1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Diskutim VPN premium apo free?

Tema tek 'Siguria në përgjithësi' e hapur nga boni, 8 Maj 2020.

 1. boni

  boni Anëtar Aktiv

  Postimet:
  188
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  28
  Mendova te hap kete teme per arsye se sot per sot VPN po behet dicka e domosdoeshme per ne.

  VPN falas apo me pagese? Cfar mendimi keni? Po ju cfar VPN perdorni? Beni sygjerimin tuaj ...

  Une per vedi perdori VPN me pagese, Surfshark. Nuk e di nqs eshte me i miri por me sa kam lexuar, per cmimin qe ka eshte okay.
   
 2. Jisan

  Jisan Anëtar Aktiv

  Postimet:
  115
  Pëlqimet:
  30
  Pikë nga trofetë:
  28
  hma vpn osht me pages po osht vpn ma e fort se expressi nordi cyberghosti etj
   
 3. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar i Njohur

  Postimet:
  988
  Pëlqimet:
  690
  Pikë nga trofetë:
  173
  Zgjedhja me e mire eshte ta beni nje VPN personale duke blere nje vps linux e thash edhe me nje postim tjeter jo qe eshte shum me lire por tek e fundit eshte vetem e juaja pra keni kontroll te plote.
   
  @science pëlqen postimin.
 4. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,322
  Pëlqimet:
  783
  Pikë nga trofetë:
  343
  Varer se per cfare dhe per sa do e përdorësh. Nese e do per gjera te thjeshta nje free te bene pune, por nese e do per te gënjyer firma te fuqishme te duhet nje me pagese.
   
 5. @Alvi

  @Alvi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  658
  Pëlqimet:
  172
  Pikë nga trofetë:
  88
  Per filma24 e perdor VPN free kur ka ndonje problem ndersa per gje tjeter nuk me eshte dashur VPN.
   
 6. @science

  @science Anëtar Aktiv

  Postimet:
  147
  Pëlqimet:
  50
  Pikë nga trofetë:
  38
  Ideja jote duket super me pas ne kontroll t plote po ca thua per privatesi dhe sa je ti anonim me nje vpn tende
  Sa per temen them se te gjithe e dijme qe premium ofron ip t'ndryshme dhe shpejtesi me t'madhe por edhe dicka me rendsi eshte qe t'e mos zbulohet ip e vertet ose vetem ip lokale te mos zbulohet se mjafton te kuptohet qe je duke perdorur Vpn.
   
  Last edited: 18 Maj 2020
 7. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Sa i perket pyetjes, se a eshte me mire me pagese a pa pagese, e gjitha varet se a te kryen pune ty. Nese te kryen pune ather qaj eshte i duhuri per ty.

  Sa i perket Anonimitetit, prap e gjitha varet se cka don me bo qe po don me kon anonim edhe prej kujt po don me u fsheh.

  Sa per sqarim:
  [​IMG]
  1. Me u fsheh nga personat qe e shfrytezojn te njejtin Kompjuter -> Perdor Private Browsing
  2. Nese nuk te intereson se a e shohin ISP se ku casesh, por thjesht sdon me pa qka po shkrun psh. ne email -> Kjo eshte per te gjithe OK, perdori websites vetem me HTTPS
  3. Me u fsheh nga ISP-ja, mos me e pa se cka je ka shfleton -> Ather perdor VPN
  4. Me u fsheh nga Webi ku qasesh -> perdor emra fiktiv
  Keto 4 pika shkojn ne menyre komulative, qe nuk duhet te perdoret pika e 4-te pa piken e 3-te. Nese perdor VPN, edhe prap e perdor emailin tuaj personal, ather = 0

  Gjithashtu, cilen do qe ta besh: METADATA mund te lexohen (qe jane informata se cfare trafiku eshte (Web, Streaming audio/video, Gaming...), ku qasesh (endpoint-i jot) qe ne njerin nga rastet eshte IP-ja e Serverit, VPN-it...

  Si permbledhje, mos beni diqka qe nuk duhet ta beni, perndryshe dallendyshe :D
   
  @Alvi, getrich dhe RexhepS pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...