1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[Video] VirtualBOX - Instalim/Konfigurim

Tema tek 'Video Mësime' e hapur nga Fannol Gashi, 7 Shtator 2013.

1. Fannol Gashi

Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,423
    Pikë nga trofetë:
    343
    Pershendetje,

Ketu gjeni nje video per VirtualBOX duke sqaruar:
    1. Cka eshte virtualizimi?
    2. Si ta shkarkoni VirtualBOX?
    3. Si ta instaloni?
    4. Si te punoni me te?

Ketu jane gjerat elementare qe mundeni ti mesojn ata qe deshirojne te testojn gjera qe ne kompjuterin e tyre nuk munden ti bejne. Ndersa per pjesen e dyte te videos do e krijoj kur te kam kohe te lire, dhe do e postoj ketu.

Shpresoj qe dikujt ti hyn ne pune.

Emirjan, BlackEagle, drini-17# dhe 2 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
  2. beni20

beni20 Anëtar Legjendë

Postimet:
    1,616
    Pëlqimet:
    52
    Pikë nga trofetë:
    78
    veq me kta me doket nuk po baje me ja ru D: a

3. Fannol Gashi

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,423
    Pikë nga trofetë:
    343
    Qysh me ja ru D: ?

4. WhiteLine

WhiteLine Anëtar i Njohur

Postimet:
    730
    Pëlqimet:
    59
    Pikë nga trofetë:
    58
    Hallall shume mire, te pergezoj per punen qe ben, rralle kush (gati kerkush) ne Kosove i bon video tutoriale me zë (voice). Already subscribed on your Youtube channel, ja vlen kejt mu abonu tek channeli, besoj qe videot jane shume te vlefshme, po pak shume ja dijn vleren, sidocoft te uroj suksese njeashtu mbetesh i pershendetur!

Fannol Gashi pëlqen postimin.
  5. HTB

HTB Anëtar

Postimet:
    10
    Pëlqimet:
    0
    Pikë nga trofetë:
    1
    Faleminderit per kete tutorial shume eficent. ;)

6. cocu

cocu Anëtar

Postimet:
    3
    Pëlqimet:
    0
    Pikë nga trofetë:
    1
    Pershendetje fG mund te me ndihmosh si mund te bej nje clone te nje database qe kam ne nje system me ORACLE

7. Fannol Gashi

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,423
    Pikë nga trofetë:
    343
    Pyetjen e keni parashtruar ne vend te gabuar. Si po mendon me e klonu? Nese eshte VM mundesh me bo CLONE si VM.

Por pasi qe eshte Oracle at'her mundesh me e bo backup e pastaj kur te duhet me e bo restore

8. cocu

cocu Anëtar

Postimet:
    3
    Pëlqimet:
    0
    Pikë nga trofetë:
    1
    pershendetje FG faleminderit per pergjigjen.
    une e kam sistemin e VM ne nje njesi compiuteri dhe dua qe te hedh te njejtin sistem ne njesi tjeter.

9. Fannol Gashi

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,423
    Pikë nga trofetë:
    343
    A duhet te jene te leshuara dy VM te njejten kohe? A po deshiron vetem si backup ta ruash qe ne rast se ke problem me ate vm te mundesh ta ngritesh ate tjetren?

Sent from my GT-I9192

10. cocu

cocu Anëtar

Postimet:
    3
    Pëlqimet:
    0
    Pikë nga trofetë:
    1
    po ka mundesi dua ti punoj ne te njejten kohe . ose dhe backup ta kem per me vone

11. Fannol Gashi

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,423
    Pikë nga trofetë:
    343
    Pershendetje,

Sa i perket qe ta kesh si backup qe ne rast se ka problem kjo maqine virtuale at'her thjesht e bene copy follderin ku gjindet kjo maqine edhe e ruan nje kopje rezerv dika ne rrjete/dvd/usb...

Ndersa qe ti perdoresh ne te njejten kohe: Sa i perket oracle nuk kam njohuri per to se si funksionon ne detaje, por per windows nese eshte ne domain ose edhe nese nuk eshte duhet te kesh kujdes qe mos te jete SID (Security ID) e njejte sepse mundet te te shkaktoj probleme ne rrjete. Por gjithashtu edhe per Oracle nuk kam njohuri por duhet te kete diqka unike qe e identifikon ate db server dhe duhet ta anashkalosh kete qoft me ndonje tool qe ofrohet nga vet prodhuesi ose qoft me ndonje metode tjeter.

Sent from my GT-I9192

Shpërndaje faqen

Loading...