1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Windows 7 color & display resolution problem

Tema tek 'Microsoft Windows' e hapur nga Slumerican, 3 Shtator 2021.

 1. Slumerican

  Slumerican Anëtar Aktiv

  Postimet:
  256
  Pëlqimet:
  46
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pershendetje IT guys.
  Kam nji laptop Asus K53SC dhe ne windows 7 nuk po kom mundesi me instalu drivers te karteles grafike per arsyje se "drivers are already installed". Provova me instalu Windows 10 boni pa problem. Gjithashtu ne windows setup/os boot ngjyrat dhe rezolucion jan ne rregull po ne momentin qe po startos sistemi operativ W7 at'he po ndodh ky problem. Nuk kam has ma heret ne ksi problemi po me duket shume interesant per arsyje se jom tu dyshu qe osht vetem problem softwerik.

  Pictures :

  https://ibb.co/VB3XwcJ
  https://ibb.co/51Sg2sx
  https://ibb.co/JBZ2C3T
   
 2. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,965
  Pëlqimet:
  1,051
  Pikë nga trofetë:
  343
  Provo njehere ne futu ne safe mode nese ke te njejtin problem. Pastaj shkarko driver e ekranit na faqja zyrtare, provo te cinstalosh driver e ekranit dhe pastaj instalo driver e rinj.
   
 3. Slumerican

  Slumerican Anëtar Aktiv

  Postimet:
  256
  Pëlqimet:
  46
  Pikë nga trofetë:
  38
  Njejti problem, spo instalohet :/
  Gjithashtu kom provu disa here me bo disable/uninstall driver po spo ka sukses.
   
 4. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,965
  Pëlqimet:
  1,051
  Pikë nga trofetë:
  343
  Provo te shkarkosh iso nga faqja zyrtare e microsoft mos ka ndonje problem iso qe ke ti.
   
 5. Slumerican

  Slumerican Anëtar Aktiv

  Postimet:
  256
  Pëlqimet:
  46
  Pikë nga trofetë:
  38
  Kam provu 3 iso te ndryshme. Dhe te gjitha jon 100% te rregullta.
  Kur po e instaloj windows 10 po koroptohet sistemi operativ mbas 2 restarteve.
  Konkluzioni: Ka problem hardwerik.
  Ja ndrrova HDD prap i njejti send.
  Ne Windows 10 po e shfaq pamjen ne rregull po po koruptohet os
  Kom bo reth 15 formatizime deri tash me Windows 10 x64 official iso, Windows 7 x64, Windows 7x32, Windows 10 Spectre Super Lite version, Format diskun ne tjeter laptop dhe pastaj meja fut prap laptopit. Provoa drivers me instalu ne safe mode, ne normal mode gjithashtu qysh e ceka uninstall,downgrade,disable. Provova edhe me CD me format prap njejti problem.
  Dje kom punu ne te nja 5 ore si dhe sot nja 6 ore.
  Nuk po e di cka osht tu e shkaktu problemin. Tash m'shkoj mendja mos i ka fajet ram memory...
   
 6. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,965
  Pëlqimet:
  1,051
  Pikë nga trofetë:
  343
  Kete do te rekomandoja edhe une por e paske cekur vete. Provo njehere ndryshimin e RAM se edhe ato ka raste nxjerrin probleme.
   
 7. Slumerican

  Slumerican Anëtar Aktiv

  Postimet:
  256
  Pëlqimet:
  46
  Pikë nga trofetë:
  38
  As ram memory si ka fajet haha... Sic duket nuk ka zgjedhje. E vetmja zgjedhje me bo flash bios po nuk ja vlen me punu ma shume ne to. Te faleminderit per ndihem, e vlersoj.
   

Shpërndaje faqen

Loading...