1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Zhurma e kompjuterit

Tema tek 'Mësimet e Përzgjedhura' e hapur nga CybeRnotic, 22 Nëntor 2014.

 1. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,933
  Pëlqimet:
  65
  Pikë nga trofetë:
  68
  • 1. Zhurma e kompjuterit mund te shkaktohet nga pluhuri qe jeni duke jetuar ne rreth e për qark apo në vendin tuaj shtëpiak

   • Simptomet janë:


   2. Power supply (furnizuesi i rrymes), Fan(flutura) apo Coleri tek procesori, dhe coleri fan tek kartelat e reja grafike. Do të thotë keto jan simptomet krysore qe mund të jenë mbushur me pluhur,dhe kompjuteri mund të paraqes një zhurm turbuese,te madhe kohe pas kohe mund edhe te ndalet

   Rekomandimet e një IT:
  • Sygjerohet te bleni nje fryrës tek Serviset e kompjuteve por nuk do te thot qe mund ta keni pa tjeter brenda kufijve te caktuar,por nëse deshironi ti kurseni parat tuaja,mund të përdorni fem te flokëve, apo mund ta dërgoni shtëpizen tek ndonje services të kompjuterëve apo ndonjë vullkanizer ti rrotave që ti fry me kompresor per largim te pluhurit për brenda dhe jasht shtëpizës së kompjuterit tënd
  • Sygjerohet te bleni edhe mastin per lyerje te flladitësve(Fan)
   Nëse nuk keni ku ta bleni, mund të përdorni vaj(ule) të makinave të flokëve,apo makinave të qepjes ,kujdes flladitësin apo colerin duhet ta heqeni prej shtëpizez dhe ta lyeni ashtu siq duhet , jo brenda në shtëpiz pa e hequr fare.
  • Sygjerohet në kompjuter së paku qdo një muaj të pastrohet brenda e jasht pluhuri që të mos mbetet pluhuri shkaktar i gjith dëmëve qe mund te vij deri tek dëmtimi i gjith kompjuterit prej pluhurit nga rrethanat vetijake
   
  mikrotik pëlqen postimin.
 2. albert1

  albert1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  452
  Pëlqimet:
  91
  Pikë nga trofetë:
  28
  Qysh duhet me vepru kur niher zhurma e llaptopit shum.
  Per me pastru mir duhet me qel krejt me ja hek tastaturen e deri te pllaka am, + per me hek duhet me pastru edhe thermal paste te procesorit edhe karteles grafike.
  Pyetja ime osht kjo:
  A bon me ja lshu kompresorin edhe me ngjit fyshtin e topit http://www.dickssportinggoods.com/graphics/product_images/pDSP1-2593243dt.jpg
  edhe me fry prej jashtit ne fuz te llaptopit.
  A prish naj sen?

  [​IMG]
   
 3. Tanni

  Tanni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  811
  Pëlqimet:
  103
  Pikë nga trofetë:
  73
  Un personalisht me kompresor pa i ngjit ksi fyshti ma tvogel veq ata qe e ka tveten kompresori e kom pastru krejt pc edhe laptopin edhe asni problem nuk kom pas. Nuk ma merr mendja qe kompresori ka aq shum shtypje saqe me mujt me livrit naj kabell ose najsen, tu e marr parasysh qe ti edhe me fysht ki me pastru kshtuqe ska kurrfar problemi.
   

Shpërndaje faqen

Loading...