1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Diskutim Windows 10 RTM (Final Edition)

Tema tek 'Microsoft Windows' e hapur nga ﴾.﴿, 30 Shtator 2014.

 1. DamageraL

  DamageraL Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  24
  Pikë nga trofetë:
  18
  o djem 10% e klientave te windows 7 dhe versioneve me te vjetra , jan anku per Start Menu . Po doket windows 10 ma i mir , ama apet spo ma mush synin me qat start
   
 2. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,074
  Pikë nga trofetë:
  448
  Jam duke e shkarku momentalisht, dhe do ta testoj dhe do te jap mendimin tim personal.
   
 3. Codeks

  Codeks Anëtar

  Postimet:
  23
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Si jeni duke e shkarkuar kur Windows 10 do te jete ne dispozicion ne vitin 2015?
   
 4. Codeks

  Codeks Anëtar

  Postimet:
  23
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Por une mendoj se ky ndryshim i Start eshte bere mire qe e kan kthyer si te verzionet me te vjetra se te Windows 8, u kane shume i komplikueshem per njerezit te cilet nuk merren shume me kompjutera.
   
 5. DamageraL

  DamageraL Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  24
  Pikë nga trofetë:
  18
  @Codeks . Ka dal veq 1 preview , sa per me kqyr
   
 6. Codeks

  Codeks Anëtar

  Postimet:
  23
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  A mundesh me ma dergu linkun, ju lutem?
   
 7. DamageraL

  DamageraL Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  24
  Pikë nga trofetë:
  18
 8. Codeks

  Codeks Anëtar

  Postimet:
  23
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Tani qysh mu kthy prape ne verzionin qe e kemi?
   
 9. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,074
  Pikë nga trofetë:
  448
  Nuk mundesh me rikthy sic e ke pas ma heret. Keshtu qe kujdes se krejt senet mundesh mi hup.

  Rekomandohet me instalu ne VirtualBox
   
  Last edited: 1 Tetor 2014
  Enis Mulaj dhe (Coder); pëlqejnë postimin.
 10. Main

  Main Anëtar Aktiv

  Postimet:
  469
  Pëlqimet:
  87
  Pikë nga trofetë:
  28
  Une e instalova ne hyper v manager , ne dizajn qka mujta me vrejt pak diqka aero e modifkune nga 8 dhe poashtu nje panel qe ka qen ne anen e djatht e kishin hjek , ato opsione i kishin vendos ne start si dhe store dhe programe tjera qe ka qen ,nje vegel qe me pelqeu ishte task view per menagjimin e dritareve te hapura, perditsimi i bukur i CMD , dicka ma shum detaje se shikova , per mu mesatar mu dok.
   
 11. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,074
  Pikë nga trofetë:
  448
  Pershendetje!

  Me heret e instalova Windows 10 Preview dhe kisha pas deshir mi thon nja 2-3 fjale.

  Fillimisht sa I perket perfomansave nuk jam shum I impresionuar, per mendimin tim Win7 eshte shum me I shpejte, por kjo nuk do te thote qe deri ne versionin perfundimtar nuk do te kete permisime, sidomos deri sa nuk publikohen se paku BETA driverat per Win10, deri atehere ky krahasim eshte paksa I pakuptimt.

  Edhe dizajni nuk ishte sipas shijes time, ishin munduar gjithcka te thjeshtojne gjithcka dhe te optimizojne per ekranet ne prekje, dyqish deri sa po e testoja kete OS mu doke vetja se jam duke hec naper xham... Sidomos e kishin tepru me hijezimin e programeve mbi nje tjeter. Mund ta shikoni tek foto me posht qe e kom bo tek Calculatori.

  Me pelqyen shum si opsione Windows Store dhe Task View.

  Start Menu ishte OK, I thjeshte, dhe shyqir zotit e kishin largu ate AERO.

  Gjat punes me ndodhke shpesh me pas probleme, mu blloku programet, bugs te ndryshem etj, por kjo osht normale pasi qe akoma eshte ne fazen e testimit, dhe me siguri Microsoft ka mi anulu keta gjera, ne fakt jam I sigurt qe keto gjera ne verzionin final nuk do te egzistojne.

  Me posht I keni disa fotografi qe I bona, mundeni mi kqyr!
   

  Attached Files:

  MIRLIND.J, (Coder);, Main dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 12. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,662
  Pëlqimet:
  1,144
  Pikë nga trofetë:
  243
  dhe kjo multidesk me pelqeu
  mendoj se me 10 krijuan dicka midis 7 & 8
  shtuan tek 8 & permiresuan nga 7
   
 13. Main

  Main Anëtar Aktiv

  Postimet:
  469
  Pëlqimet:
  87
  Pikë nga trofetë:
  28
  @boom3rang , edhe une e vrejta tek hijezimet e kishin tepru sidomos tek dritaret e ndryshme kur minimizohen maksimizohen dallohet shum ,me mir te ishte me i vogel ky hijezim ose hiq,mos mujte me vrejt qe ne 2 vena ishte opsioni search njeri ishte ne taskbar kurse tjetri pas hapjes se menys start a e kishin funksionin e njejt se smujta me vrejt se bllokon isha ne pc virtual ?
   
  (Coder); pëlqen postimin.
 14. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,074
  Pikë nga trofetë:
  448
  @Main shum e vertet per opsionin Search, edhe une arrita me verrejt, e pata ndermend me cek po me kisht dal prej mendje. Dyqish edhe ne taskbar edhe pasi te hapish start ishte opsioni i njejte, dhe me duket funskionin e njejt e kishte. Por cka mujta me verejt tjeter ishte se nuk mujshe me bo unpin ate opsion prej taskbar-it, por as tek opsionet tjera nuk mujta me gjet se ku mundesh me hjek se paku prej taskbar kete search.
   
  (Coder); dhe Main pëlqejnë postimin.
 15. adnan73

  adnan73 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  505
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  48
  qka u bo bre spo ka diqka te re kur mujna me e provu me e instalu ket verzionin e fundit te vindowsit
   
 16. Shadow-Walker

  Shadow-Walker Anëtar Fillestar

  Postimet:
  79
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
 17. MIRLIND.J

  MIRLIND.J Anëtar i Njohur

  Postimet:
  684
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  63
  Krejt ato probleme qe i ceket nuk do te egzistojn ne versionet qe ka mi lansu ne te ardhmen e afert kjo asht arsyeja pse microsoft rekomandon qe Techncal Preview te mos instalohet ne pc personal apo te punes si sistem kryesor por vetem te provohet.

  Personalisht me pelqej edhe pse spat shum ndryshime te medha nga 8.1.
   
 18. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  E instalova ne VMware, dhe nje testim i shpejt gjeja e pare qe me ra ne sy ishte normalisht Start-i edhe mu duke mire pasi qe ka qene njera prej arsyeve te shume perdorusve qe nuk kan kalu ne Windows 8, mirpo mos te harrojm pasi qe do te kete ndryshime nga versioni final nga ky version "Preview Edition".
   
 19. adnan73

  adnan73 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  505
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  48
  ok a dihet kur do te finalizohet
   
 20. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,074
  Pikë nga trofetë:
  448
  Ne pranveren e vitit 2015.
   
  Enis Mulaj pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...