1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Kërkoj Wifi per shum paisje

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Jãşhť'Sşeriĕ, 28 Prill 2020.

 1. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,691
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  Prsh.

  Un kam routerin e Ipkos qe e japin ata kta routerat e ri qe kan ekstra wifi, mirpo po ngarkohet edhe kur po lidhen 2 tel android + pc po e bon drop kaj her,

  kshu qe e kam lidh edhe njo TP-Link wifi me routerin edhe do tel i lidh n`router do tjer n`TP-Link wifi,

  Mirpo ky TP-LINK osht model i vjeter 150Mb dhe po punon shum keq.

  Tash po du me ble 1 wifi router me zvendesu ket TP-LINK me njo tmir qe mundet me i mbajt

  3 Iphone
  3 Android Phone
  1 Android Box
  1 IPKO "Box" (TV per VOD/catch up)
  2 PC + 1 Laptop

  Cfar me sugjeroni me ble qe mos me pas probleme?
  Kompjuterin personal qe e kam kur po e lidh me TP-Link shpejtesia e internetit bie pothuajse 50% dhe ben drop internetin shpesh her, gjithashtu PC e njeh porten si 100Mbps e TP-Link mbasi e lidh direkt me routerin e ipkos thot qe porta esht 1Gbps dhe punon shum mir skam probleme, qe do t`thot se sugjerimi juaj duhet me perfshi naj wifi router qe supporton 1Gb uplink ? :confused:
   
  Last edited: 28 Prill 2020
  wolf_mc12 pëlqen postimin.
 2. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje!

  Nese ende jane modelet e wifi-ve sic jan kan ma heret ne Kosove, tkisha sugjeru me marr nje NanoStation me perdor si AP dhe sma merr menja qe do kesh probleme!
   
  Jãşhť'Sşeriĕ pëlqen postimin.
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  • Paisjen qe ta ofron ISP-ja, mos e perdor per qasje direkte, por bleje nje Wifi router personal dhe ate lidhe me kabell ne modemin e ISP-se, pastaj paisjet ne shtepi lidhi ne WiFi Routerin tuaj. Kjo ka shume perparesi, por dy nga ato jane: Siguria dhe qe paisja eshte nen menagjimin tuaj.
  • 150Mbps - them qe mjafton, perveq nese e ke shpejtesine permbi 100Mbps, por ndoshta keni shume paisje ne rrethine dhe shkaktojn interference.
  • Sa e ke shpejtesine e internetit? Nese porta thot qe eshte 1Gbps nuk dmth qe e ke shpejtesine e internetit 1Gbps, por bandwidthi ne mes te routerit the Laptopit eshte 1Gbps.

  @sg1 nuk ka te beje me WiFi paisjet ne Kosove, por shumica i blejn ka 10-15 Euro nje paisje dhe presin qe te punojn si ato 100 Euro. Une e di qe standardi ne Kosove nuk eshte si duhet por duhet te presesh diqka varesisht se cfare produkti eshte.
   
 4. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,691
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  Shpejtesin e Kam 60mpbs download 10mbps upload, Wifi router qe e kam per momentin e kam 150Mbps dhe kur e lidh kompjuterin me ket wifi ate interface e identifikon si 100mbps uplink dhe shpejtesia e internetit esht e zvoglur ne gati 50% edhe me teper dhe kur i lidh tgjith tel qe kam me sistem android me wifin ndodh qe uplink n`kompjuter ben drop jo vetem kjo por edhe nese bej tnjejten gje pra ti lidh 3 android phone + 2 box + kompjuterin me ndodh i njejti problem me internet drop edhe me routerin qe e kam mar tek ipko prandaj pata kerku ndihm disa koh me para https://forum.itshqip.com/threads/interneti-shkeputet-cdo-5-min.57788/

  100mbps ose 150mbps jan me teper se mjaftushem sepse kto device ne 80% te kohes nuk i kalojn 1MB/sekond por at WIFI router e kam bler para 3 viteve ndoshta osht lodh tu punu sesht as ndonje kualitet kumedit se ca model i vjeter osht.
   

Shpërndaje faqen

Loading...