1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje VPN DECRYPTION possible ?

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga M.L, 15 Dhjetor 2018.

 1. M.L

  M.L Anëtar i Njohur

  Postimet:
  788
  Pëlqimet:
  113
  Pikë nga trofetë:
  73
  Prsh

  Deshta me dit a ka dikush qe mundet edhe me bo pentest pra mi morr informatat edhe nese perdor vpn edhe mi decryptu ?
   
 2. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nese VPN perdor enkriptim, pergjigjja eshte Jo.
   
  BlackEagle pëlqen postimin.
 3. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  421
  Pëlqimet:
  145
  Pikë nga trofetë:
  43
  A eshte e munduar ta lexon trafikun isp me ane te “transparent DNS proxy” edhe pse ti perdor vpn?
   
 4. M.L

  M.L Anëtar i Njohur

  Postimet:
  788
  Pëlqimet:
  113
  Pikë nga trofetë:
  73
  Nu ke di per tjerat ndersta per expressvpn i ka dns n'veti
   
  BlackEagle pëlqen postimin.
 5. M.L

  M.L Anëtar i Njohur

  Postimet:
  788
  Pëlqimet:
  113
  Pikë nga trofetë:
  73
  pra nuk munden
   
 6. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Trafikun munden me e pa, por eshte i palexueshem.

  Cka munden me pa ata eshte qe quhet "Metadata", qe jane IP se ku qasesh, kohen kur je qas, sa kohe ka nejt sesioni aktiv, etj. Keto nuk munden me u nal sepse keshtu funksionojn rrjetat, ndersa permbajtja eshte e pa lexueshme.
   
 7. M.L

  M.L Anëtar i Njohur

  Postimet:
  788
  Pëlqimet:
  113
  Pikë nga trofetë:
  73
  nuk e kuptova a mundesh edhe niher ?
  Munden mi pa sitet qe visitojm a ?
  FLm
   
 8. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,322
  Pëlqimet:
  783
  Pikë nga trofetë:
  343
  Atë po të thotë @Fannol Gashi nuk mundesh.
   
 9. M.L

  M.L Anëtar i Njohur

  Postimet:
  788
  Pëlqimet:
  113
  Pikë nga trofetë:
  73
  qe jane IP se ku qasesh, kohen kur je qas, sa kohe ka nejt sesioni aktiv, etj. ?
  Po ato si te din cilen site e shoh qaq :D
   
 10. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  Pytje extrem stupid VPN Decryption . Virtual Private Networks mundesh mi perdor edhe pa encryption fare , encryptimimi osht mass sigurie shtes te VPN pastaj varet se qfar Encryptimi perdor mundesh me vet a decryptohet a jo , shembull te IPsec ki AES 128bit 192bit dhe 256bit, blowfish , DES edhe plot tjera po kto qe perdoren me shum , tona ki L2TP , SSL , PPTP . Dhe kur i din krejt kto e vetmja mundesi qe mundesh mi decryptu e ki te PPTP edhe ato vetem data qe del ne clear text nga pajisja e tij edhe nese e nxen ti vet app's si viber whataspp ose ne PC faqet krejt perdorin https ose apps me TLS encryption ... sorry per krejt ket text tash pe vrej pse pergjigja ma e mir per ty ke nga admin qe te tha veq JO hahaha.
   

Shpërndaje faqen

Loading...