1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Web hosting!!!

Tema tek 'Ueb Hosting dhe Domaine' e hapur nga Statovci, 26 Maj 2015.

 1. Statovci

  Statovci Anëtar

  Postimet:
  32
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  8
  Kush din me na shkru dicka rreth Web Hosting?
  Cka eshte?
  Cka sherben?
  Ndoshta kjo pyetje eshte teper e thjeshte per juve po per neve fillestarve vlen shum.
  Ju faleminderit!!!
   
 2. edy007

  edy007 Anëtari i muajit IV

  Postimet:
  1,884
  Pëlqimet:
  179
  Pikë nga trofetë:
  108
 3. Statovci

  Statovci Anëtar

  Postimet:
  32
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  8
  Teksti qenka i perkthyer me google translate dhe shum i veshtir per ta kuptuar. Por nese se kam gabim web hosting koka nje hapsir serveri qe i duhet nje webfaqeje ku ruhen postimet (fotot, videot, tekstet) e qe kjo hapsir duhet te paguhet me $.
   
 4. Misteriozi

  Misteriozi Anëtari i muajit I

  Postimet:
  2,102
  Pëlqimet:
  250
  Pikë nga trofetë:
  153
  Çka është Domain ?

  Domain emri - është përmbajtje tekstuale e cila është e përshtatur me IP adresë të kompjuterit të kyçur në internet. Emri i domain-it patjetër duhet të jetë unik. Internet shfrytëzuesit kyçen në web faqe duke përdorur domain emër p.sh. www.emrijuaj.com (një domain ose subdomain ju duhet patjetër për të pasur web faqe në internet).

  Çka është Web Hosting (Hapësirë) ?

  Me Web Hosting nënkuptojmë prezencën në internet përmes huazimit të vendit tuaj në një server, në të cilin mund t'i hidhni të dhënat tuaja. Të dhënat mund të jenë të formateve të ndryshme: html, php, css , fotografi, audio, video, e-mail, tekst etj. (një hosting hapësirë në server ju duhet patjetër për të pasur web faqe në internet).

  Çka janë HTML, PHP, Java, Flash ?

  Janë shkurtesa me kode të hapura, gjuhë programore të cilat bazohen në skripta për zhvillimin dhe përpunimin e web faqes.

  Çka eshte FTP ?

  File Transfer Protocol (FTP) (shqip: Protokolli i Transferimit të Skedave) është një protokoll rrjeti që përdoret për transferimin e të dhënave nga një kompjuter në një tjetër përmes një rrjeti siç është Interneti.


  Besoj qe tani e kupton !
   
  Statovci pëlqen postimin.
 5. edy007

  edy007 Anëtari i muajit IV

  Postimet:
  1,884
  Pëlqimet:
  179
  Pikë nga trofetë:
  108
  Po shume mire e ke kuptuar per me shkurt Web-Hosting eshte ajo hapsira e nje serveri qe i ndahet per nje web-faqe, ku ne te ruhen komplet te dhenat e asaj web-faqe dhe eshte ne dispozicion qe te vizitohet nga vizitor te ndryshem ne internet...
   
  Statovci pëlqen postimin.
 6. DuaFaqe

  DuaFaqe Anëtar Fillestar

  Postimet:
  75
  Pëlqimet:
  10
  Pikë nga trofetë:
  8
  Ask uncle Google ;)
   
 7. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  Qdo web faqe ka file apo skedar , andaj nese dojm nje web ta publikojm, ateher duhet ato file mi vendos dikun ne nje web server qe eshte i lidhur me internet.

  Ato file mundesh mi vendos ne PC tendin , por duhet qe kompjuteri te jet i ndezur 24/7 dhe duhet mirembajtje dhe konfigurim te cilat jan advanced user.

  Andaj per ket arsye ka kompani qe ofrojn sherbime qe hostojn web faqe me qmime qe qdokujt i konvenon .

  Pra web hosting sherben per ti hostuar , apo per ti mbajtur filet e web faqes tuaj te cilat jan te lidhura me internet dhe jan te akcesueshme nga gjith bota .
   
  Statovci dhe DuaFaqe pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...