1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

YouTube tani edhe në gjuhën shqipe

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga Arsim N., 14 Prill 2015.

 1. Arsim N.

  Arsim N. Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,928
  Pëlqimet:
  237
  Pikë nga trofetë:
  183
  [​IMG]

  Zhvilluesit e uebfaqes për video YouTube janë duke bërë të pamundurën për të sjellur tek të gjithë përdoruesit gjuhën e tyre në uebfaqe. Uebfaqja nga Google ka qenë gjithmonë poliglote, por tani gjigandi kërkimor ka shtuar edhe 15 gjuhë të tjera, duke sjellur në total 76 gjuhë në dispozicion për mbështetje. Kjo mbulon gjuhët amtare të 95 % e përdoruesve të internetit, të paktën kështu deklaron YouTube, transmeton ITshqip.com.

  Për të qenë më i saktë, këto 76 opsione janë vetëm për shfletim të faqes, duke përkthyer tekstet, butonat dhe lidhjet e uebfaqes. Përveç gjuhës shqipe, YouTube tani mbështet edhe 14 gjuhë të tjera:

  Azerbaijani - Azərbaycan (az), Armenian - Հայերեն (hy) , Georgian - ქართული (ka) , Kazakh - Қазақ Тілі (kk) , Khmer - ខ្មែរ (km), Kirghiz - Кыргызча (ky), Lao - ລາວ (lo), Macedonian - Македонски (mk), Mongolian - Монгол (mn), Myanmar (Burmese) - ဗမာ (my), Nepali - नेपाली (ne), Punjabi - ਪੰਜਾਬੀ (pa), Sinhala - සිංහල (si), Albanian - Shqip (sq), Uzbek - OʻZbekcha (uz) /ITshqip/​
   
  dr_iton, denada, Misteriozi dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 2. diamantsallahu

  diamantsallahu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  202
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  43

Shpërndaje faqen

Loading...