1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[Video] Wireshark (analizues i paketave)

Tema tek 'Video Mësime' e hapur nga Fannol Gashi, 11 Shtator 2013.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Ketu mundeni ta shiqoni nje video rreth Wireshark i cili eshte nje aplikacion free, dhe qe perdoret ne mbare boten si nga qendrat trajnuese gjithashtu nga IT-te te cilet mirren me kete fushe: per analizimin e paketave bit per bit (ne detaje) qe te munden te bejne troubleshooting dhe zgjidhjen e problemeve qe gjinden ne Rrjete.

  Kjo video perfshine:
  • Cka eshte Wireshark?
  • Si punon?
  • Pse duhet ta perdorim?
  • Si duhet ta konfiguroni per nevojat tuaja personale?
  • Si mundeni ta perdorni neper skripta (duke perdorur command-line)  Shpresoj qe dikujt do ti hyje ne pune.
   
  BlackEagle, fLicK1, sg1 dhe 8 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  Postim me vler
   
 3. fluxx

  fluxx Anëtar

  Postimet:
  28
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  18
  Vella Je nje talent qe ende seshte Zbuluar :p , Te lumte , Good Job .
   
 4. XXL

  XXL Anëtar

  Postimet:
  25
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  Cili aplikacion i ngjan ketij wiresharki ne app store per Android a ka ndonje apo edhe per android qe e luan rolin e njejt si wiresharki...?
   
 5. Main

  Main Anëtar Aktiv

  Postimet:
  469
  Pëlqimet:
  87
  Pikë nga trofetë:
  28
  Sa di une nuk ka version te Wireshark apo diqka te till, qe mund te instalohet ne Android dhe iOS paisjet, Faktikisht Wireshark mund te krijohet edhe per kta telefona , por ende nuk e ka bere askush.
   
 6. XXL

  XXL Anëtar

  Postimet:
  25
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  kerkoj qe te beje edhe per android kur shikon ndonje kanal nga keto aplikacionet psh tv shqip qe te gjej url linkt qe ben stream kupton nje tutorial qe te beni
   
 7. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  A e dini cka mundet me bo dicka tjeter WireShark ne nje rrjet LAN pervec ketyre qe i permendi fG-ja ?
   
 8. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk e kuptova pyetejn mire, nese mundeni me e sqaru me ne detaje se per cka e ki fjalen?
   
 9. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Me wireshark mundesh me hack cdo account online ne nje rrjet lan.
   
 10. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Hmm pa keqkuptime por prap nuk e kuptova sakt cka ke dasht me thon. Por do e jap nje pergjigjje me ate se cka e kuptova.

  Nuk eshte e vertet qe cdo account mundesh me e bo hack duke perdor vetem Wireshark, qoft online apo LAN. Wireshark thjesht i kap paketat qe dergohen ne rrjete, nese ato paketa jane te pa mbrojtura (unencrypted) siq e kam permend nese nuk gaboj ne video per TELNET at'her mundesh me bo hack ate account (nese arrin me bo Man-in-the-middle-attack) sepse ndryshe paisjet e sodit siq jane Switch-at nuk i dergojn te gjitha paketat ne te gjitha portet perderisa administratori i atij sistemi nuk e klonon trafikun qe ta dergoj edhe ne nje port tjeter, ose duke perdor ndonje metode tjeter <-- por kjo vlen vetem me e kap trafikun dhe jo me bo HACK diqka.

  Wireshark eshte vegel teper teper e fuqishme kur vjen puna tek troubleshooting sepse e sheh ne detaje se cka po ndodh, mundet me u perdor edhe per qellime te kqija kete se mohoj por jo qe me i bo hack cdo account online, ndoshta mundet vetem te shfrytezohet per fazat e para te hacking ( po e quaj 'penetration testing' ndoshta tingellon me mire) qe me e kriju nje hart te asaj se cka deshiron me arrit dhe tek pastja pasi te mbledhesh mjaft informata te fillosh me analiziimn e tyre dhe te gjesh ndonje gabime dhe ta perdoresh ate per qellime tuaja.
   
