1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[Video] Hapat e parë në PowerShell

Tema tek 'Video Mësime' e hapur nga Fannol Gashi, 10 Tetor 2014.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Pasi disa kerkesave te antareve te itshqip vendosa ti beje disa video per PowerShell. Siq dihet powershell ka marr nje hovë te madh ne integrimin puneve ditore tek shume administrator te cileve ju eshte lehtesuar puna dhe automatizimi i shume detyrave.

  Shpresoj qe edhe juve t'ju lehtesoj punet:

  -1-


  -2-


  -3-


  -4-


  -5-


  -6-


  -7-


  -8-  -9-


  -10-


  -11-


  Suksese ne mesime!
   
  Last edited by a moderator: 15 Nëntor 2014
  BlackEagle, Hamdi Arifi, Zyklon dhe 19 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. appmobile55

  appmobile55 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  107
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  28
  Kete e pritsha flm shum, je i papare..

  F.H ;)
   
  Fannol Gashi pëlqen postimin.
 3. albert1

  albert1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  452
  Pëlqimet:
  90
  Pikë nga trofetë:
  28
  fG i papare si asnjeher me pare :p
  Nice.
   
 4. shkelqim12

  shkelqim12 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  99
  Pëlqimet:
  27
  Pikë nga trofetë:
  28
  Te lumte shum kjart deri tani.Veq Next :p
   
 5. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  U shtua edhe nje video...
   
 6. z3r0

  z3r0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  453
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  28
  @fG jo +rep, po ti meriton me ardh npr me ta dhan ni drek :p Kjo qe bon ti osht shum punë e lodhshme dhe te mer shum koh dhe ma e rrendsishmja e bon per free, kjo po qe mbreslënse dhe qdo antar duhet me pas shume respekt per ty dhe me mar shembull prej teje :)
   
  Fannol Gashi pëlqen postimin.
 7. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  @z3r0 Faleminderit. Shpresoj qe ty edhe shume tjerve t'ju hyjn ne pune keto edhe pse qe te jene videot ende me te mira duhet me shume kohe me shpenzu per to, por problemi eshte qe nuk kam aq shume kohe te lire. Por shpresoj qe kto t'ju mjaftojn qe ti merrni hapat e pare :).

  Kalo mire
   
 8. networkcoder

  networkcoder Anëtar i Njohur

  Postimet:
  561
  Pëlqimet:
  132
  Pikë nga trofetë:
  63
  Faleminderit shume vlla , ktu jo qe po na tregon vetem se qka eshte powershell dhe si perdoret ,por edhe gjera te tjera qe me heret nuk i kam ditur p.sh qka dhe per qka perdoret MMC (dmth po i spjegon shume gjera ne te njejten kohe) (Y) .

  All-llahu te shperbleft

  p.s Kualiteti i videove shume i mire me erdh mire qe i kishe bo me i shiku edhe ne HD ,por qka me bo une rrjetin e dobt as 1Mbps spo e kap :p hahaha

  Kalo mire
   
 9. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Edhe nje video e re...
   
  ingjeksion dhe shkelqim12 pëlqejnë postimin.
 10. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Edhe nje video e re ... (part7)

  Part8 do te me marr kohe me gjate ta punoj sepse eshte gjeja me kryesore pas HELP-it qe duhet ta dini dhe ta kuptoni. Po e kuptuat kete at'her cdo gje do te jete me e lehte. Keshtu qe do mundohem ta beje sa me te lehte/thjeshte per ju qe ta kuptoni :).

  Gjithashtu do t'ju duhet per ata qe studjojn Shkenca Kompjuterike, qe ti kuptoni Objektet cka jane dhe si funksionojn :), ku pastaj do ta keni me te lehte programimin e orientuar ne objekte (sepse do ti sqaroj disa gjera qe shumica prej jush keni punu qe nje kohe te gjate me to, ku profesorat nuk e di pse nuk i perdorin keto informata) sidoqoft Dasht Zoti do i kuptoni pas kesaj video.
   
  Last edited: 25 Tetor 2014
  albert1, Valdrin Gashi, shkelqim12 dhe 2 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 11. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  Faleminderit shum fG per keto tutoriale shqip
   
 12. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Edhe nje video e re, qe eshte njera nder gjerat me kryesore me e kuptu nese deshironi te vazhdoni punen me PS.

  Shikim te mire :).
   
  shkelqim12 pëlqen postimin.
 13. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  U publikua edhe nje video e re, se si funksionon Pipeline.
   
  shkelqim12 pëlqen postimin.
 14. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  networkcoder, ingjeksion, z3r0 dhe 5 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 15. shkelqim12

  shkelqim12 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  99
  Pëlqimet:
  27
  Pikë nga trofetë:
  28
  Faleminderit shume keto do te na hyjne shume ne pune ne te ardhmen ne profesionin tone :D
   
 16. networkcoder

  networkcoder Anëtar i Njohur

  Postimet:
  561
  Pëlqimet:
  132
  Pikë nga trofetë:
  63
  Dje u ndal rryma dhe thash vet me vete pse nuk i praktikoj ata tutoriala qe i kam mesu ne ITshqip ,e hapa PSh dhe fillova me i shkru disa komanda ,duke i perserit disa here fillova te i mesoj permendesh sikur vjersh :) ,nje komand qe e kam mesu "uje" :p eshte kjo :
  start-process
  FilePath: mspaint
  $mid = (get-process mspaint).id
  stop-process -id $mid ... filloj te me pelqeje puna me powershell :D

  Ju rekomandoj te gjithve qe t'i praktikojne keto tutoriala dhe jo vetem t'i shikojne sepse me te vertete po ja vlejke :)

  Kaloni mire
   
 17. UXA

  UXA Anëtar Aktiv

  Postimet:
  109
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pune e mire f9. T'falenderoj!

  UXA
   

Shpërndaje faqen

Loading...