1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

XBMC

Tema tek 'Mësimet e Përzgjedhura' e hapur nga VaLoN, 15 Janar 2013.

 1. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  841
  Pëlqimet:
  349
  Pikë nga trofetë:
  208
  1. Qka eshte XBMC

  Eshte e veshtire me fjale mi shpjegu krejt funksionet qe i kryn XBMC, por ndoshta mund ta quajme nje zgjidhje alternative e Windows Media Center, por edhe pse eshte Open Source dhe Free per mendimin tim eshte shume larg me e mire dhe me mundesi me shume se sa WMC.
  Per informata ma shume rreth XBMC mund te vizitoni ueb faqen zyrtare ose keto dy lidhje me poshte:

  Rreth XBMC
  Galeria

  2.Qka permban video tutoriali?

  -Instalimi i XBMC
  -Instalimi i XBMCHUB Wizard ( XBMCHUB Wizard instalon shtojcat me te mira dhe me te nevojshme qe e bejne XBMC diqka madheshtore).
  -Si te shikojme filmat nga me te fundit dhe te tjere ne kualitet HD.
  -Si te shikojme kanale nga me te ndryshmet duke filluar nga ato shqip e deri tek SkySports,AlJazeera e shume kanale tjera.
  -Si te shikojme drejteperdrejte ndeshje nga sporte te ndryshme.
  -Si te shtojme kanale te tjera.
  -Si te ruajme diqka si "Favorite" per ta shikuar me vone.
  -Etj.

  3. Shiko video tutorialin:

  [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=M_ySoLqaxg0[/youtube]

  XBMC ofrone shume me teper se sa ato qe jane ne video por per gjithqka tjeter mund te diskutojme ne kete teme.
   
 2. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  XBMC e kam instalu para disa diteve, vetem sa per testim dhe kam pa qe eshte shume i mire sepse ka shume plugins, per shume sene t'mira, dicka qe po i mungojke eshte ndonje plugin per Skype apo WLM, edhe pse per Skype kish fillu dikush nga komuniteti i XBMC me kodu edhe pse kish postu nje video, po ishte larg perfundimit te tije !
  Edhe nje pyetje, kam pa ne youtube qe disa kane edhe ne meny 'TV' dhe 'TV Shows' a ka ne 'Options' dikund qe mundesh me shtu kategori te tjera ne menyne kryesore ?
   
 3. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  841
  Pëlqimet:
  349
  Pikë nga trofetë:
  208
  Ajo aktvizohet duke klikuar tek SYSTEM pastaj tek Live Tv dhe pastaj tek General opsioni i pare eshte Enabled dhe duhet me kliku per mu aktivizu dhe del ajo menu.

  <a class="postlink" href="http://wiki.xbmc.org/index.php?title=PVR" onclick="window.open(this.href);return false;">http://wiki.xbmc.org/index.php?title=PVR</a>
   
 4. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,498
  Pëlqimet:
  2,087
  Pikë nga trofetë:
  448
  Video shum e mir, pom pelqen shum. Pajteter duhet me provu, spaku per ndonje film me kqyr najhere.
   
 5. Don AlCa

  Don AlCa Anëtar Aktiv

  Postimet:
  173
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje une i ndjeka te gjitha hapat si ne video por ketu si ne foto me paraqet problem nuk me configurohet as ne win xp e as ne win 8 mund te ma tregosh problemin?? linku i fotos: <a class="postlink" href="http://img716.imageshack.us/img716/9770/xbmcpr.png" onclick="window.open(this.href);return false;">http://img716.imageshack.us/img716/9770/xbmcpr.png</a>
   
 6. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  841
  Pëlqimet:
  349
  Pikë nga trofetë:
  208
  Para se me startu me instalimin e xbmchub wizard duhet nihere me startu xmbc edhe pastaj me mbyll. A e ke bere kete? Apo menjehere si eshte instalu xbmc ke fillu me instalu xbmchub wizard?
   
 7. Don AlCa

  Don AlCa Anëtar Aktiv

  Postimet:
  173
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  Po e kom hap e kom kontrrollu pak shumm edhe e kom hek aty exit edhe at'her e shkarkova ato xbmchub wizard ama spo ma configuron as ne pc se e kom me win xp as ne laptop me win 8 spo di as far problemi munet me pass?? :$
   
 8. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  841
  Pëlqimet:
  349
  Pikë nga trofetë:
  208
  Nese ki teamviewer dergomi infot ne PM ne keto momente pasi jam ketu dhe shikojme e rregullojme problemin.
   
 9. Don AlCa

  Don AlCa Anëtar Aktiv

  Postimet:
  173
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  VaLoN flm shumm qe ma rregullove!!
   
