1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Virtual PC - Krijimi i nje Maqine Virtuale

Tema tek 'Mësimet e Përzgjedhura' e hapur nga Fannol Gashi, 26 Tetor 2012.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,259
  Pëlqimet:
  1,438
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Kjo video tregon se si mundeni te instaloni maqina virtuale (Windows XP, Windows 2003, Linux, Unix, ... ) ne kompjuterin tuaj pa pasur nevoje te formatizoni diskun.

  Besoj qe do tju duhet disa qe nuk e dijne, qe te bejne testimet e tyre dhe mos te prekin asgje ne kompjuterat personale (qe mos te kene probleme).

  Klikoni ne foto per te pare Video-n
  [​IMG]

  ... si ta perdorim Virtual PC ne menyre profesionale, do ta beje nje video tjeter kur te kame kohe.
   
  sHik'zZ!. pëlqen postimin.
 2. KAPITEN|

  KAPITEN| Anëtar i Njohur

  Postimet:
  507
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Fillimisht Me Fat Kurban Bajrami
  Faleminderit shum fG per video tutorialin
  dhe e pata 1 pyetje , cila eshte me e leht (nuk e ronon fort pc-n) vmware , virtualbox apo kjo virtual pc prej microsoft-it
  FLM
   
 3. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,277
  Pëlqimet:
  268
  Pikë nga trofetë:
  178

  Sa i perket rreth VMware dhe VirtualBOX at'her VMware eshte me e leht per PC, kurse per kete virtual PC nga Microsofti nuk di se kom testu kete, prit pergjigje tjeter
   
 4. Arsim N.

  Arsim N. Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,928
  Pëlqimet:
  237
  Pikë nga trofetë:
  183
  Sa i përket VirtualBox dhe VMware mendoj se se VMware është më i rëndë ngase të kërkon performanca më të larta ndërsa VirtualBox mendoj se është më i lehtë thjeshtë bazohem nga kërkesat e performancave :

  VMware System Requirements

  Code:
  The minimum system requirements for installing and using VMware Fusion 5 are:
  
    Any 64-­‐bit capable Intel® Mac (Compatible with Core 2 Duo, Xeon, i3, i5, i7 processors or better)
    Minimum 2GB of RAM (4GB or more recommended)
    750MB free disk space for VMware Fusion and at least 5GB for each virtual machine
    Mac OS X 10.6.7 or later; OS X Lion or OS X Mountain Lion recommended
  
  Operating system installation media (disk or disk image) for virtual machines.
  
  Microsoft Windows is not included with VMware Fusion.
  Recommended graphics hardware for Windows Aero support:
  
    NVIDIA 8600M or better
    ATI 2600 or better
  
   
 5. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,277
  Pëlqimet:
  268
  Pikë nga trofetë:
  178
  [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=A9B2VHT5b-Q[/youtube]
   
 6. MIRLIND.J

  MIRLIND.J Anëtar i Njohur

  Postimet:
  684
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  63
  Me i leht esht VritualBox por per funksional esht VMware
   
 7. Faton

  Faton Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  28
  pershendetje gjitheve une kam te Instaluar Windows 7 dhe kam tenetuar te insatloj Ubuntu apo Windows 8 por fillojke ne gjyse y ndalke pse nuke di
   
 8. ValonnMehmeti

  ValonnMehmeti Anëtar Aktiv

  Postimet:
  266
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  18
  Faleminderit fG me duhej kjo
   
 9. Faton

  Faton Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  28
  une kam win7 profesional kam tentuar te instaloj win8 fillon deri diku tani ndoalet del error nuk e di pse
   
 10. lumz

  lumz Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  60
  Pikë nga trofetë:
  93
  Me qfar programi ke filluar ta provosh ta instalosh si virtual machine ?

  edhe nqofse i ke performancat e dobta t'hap error
   
 11. ditiendrit

  ditiendrit Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,619
  Pëlqimet:
  153
  Pikë nga trofetë:
  93
  A mundesh me instalu Windows 8 me Virtual PC ?
   
 12. lumz

  lumz Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  60
  Pikë nga trofetë:
  93
  Po me VMware® Workstation 8 ose 9
   
 13. GunSpeR

  GunSpeR Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,553
  Pëlqimet:
  172
  Pikë nga trofetë:
  93
  E morra po ne Windows 7 nuk po instalohet
   
 14. ditiendrit

  ditiendrit Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,619
  Pëlqimet:
  153
  Pikë nga trofetë:
  93
  Une pyta per Virtual PC se per VWware e di qe bon
   
 15. lumz

  lumz Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  60
  Pikë nga trofetë:
  93
  Po bon edhe ne virtual Pc
   
 16. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,259
  Pëlqimet:
  1,438
  Pikë nga trofetë:
  343

  Nuk e kame testu, por nuk ma merr mendja qe funksionon Windows 8 te instalohet ne Virtual PC.

  Por nese dikush e ka testu dhe ka funksionu at'her tregoni :).
   
 17. ditiendrit

  ditiendrit Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,619
  Pëlqimet:
  153
  Pikë nga trofetë:
  93
  Une pak me heret e provova po nuk boni pasi del ni mesazh "Upgrade" dicka e till
  Mendoj qe arsyje pse nuk boni eshte se e provova ne PC e cila ka vetem 1GB RAM (min i windows 8 eshte 1 gb) dhe nuk mund te perdoresh krejt RAM ne Virtual Machine ndoshta kjo ishte arsyje

  P.S e provova me verzioni free te Windows 8 Enterprise Evaluation
   
 18. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,259
  Pëlqimet:
  1,438
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk besoj qe ka te beje tek performanca por arkitektura e aplikacionit (Virtual PC) qe eshte ndertuar.
   
 19. lumz

  lumz Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  60
  Pikë nga trofetë:
  93
  Un e provova me Virtual pc, e kom provu edhe me wmare 8 dhe 9 te njejtin problem ma ka hap, edhe pse ram memorie kom 4 gb

  Kush e ka pc te mir bon windows 8 en Virtual pc sp1
   
 20. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,259
  Pëlqimet:
  1,438
  Pikë nga trofetë:
  343
  Tek une ne VMware 8 eshte instalu pa problem dhe i'a kame caktu 2GB Ram


  Ndersa sa i perket Virtual PC
  Microsoft Virtual PC 2007 SP1
  Date published: 15/5/2008
  Ndersa versionet e para te publikuara te Windows 8 kane filluar qysh nga Shtatori 2011

  Dhe nese nuk gaboj nuk ka pas ndonje update(permiresim) per Virtual PC sepse veq ka dal Microsoft Hyper-V

  Por nese dikujt i ka funksionu me ndonje hack(ndryshim ne aplikacion) at'her le te tregon :D
   

Shpërndaje faqen

Loading...