1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Zgjidhja e problemeve te rrjetes (Gjerat elementare)

Tema tek 'Mësimet e Përzgjedhura' e hapur nga Fannol Gashi, 15 Dhjetor 2010.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Besoj qe cdo njeri qe perdor kompjuter mund te kete probleme me rrjete, ku munde te jene probleme te thjeshta probleme elementare apo mund te jene probleme serioze apo te komplikuara.

  Ketu do te sqarojme gjerat me elementare qe te bejne troubleshooting dhe te mundohen te zgjedhin problemin para se te lajmerojne personin pergjegjes per rrjete (Network Assistant, Network/System Administrator, ISP, … )

  Ne Foton me poshte eshte Topologjia e rrjetes qe do ta perdorim per sqarimin e ketij mesimi, Kemi nje rrjete private ku perdoret ky subnet 192.168.1.0/24 (IP nga 192.168.1.1 deri 192.168.1.254 dhe subnetMask 255.255.255.0)
  Klientat i kane IP-jat 192.168.1.2-192.168.1.254 ndersa Routeri(defaultGateway) 192.168.1.1

  [​IMG]

  Komandat qe do perdorim (sqarim):
  Ping (shikojme se a shihet nje paisje e rrjetes ne rrjete)
  Ipconfig /all (tregon TCP/IP konfiguracionin)
  Ipconfig /flushdns (e pastron DNS cashe-in)
  Ipconfig /release (e lshon IP-ne te cilen e ka marr nga DHCP)
  Ipconfig /renew (kerkon IP te re nga DHCP)

  Po supozojme se kompjuteri me IP-n 192.168.1.6 ka problem per qasje ne internet. (IP-n e shikojme duke ekzekutuar komanden ipconfig)
  [​IMG]

  1. Hapi i pare eshte qe te shikoni se a e keni kabllen e rrjetit te vendosur ne kartel
  te rrjetit nese nuk eshte at’her tek LocalAreaConnection tek Ora ju paraqitet [​IMG] ose ne Control Panel > Network [​IMG] mund te mos jete e vendosur ose mund te jete e demtuar ose e mos lidhur mire ne konektore. Mund qe switch-i te mos punoje eshte mire qe ta restartoni njeher dhe shikoni se a kthehet funksionaliteti apo ta nderroni portin ne switch.

  2. Hapi i dyte qe duhet te marrim eshte ta bejme Ping loopback adresen (localhost adresen)
  Ping 127.0.0.1 (ku nese ka sukses at’her TCP/IP eshte ne rregull paketat qe dergohen dalin nga kartela e rrjetit apo me mir te themi e kalojne hapin e fundit te OSI Modelit dhe kthehet prap pergjigjja, ku tregon funksionalitetin e TCP/IP, NIC (karteles se rrjetit) pjesa logjike)
  [​IMG]
  Nese keni problem me kete dmth ju kthen TimedOut at’her mundeni ta Resetoni TCP/IP Konfiguracionin duke egzekutuar kete komand nga CMD
  netsh int ip reset c:\itshqipresetlog.txt ku kjo komand i mbishkruan dy regjistra (ku i kthen ne gjende fillestare). Dhe e ruan nje log ne C:\ ku mund ta shikoni se si ka shkuar resetimi dmth a ka pasur ndonje error apo jo.
  SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\
  SYSTEM\CurrentControlSet\Services\DHCP\Parameters\


  3. Hapi i trete eshte ta pingoni ndonje Kompjuter/Server/Switch/Router/Printer te Rrjetes/ apo cka do cofte qe ka nje IP dhe e ka te lejuar ICMP Trafikun (ICMP trafikun e perdor Komanda PING)
  Psh: ne do ta pingojme DreamBox(qe eshte nje resiver), thjesht e egzekutojm komanden ping 192.168.1.100

  [​IMG]