 10. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Per me ndertu nje Multimedia Center, cfare PC preferoni per me lidhe me TV edhe me pas sikur nje kinema Shtepiake ?
  Une kam mendu me provu me Raspberry Pi, ndoshta keni ndegju per kompjutere qe ka permasat e nje kartele krediti dhe ka keto perfromanca
  Code:
  Broadcom SoC with 700MHz ARM11 CPU and Videocore IV GPU; 256MB of RAM, SD card slot for permanent storage; HDMI, 2x USB, Ethernet, 3.5m audio out, composite video out 
  Dhe synimi i atyre qe kane prodhuar kete produkt eshte qe te shitet me nje cmim te lire, dhe Rasberry Pi Model B kushton 35$ !

  [​IMG]

  Dhe e di qe XBMC ka nje version te veqant per Rasberyy Pi, cka mendoni a ia vlene me ble nje R. Pi me perdore si Home Cinema, kam pa ne Youtube qe mund te shikosh video Full HD (1080p) !?

  faqja zyrtare e Raspberry Pi <a class="postlink" href="http://www.raspberrypi.org/" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.raspberrypi.org/</a> ku mund te shikoni shume projekte ku mund te perdoret R.Pi !
   
 11. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  841
  Pëlqimet:
  349
  Pikë nga trofetë:
  208
  Spo muna met udhezu ngase se kam perdor kete produkt por besoj qe shume shpejte ko me ble kete produkt edhe pse nuk kishte mundesi per Albania por do ja bejme disi. Sa i perket qmimit besoj qe ja vlen me provu vetem se shume lehte prishet, por kish edhe disa kutia qe ishin te lira per me vendos kete kartele.
  Ndoshta per ata qe kane laptopa te ri ose kompjutera me kartela grafike te mira qe kane dalje HDMI ose qoft edhe DVI per mendimin tem skan nevol me ble kta se kjo eshte thjeshte nje lloj kompjuteri me nje madhesi ekstreme te vogel.
   
 12. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Mire nese e blen, tregona cfare performance ka ky produkt, ka shume projekte qe mund te behen me kete 'miniPC', komuniteti ka kerkuar Modelin C, me RAM me shume, por prodhuesit kane thene qe do te vazhdojne me kete model, pasi qe shitjet po shojne shume mire !
  R.Pi mund te perdoret per shume projekte, ketu i ke 40+ projekte te ndryshme ku mund te perdoret Raspberry Pi
  Code:
  http://pingbin.com/2012/12/30-cool-ideas-raspberry-pi-project/
   
 13. albertbytyqi

  albertbytyqi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,365
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  68
  E kom instalu e krejt mir ,po sun po ii gjej kanalet per Sport,a kish mujt mem ndihmu dikush ku me hi?
   
 14. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  841
  Pëlqimet:
  349
  Pikë nga trofetë:
  208
  Po shiko videon deri ne fund edhe eshte aty qysh e shiku sport. Ma sakte shiko nga minuta 09:55 e ki ku duhet me kqyr sport.
   
 15. albertbytyqi

  albertbytyqi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,365
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  68

  Mire e rregullova punen e programeve krejt,shum mir po bon,po tash po me intereson a ka mundesi qe programin e e lon te minimizun ne Pc,p.sh e leshoj ne radio stacion edhe tash me e minimizu edhe me e lon qashtu me ngu muzik,edhe me punu kshtu ne Pc?
   
 16. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  841
  Pëlqimet:
  349
  Pikë nga trofetë:
  208
  Po qdo aplikacion ne Windows munesh me minimizu me tastin e flamurit te Hashim Thaqit qe gjendet ne tastier edhe me punu tjeter qka, ose tek XBMC shkon tek SYSTEM prap System pastaj tek Video output dhe atu e ki opsionin Display Mode qe default e ka Full Screen ti e ndryshon ata edhe e bon Windowed dhe aplikacioni hapet pataj si qdo aplikacion tjeter me ato opsionet _[]x.
   
 17. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Hahahahahahaha :lol:
   
 18. llapiani

  llapiani Anëtar Aktiv Staff Member IT Staff

  Postimet:
  272
  Pëlqimet:
  43
  Pikë nga trofetë:
  38
  HI Zyklon

  Per ashtu merre nje apple tv gjenerates 2 ama duhet mas pari me ja thy kodin edhe mandej e instalon kit senin XBMC edhe taj mundesh me lidh me SAN ku i kije folderat per musik e filma ama kushton pak un po pres deri sat del kodi per apple tv gjenerates 3 si me mujt me lidh direkt permes internetit me kqyr kto programat e digitalbit se satelit ketu ku jetoj ne gjermani sum lan me ngjit ama deri tash sedi skam nije si u dal naj jailbrek per 3 ??
   
 19. albertbytyqi

  albertbytyqi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,365
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  68
  Falemnderit shum,,,,, hahahahhahahahah
   
 20. ValonnMehmeti

  ValonnMehmeti Anëtar Aktiv

  Postimet:
  266
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  18
  Videoja koka fshi !
   

Shpërndaje faqen

Loading...