlqimet:
  21
  Pikë nga trofetë:
  28
  Ateher nqs do te kapesh nga serveri i ISP nje onu qe nuk ka remote duhet bere komanda nga OLT. Komanda ne cli eshte mgmt-ip . Nqs ti deshiron te aksesosh ONU thjesht nga IP publike tek F460/F660 eshte tek Security e ben enable dhe tek start IP / end IP lere bosh ( nen kupton qe aksesohet nga cdo IP ) , zgjidh permit dhe protokollin nga do ta aksesosh. Nuk kam eksperience me F620 gjithsesi nqs te duhet ndihme mund te japesh nje anydesk dhe e shikojme se bashku.
   
 16. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,158
  Pëlqimet:
  612
  Pikë nga trofetë:
  258
  ip publike nenkupton 10.13.13.xx pershembull

  apo

  185.15.145.xx ?
   
 17. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,158
  Pëlqimet:
  612
  Pikë nga trofetë:
  258
 18. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,158
  Pëlqimet:
  612
  Pikë nga trofetë:
  258
  [​IMG]
  Ms mthuj se eshte ikjo ?
   
 19. Inpu

  Inpu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  261
  Pëlqimet:
  21
  Pikë nga trofetë:
  28
  Beje enable , Ingress zgjidh nderfaqen e WAN , Start IP / End IP lere bosh . Mode : Permit . Select list zgjidh web. Shikoje pastaj nqs e akseson pajisjen nga jashte.
   
 20. Inpu

  Inpu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  261
  Pëlqimet:
  21
  Pikë nga trofetë:
  28
  IP Publike : IP jote qe del ne internet
  IP Lokale: E ke tek Network - LAN tek F620 ( mund ta nderrosh sipas deshires )
   

Shpërndaje faqen

Loading...