  Nese ka sukses dmth kthen pergjigje at’her LAN rrjeta e mbrendshme eshte ne rregull (Dmth IP dhe SubnetMask, pasi qe per komunikimin ne LAN ne te njejtin Subnet(Range) nevojiten vetem IP dhe SubnetMask-a dhe jo DefaultGateway pasi qe kjo perdoret per komunikimin me Subnets(Rrjetat tjera, dalje ne Internet). Por nese kjo nuk kthen pergjigje pozitive Dmth kthen Request timed out. Mund te jete problem Kablla,Kartela e rrjetit, ose mundet Firewall te ndaloj ICMP Trafikun, mund te mos jete IP konfiguracioni i kompjuterit tuaj ne rregull (nese paisja qe pingoni nuk ka problem te dale ne internet) ate mund ta shikoni duke egzekutuar komanden ipconfig nga CMD.
  Nese IP-jat nuk jane konfiguruar mire at’her ato mund ti ndryshoni duke shkuar:

  [​IMG]
  Me mouse2 > Properties

  [​IMG]

  Nese e shohim qe nuk eshte ne rregull at’her mund ta ndryshojme.

  Nese IP Konfiguracionin e marrim nga DHCP (ne menyre Automatike) at’her:
  Per leshimin e IP-se ipconfig /release
  Per marrjen e nje IP-je te re ipconfig /renew

  Dhe do te kemi nje IP te re.

  4.Hapi i katert eshte qe te pingojme ndonje host diku ne internet psh:
  ping itshqip.com nese kemi sukses at’her kemi qasje ne internet dhe nuk kemi asnje problem ndersa nese nuk ka pergjigje positive at’her shikoni DNS konfiguracionin mund ta perdorni komanden ipconfig /flushdns qe ta pastroni DNS cashe-in.
  Opcioni tjeter eshte qe ta pingoni ndonje Host ne internet jo me emer por me IP nese keni sukses me IP dhe jo me emer at’her problem qendron tek DNS ku e ceka me larte si ta pastroni ose ta shikoni se a eshte ne rregull Preferred DNS Server dhe a eshte ne funksion (ku kete mund ta kontrolloj personat pergjegjes te rrjetes).

  Nese 3 hapat e pare jane ne rregull at’her lirisht mund ta kontaktoni ISP-ne tuaj apo ndonje person pergjegjes te rrejtes ne kompanine ku punoni.

  Keta jane hapat elementare qe duhet ti merrni per zgjidhjen e ndonje problemi te rrjetes.

  Nese keni diqka te pyesni at'her lirisht mund te pyesni.
  Dhe ju kisha lutur qe ti lexoni edhe mesimet tjera qe jane paraqitur ne forum, qe ta keni me te kjarte funksionimin elementare te rrjetes.

  Me Respekt,
  phannolee
   
 2. ymer01

  ymer01 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  355
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  hej shkoi mu kto ikona qe jan ne foto me dalin shum her dashta me dit a eshte problemi te pc apo tek firma e internetit

  [​IMG] [​IMG]
   
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Dalin nese nuk eshe kabllo e rrjetit e vendosur ne NIC, e kom cekur me larte , ose restartohet paisja (Modemi Routeri Switchi ...) dhe deri te starton del X
   
 4. Doom-Cracker

  Doom-Cracker Anëtar Aktiv

  Postimet:
  134
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Shum flm phanolee , tutorial i vlefshem .
   
 5. terminator

  terminator Anëtar Aktiv

  Postimet:
  246
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  po ne reast se ne internetin e ke te shkeputur por se di kush e ka fajin modememi/routeri apo isp,si i behet ne kte rast?
   
 6. visi1211

  visi1211 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  95
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  0
  nese po don me thene se nqs internetin e kemi te shkeputur nga kompania qe ne e marrim ...jane disa raste psh.ikona en fund te destop del me nej trekendesh te vogel te verdhe ...dhe ne kete raste ne shumicen e rasteve ka nevoj per nje rikonfigurim te ruterit ose vetem nej ristartim te ruterit....
   