  Last edited: 22 Shkurt 2015
 11. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  fG, e kam provuar kete gje, nuk kalidhje nese switchi i dergon paketat ne te gjitha portet apo jo , mirpo pasna harru me e cek qe vikitim ne nje lan smundet me ra vec nese ai person perdor https, ndersa eshte e vertet qe pervec wireshark nevoiten edhe shfletuesi firefox , grease monkey dhe Cookie infiltrues kete gje e kam testuar nese nuk gaboi para 1 viti dhe ka testuar ne rrjeten time qe e perdori si LAN rrjet.

  Nejse se po dalim jasht teme e nuk ia vlen me debatu se po ashtu eshte jasht rregullores se forumit mirpo e mendova te shtohet kjo sikur Info tek videoja jote qe nese ne nje rrjet LAN perdoret nje WireShark duheni patjeter me perdor vetem wefaqet https sepse ndryshe do jane viktima te asaj rrjete LAN.

  Mirpo se pari deshta me e debatu pak a shume me e dit edhe mendimin tend e mos met than pse nuk ia ke shtu kete gje se sban apo ban, me u perzi :p vec e pash te arsyeshme me e debatu pak :D
   
 12. pdown9

  pdown9 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  246
  Pëlqimet:
  23
  Pikë nga trofetë:
  28
  Ti mundesh me perdor metoda te enkriptimit ne nje LAN , ose me perdor VPN , ose aplikacione si Tcpcrypt , nuk dmth qe faqja patjeter duhet me qen https per me pas siguri ...
   
 13. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Kadale vec pak, mos te dalim jasht teme :p

  Ne nje rrjet LAN cila metod e enkriptimit mundet me e de-enkryptu passwordin e nje useri ne nje webfaqe ne te njejtin lan qe eshte duke perdorur https ?
   
 14. pdown9

  pdown9 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  246
  Pëlqimet:
  23
  Pikë nga trofetë:
  28
  Jo qe spo muj me tkuptu , po as me ta perceptu fjalin , me m'fal :)
   
 15. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  hahahaha as une smujta me e kuptu kur the ose me perdor vpn.

  Po ta bej pyetjen ma Shqip :p

  Une dhe ti jemi ne nje rrjet LAN te lidhur me pc-ja, ti ke hapur ne webfaqe facebook-un tend duke o bere login me user e pass

  Si mundem une nga kompjuteri im, me pas casje per me i marr user e pass te fb tend ne webfaqen te cilen ti je duke e shfletuar e cila perdor https dhe nuk perdor vetem http ?

  Keshtu ishte pyetja.
   
 16. pdown9

  pdown9 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  246
  Pëlqimet:
  23
  Pikë nga trofetë:
  28
  oh okej ka mnyra t'shumta , un nuk thash qe eshte lehte me ja marr , ti sum paske kuptu mir , nejse qe po ti kallxoj do mnyra qe po mbin ndermend :

  1 . Me ja marr private key FB-s ( gati impossible ) , qe dmth me pas qasje ne te dhenat e fb.com .
  2 . Provajderi mun me nderhy , me lshu nje certificate fake , ose ti mun me kriju nje fake dns server ne LAN ku fb.com e redirekton te ndonje server i joti pa https ose me https por qe ja ke private key .( pra me bo naj ssl trip ) ( ka mnyra tshumta t'manipulimit te kjo pike nuk dmth veq kto qe i permenda ) .
  3 . Varesisht prej versionit , teknikes se enkriptimit , me perdor ndonje SSL exploit .
  4 . Qe je shum i fort me hulumtu vet per ndonje SSL exploit , hahah .
   
 17. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Veq ia nise me dal prej teme, keshtu qe spo e zgjatim debatin sepse i humb vlera videos qe ka bo mund fG-ja me e kriju.

  Teori cdo i dyti person din me fol e me tregu amo praktik jo.

  Mire u ndegjofshim.
   
 18. pdown9

  pdown9 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  246
  Pëlqimet:
  23
  Pikë nga trofetë:
  28
  Ti vet mpyte zotri , t'paren normal qe shancat per me bo jon tejet te vogla , tdyten pa pik problemi , ka shum ssl trips qe muj mi bo un ti e gjithkush nuk eshte diqka tejet e veshtire , edhe t'3ten me perdor exploit t'gatshem nuk o veshtir , t'4ten nuk kom pervoj me SSL shume keshtu qe e perjashtoj mundesine me zbulu ndonje leshim te SSL .

  Kalo mire .
   
  Last edited: 22 Shkurt 2015

Shpërndaje faqen

Loading...