1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje wordpress infektu me malware

Tema tek 'Siguria në Ueb' e hapur nga Lodvald, 13 Gusht 2022.

 1. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,234
  Pëlqimet:
  625
  Pikë nga trofetë:
  258
  kam nje wordpress qe esht infektu shum me malware ne cdo direktori ka .htaccess te quditshem .

  a ka ndonje hosting qe ofron free malware scaner dhe remover falas te perfshime ne paket . ose ndonje menyre tjeter falas ose te lire per ta pastru pasi sesht ndonje website qe perdoret per fitim thjesht nje projekt per nje hotel te vogel .
   
 2. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,250
  Pëlqimet:
  1,183
  Pikë nga trofetë:
  343
  Falas nuk mendoj. Dikur me paten infektuar nje host (qe provaideri me tha nuk ishte faj im por i provaiderit) pastrimi vetem me backup ose fillo cdo gje nga fillimi nese eshte infektuar edhe database dhe nuk e gjen dot.
  E kemi thene dhe rithene kaq here ne faqe serioze (biznese etj) asnjehere nulled.
   
 3. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  435
  Pëlqimet:
  318
  Pikë nga trofetë:
  73
  Hi,
  Dev team te ne ka hasu problemin e njejt me nje plugin qe ishte i infektuar pastaj ka infektu komplet wordpressin,
  Zgjidhja qe ju kom referu atyre po te referoj edhe aty :
  1. Backup krejt files komplet si i ke ne localhost
  2. Manual Scan - Shiko sipas dates kur jan ndryshu files per her te fundit dhe nese ki files qe nuk jan pjes e wordpress hapi shikoj qfar kan dhe menjanoj.
  3. Clean Index's First - Shiqo tek index.php ne front dhe ne wp-admin/index.php mos ke ndonje extra line of code kryesisht esht encrypted me base64 vetem e fshin edhe save, INFO : Ate code qe gjen neper files qe esht perhap merre nje pjes qe gjindet ne secilen file ne menyr qe te mund ti identifikosh files tjer me ate code malware.
  4. Po pate qasje ne Dashboard : insalo kete https://de.wordpress.org/plugins/wordfence/ esht free edhe files qe nuk jan te wordpress sistemin e fshin apo fajllat qe jan demtuar i restauron siq kan qen wordpressi.
  5. Change Passwords - Qdo password qe e ke perdor qoft cpanel, databaze, wordpress krejt i nderron.
  6. Keep Backups!
   
  Poshnjari dhe beyourself pëlqejnë postimin.
 4. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,234
  Pëlqimet:
  625
  Pikë nga trofetë:
  258
  26euro me ka kry pun per 1 or .

  https://www.fiverr.com/alamgirbadsh...5&imp_id=4dcce3e7-713f-4852-8105-c70a4662d6bf

  ska pas gja nulled por gjithmon gjejn backdoor me hy , ky malware bente redirect veq gjysmen e vizitorve neper faqe me rreklama .
   
  Last edited by a moderator: 20 Shtator 2022
 5. p3n7357

  p3n7357 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  517
  Pëlqimet:
  152
  Pikë nga trofetë:
  73
  E kisha dhe une te njejtin problem dhe e pastrova manualisht vete me ndihmen e wordfence dhe tjeter scanners online me trial per te identifikuar filet e infektuar
   

Shpërndaje faqen

Loading...