 7. terminator

  terminator Anëtar Aktiv

  Postimet:
  246
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Ipconfig /release (e lshon IP-ne te cilen e ka marr nga DHCP)
  Ipconfig /renew (kerkon IP te re nga DHCP)
  keto komnda nuk funksionojn pasi i kam provuar dhe po te njejten IP ka pc,se ndron
   
 8. chedani

  chedani Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  po me ipko po kam shpesh probleme me do errorr-a 699 a zdi qfar mdalin
   
 9. Golden Star

  Golden Star Anëtar Aktiv

  Postimet:
  198
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Ii papar je phannoleee shumm tutorial i vlefshem
   
 10. dnomra

  dnomra Anëtar

  Postimet:
  2
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Ipconfig /release => leshon IP e marre nga DHCP.
  Ipconfig /renew => pas komandes qe i bejeme "Ipconfig /release" dhe IP leshohet nga DHCP-ja atehere komanda "Ipconfig /renew" e kthen perseri IP e meparshme...

  Kjo tregon qe nuk mund ta ndryshoje IP-ne por thjesht e leshon dhe e kthen perseri po te njejten IP. :D
   
 11. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343

  lol tash i pashe postimet por e pashe te arsyeshme te pergjigjem,

  Funksionojn ketu komanda po per ti kuptuar se pari duhet te dish se si funksionon DHCP pastaj ti perdoresh.

  Nje sqarim pasi jepe nje pergjigje absurde :).
  DHCP posa ta jep nje IP psh nje Kompjuterit ia cakton nje Lease Time ku ajo IP e ka kohen e leshimit dhe skadimit:

  Code:
  Lease Obtained. . . . . . . . . . : Tuesday, March 08, 2011 5:19:03 AM
  Lease Expires . . . . . . . . . . : Wednesday, March 16, 2011 5:19:03 AM
  per kete kohe nese provon release/renew prap e merr te njejten perderisa ate nuk e merr ndonje kompjuter tjeter, si e din DHCP kete ?
  Bene PING nje IP nese nuk ka pergjigje at'her e leshon IP-n klientave por nese ka at'her ja ndrron ja jep nje tjeter.
   
 12. jankeri

  jankeri Anëtar

  Postimet:
  6
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Une e kam nje problem une e kam rrjetin me Ipko dhe perdori dreambox me shiku televizor mirpo diqka mu prish PC edhe kur e kom ndrru spo muj mo me ndreq aj qka ma ka ndreq ka dal jasht vendit.
  Problemi osht kshtu se kush e ka me IPKO e din se na nuk kena IP sikur pi shoh ne foto ne kete tutorjal mirpo per mem funksionu DreamBoxi duhet mi bo IP qeshtu si ne foto. Kush din ju lutem ndimoni, Nashta skom dit as me shpjegu mir problemin.
   
 13. fattlum

  fattlum Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Nese bon pak ndihmi dikush???

  Une nuk po muna me konfiguru nje Wireless te thjesht marka: "Loopcomm". Une po du me konfiguru me ni m'nyr qe mem bo rrjeti me ipkon ose me fjal te tjera me perdor vetem si bridge per internet. Nese munet dikush mem ofru pak ndihm ju lutna!!!
   
 14. tosi

  tosi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,205
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  58
  postim me vlerë.
   
 15. shqipdon

  shqipdon Anëtar Fillestar

  Postimet:
  92
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  shum faleminderit me zgjedhe nje problem te madh
   
 16. MattRiXx*BluE

  MattRiXx*BluE Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Jan problement tek pc i juaj
   
 17. IMPACT

  IMPACT Anëtar Aktiv

  Postimet:
  244
  Pëlqimet:
  13
  Pikë nga trofetë:
  18
  jane fshire foto uploadoni perseri
   
 18. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk i kam keto foto ne kompjuter, por keto thuajse jane perfshire ne trajnimet e rrjetave qe i kam punuar, andaj ju preferoj ti shiqoni ato (Troubleshooting, Disa vegla te rrjetes).
   

Shpërndaje faqen

Loading...