1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

VPS LINUX PROTECT FROM ATTACK

Tema tek 'Siguria në Ueb' e hapur nga Ardian Ardian, 10 Mars 2019.

 1. Ardian Ardian

  Ardian Ardian Anëtar Fillestar

  Postimet:
  74
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  8
  Pershendetje a ka ndokush ndonje comand ose ndonje gje se si te mund ti mbroj VPS LINUX nga sulmet apo attack !!
   
 2. DEVILAL

  DEVILAL Anëtar Fillestar

  Postimet:
  54
  Pëlqimet:
  45
  Pikë nga trofetë:
  28
  per qfar lloj attack e ki fjalen
  senet bazike jon me majt sistemin up to date gjithmon edhe strong passwords
  gjithashtu per porta ndrroj default port dhe vendosi naj port random dej 65535, per ssh perdor public/private key per login ...
   
 3. Ardian Ardian

  Ardian Ardian Anëtar Fillestar

  Postimet:
  74
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  8
  CENTOS 6 osht VPS LINUX , kam vendos disa gjera per te mbrojtur por atje nga e kamm marr vps linux , osht e pambrojtshme edhe tash pom sulmojn shum leht
   
 4. DEVILAL

  DEVILAL Anëtar Fillestar

  Postimet:
  54
  Pëlqimet:
  45
  Pikë nga trofetë:
  28
  per qfar lloj sulmesh e ke fjalen ?
   
 5. Ardian Ardian

  Ardian Ardian Anëtar Fillestar

  Postimet:
  74
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  8
 6. DEVILAL

  DEVILAL Anëtar Fillestar

  Postimet:
  54
  Pëlqimet:
  45
  Pikë nga trofetë:
  28
  blej 1 vps nga website tmdha dhe t"sigurta" (blazingfast.io ,...) dhe me mundsi me performanca mat nalta
  dhe nese ki web pej ati serveri at her lidhe me cloudflare
   
 7. Ardian Ardian

  Ardian Ardian Anëtar Fillestar

  Postimet:
  74
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  8
  po at e perder per cs server 1.6 e hostuar nga ovh por serrish sulme kam
   
 8. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  272
  Pëlqimet:
  243
  Pikë nga trofetë:
  53
  Per tu mbrojtur nga sulme te tilla instalo:
  https://configserver.com/cp/csf.html

  Kujdes, konsultohu me dike qe ka eksperience me kete firewall tool sepse nese ben dicka gabim rrezikon te bllokohesh :)
   
 9. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar i Njohur

  Postimet:
  935
  Pëlqimet:
  648
  Pikë nga trofetë:
  173
  Ta rekomandoj me e instalu APF
  https://www.pickaweb.co.uk/kb/securing-a-linux-server-with-apf-on-centos/
  ----

  Pastaj Provo me kete komand , kjo eshte ddos deflate automatikisht i ben block ddos sulmeve.
  Code:
  netstat -ntu | awk ‘{print $5}’ | cut -d: -f1 | sort | uniq -c | sort -n
  Kjo komanda tjeter i bllokon paketat invalide si psh SYN Flood , UDP Packets etj

  Code:
  iptables -t mangle -A PREROUTING -m conntrack --ctstate INVALID -j DROP
  Edhe diqka, krijo nje user tjeter dhe vendosi privilegj sudo "rooti" dhe me pas root userin e ben disable duke shkuar ne ssh configuration /etc/ssh/sshd_config
  Code:
  PermitRootLogin no
  Kjo sherben per mbrojtjen nga sulmet brute force.

  Tung qdo te mire
   
  @science pëlqen postimin.
 10. Ardian Ardian

  Ardian Ardian Anëtar Fillestar

  Postimet:
  74
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  8
  faleminderit
   
 11. NANO

  NANO Anëtar Aktiv

  Postimet:
  447
  Pëlqimet:
  161
  Pikë nga trofetë:
  53
  Cloudflare a e aktivizon vet under atack mode a duhet me aktivizu na , edhe ni pytje pak jashte ama me cloudflare - plani free sa trafik online mundet me mbajt se po menoj me bo upgrade !
   

Shpërndaje faqen

Loading...