1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[Video] Prezantimi dhe instalimi i Windows Server 2012 R2

Tema tek 'Video Mësime' e hapur nga Fannol Gashi, 15 Qershor 2014.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Gjeta pak kohe dhe bera nje video e cila e prezanton Windows Server 2012 sistemin operativ dhe tregon se si te behet instalimi.

  Ndoshta nuk ka shume informata, por besoj qe jane te mjaftueshme per ata qe deshirojn te mirren me Windows Server 2012 edhe besoj qe jane hapat e pare per ndonje SysAdmin te ri.

  Nese keni pyetje/kritika at'her lirisht shkruani, edhe pse video nuk ndryshohet sepse del shume pune por mundemi ketu me jep informata ose me permisu diqka. Kritikat jane te mirseardhura sepse ato me ndihmojn qe videot e ardhshme ti beje edhe me mire.  Shpresoj qe do tju ndihmoj sado pak.

  Kaloni mire.
   
 2. albion65

  albion65 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  157
  Pëlqimet:
  31
  Pikë nga trofetë:
  43
  Mesim shum me vler , te Falenderoj shume :)
   
 3. Big-KS

  Big-KS Anëtar Fillestar

  Postimet:
  73
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  Mesim shum i mire, mirpo desha te pyes se si ta bejme nje rrjet lokale ne virtual box, pra me instalu windows serverin me nje makine, e pastaj disa tjera nje OS tjeter, edhe me qen funksionale si LAN i vertet, pra qfar konfigurime ne kartelen e rrjetit apo diku tjeter ne virtualbox.

  FLM :)
   
 4. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ketu e ke videon se si ta perdoresh VirtualBOX

  http://www.itshqip.com/forum/index.php?threads/31561/

  Sent from my GT-I9192 using Tapatalk
   
 5. Big-KS

  Big-KS Anëtar Fillestar

  Postimet:
  73
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  Faleminderit per keto, mirpo problemi po qendron ne ate se kur po e konfiguroj psh Windows Serverin per DHCP, VM tjera nuk po i marrin IP nga serveri me DHCP po nga VirtualBox qysh i ka default vet.
   
 6. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ne ate video eshte edhe ajo qe po kerkon ti, vetem shiqoje me kujdes.

  Pergjigjja eshte: Bridged Network

  Sent from my GT-I9192 using Tapatalk
   
 7. Big-KS

  Big-KS Anëtar Fillestar

  Postimet:
  73
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  Kur po e boj bridged po i marrin disa Automatic Private Address, asesi nga DHCP Serveri.
  Do te isha mirnjohes nese do e beje nje tutorial per kete pune, ngase shum kujt i duhet pasiqe eshte diqka e nevojshme ne servera,
  Flm shume!
   
 8. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Tergoje nje ip se cfare po e merr kur po e bene Bridge?
   
 9. Valdrin Gashi

  Valdrin Gashi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  715
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  58
  Tek të dyja VM (WinServer dhe tjetri si client) tek lloji i rrjetit zgjedhe "Internal Network", dhe tek emri i rrjetit vendose emrin e njejt tek të dyja VM edhe pastaj këto dyja do kenë një rrjet të veqantë nga tjerat.
   
  Big-KS pëlqen postimin.
 10. Big-KS

  Big-KS Anëtar Fillestar

  Postimet:
  73
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  @fG
  IP ka qene 169.254.56.200,kjo ish menyr e IP adresimit APIPA, mipro nuk i merrke nga DHCP.

  @[email protected]!
  Kjo metode funksionoj shum mire, faleminderit ;)
   
 11. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  169.x.x.x tregon qe nuk po mundet me kontaktu dhcp serverin ose nuk ka dhcp fare. Ajo bridged ta mundeson me e lidh maqinen virtuale me rrjeten fizike edhe me mujt me pas qasje ne internet (kjo metod eshte me e thjesht se disa tjera) por vetem maqinat virtuale me kontaktu ather more pergjigjje nga @[email protected]!
   
  Big-KS pëlqen postimin.
 12. Big-KS

  Big-KS Anëtar Fillestar

  Postimet:
  73
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  A kishit mujt mem tregu se kur dojm me regjistru nje user te ri a eshte e nevojshme me e regjistru se pari te computers apo vetem tek users. Edhe si mundem qe mja caktu permissions e nje grupi ose useri.
   
 13. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Per cfare useri e ke fjalen? Sepse nuk e kuptova pyetjen mire?
   
 14. Big-KS

  Big-KS Anëtar Fillestar

  Postimet:
  73
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  Userat ne Active Directory, pasiqe nuk e ceka me heret. flm
   
 15. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ne ActiveDirectory e krijon userin ku dush, psh nese e krijon tek Users at'her vetem GPO ne nivel te Domainit aplikohen dhe jo tjerat, por pastaj per aplikim te GPO (Group Policy Objects) te caktuara duhet ta levizesh ne OU-ne e caktuar qe te aplikohet ajo GPO qe deshiron ti.

  Ndersa per pyetjen e dyte prap nuk e kuptova sakt, per cfare permissions e ke fjalen qe me ja caktu nje useri/grupi?
   
 16. Big-KS

  Big-KS Anëtar Fillestar

  Postimet:
  73
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  1. Amo pse perdoret psh opcioni new -Computers a o oblgative mi regjistru pc apo avantazhet e regjistrimit te pc.
  2. Psh disa me mujt me i shkru, disa vetem me lexu fajlla. Diaa mos me mujt me instalu aplikacione ose domain te caktum mos me vizitu.
  Flm shum
   
 17. shkelqim12

  shkelqim12 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  99
  Pëlqimet:
  27
  Pikë nga trofetë:
  28
  Per pyetjen e 2t me duket se e ka fjalen per "NTFS permissions",vetem kerko ne youtube sa dush tutoriale por mos i nenvlereso edhe nese te duken te lehta sepse ni gabim i vogel shkakton telashe te medha :D
   
 18. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Tung,

  Kjo eshte teme e gjere, por nje sqarim i thjeshte: Cdo gje ne ActiveDirectory eshte OBJEKT qe ka Property dhe Attribute te veta. Tash nese Useri eshte Objekt edhe Kompjuteri eshte Objekt.
  Computer Accounts (Objects) edhe ata autentikohen, perdorin password siq perdorin userat edhe e ndrrojn cdo 30dite por ajo ndodh ne prapavije qe nuk ka nevoj per intervenim te shfrytezuesit. Tash nese nje kompjuter autentikohet sikurse useri at'her normal qe duhet me pas edhe kompjuteri account ne active directory.

  Nese nje pc nuk eshte pjese e domaini (nuk regjistrohet ne domain qysh the edhe ti) at'her ai PC nuk ka mundesi me i perdor resurset e atij Domaini edhe userat e domainit nuk munden me u autentiku ne ata PC. Kerko ne forum e gjen dallimin mes Workgroup edhe Domain.

  Tek pyetja e dyte: Per fajlla/folldera me pas casje rregullohet me NTFS Permissions, nese kam kohe do beje video edhe per kete pjese, ndersa per me instalu/fshi aplikacione ato i perdorin NTFS Permissions por menagjohen me grupe (Domain Users, Administrators (local), Domain Admins, ose grup qe i krijon ti per pune te ndryshme).
   
  Last edited: 2 Korrik 2014

Shpërndaje faqen

Loading...