1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[Video] Gjerat Elementare ne Rrjeta

Tema tek 'Video Mësime' e hapur nga Fannol Gashi, 21 Prill 2013.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,259
  Pëlqimet:
  1,438
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje antare,

  Shpresoj te jeni mire me shendet.

  Gjeta kohe qe ti krijoj disa video qe kane te bejne me rrjeta (Rreth 3 orë e 40 minuta). Une po i quaj 'Gjerat Elementare ne Rrjeta', keto gjera mesohen edhe ne kurse te cilat mbahen neper qendra trajnuese por nese dikush ka deshire te mesoj ose ti perseris at'her ka mundesine ketu, te cilat jane pa pagese.

  Jam mundu qe sqarimet te jene sa me te thjeshta ku do te munden ti kuptojn edhe ata qe nuk jane marr asnjeher me rrjeta.

  Shpresoj qe dikujt ti ndihmojne keto video.

  1. Hyrje:

  2. Cka eshte nje rrjete:

  3. Tipet e rrjetave:

  4. Mediumet Transmetuese:

  5. Collision Domain - Broadcast Domain:

  6. Topologjite e Rrjetave:

  7. Paisjet e rrjetave - part1 & part2

  8. OSI Modeli:

  9. TCP/IP Modeli:

  10. Konvertimi i numrave

  11. IP Adresa:

  12. Cka eshte Default Gateway:

  13. Routing:

  14. Cka eshte Subnetimi:

  15. Si behet Subnetimi:

  16. Pyetje a Komunikojn keta hosta:

  17. Konfigurimi i nje AccessPoint:

  18. IPv6:

  19. Disa Vegla te Rrjetes:

  20. Troubleshooting:
   
  albjon fier, Avioni, rinnork dhe 67 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  841
  Pëlqimet:
  349
  Pikë nga trofetë:
  208
  Nje pune e jashtzakonnshme, shpresoj qe te qmohet nga shqiptaret nje pune e tille kaq e madhe, e lodhshme dhe unike.
  Suksese.
   
  mendmania pëlqen postimin.
 3. MIRLIND.J

  MIRLIND.J Anëtar i Njohur

  Postimet:
  684
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  63
  Pun teper e madhe nga ti fG faliminderit shum per keto video me vler.
   
 4. Albi Bytyqi

  Albi Bytyqi Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,082
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  133
  fG, je i papare n'menyr vertikale dhe horizontale :)
   
 5. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,277
  Pëlqimet:
  268
  Pikë nga trofetë:
  178
  Nje pune e madhe, ishin te sqaruar ne menyr sa me te thjesht per me i kuptu leht.

  Bravo (Y)
   
 6. Tigerman

  Tigerman Anëtar Aktiv

  Postimet:
  318
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje !

  Shumicen prej ketyre mesimeve sa i perket rrjetave jam duke i mesuar ne shkoll (t'mesme) per momentin dhe e shikova qe ke bere pershkrime te qarta dhe mjaft te mira. Gjithashtu prej teje mesova edhe gjera te tjera qe ende nuk i kam mesuar n'shkoll. Faleminderit, te uroj Suksese fG ;)

  Me t'mira.
   
 7. Valdrin Gashi

  Valdrin Gashi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  715
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  58
  Punë e shkëlqyer nga ana jote . Të lumtë ;)
   
 8. avdushhyseni

  avdushhyseni Anëtar

  Postimet:
  38
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  8
  fg shum strong je ....nice (y)
   
 9. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,259
  Pëlqimet:
  1,438
  Pikë nga trofetë:
  343
  Te gjitha videot jane bere upload ne Youtube.

  Suksese!
   
 10. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,505
  Pëlqimet:
  349
  Pikë nga trofetë:
  253
  Pune shume e mire nga ana jote fG, edhe tash edhe me mrie qe i paske ngarku keto video ne youtube !
   
 11. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,259
  Pëlqimet:
  1,438
  Pikë nga trofetë:
  343
  Hamdi Arifi pëlqen postimin.
 12. albo88

  albo88 Anëtar

  Postimet:
  20
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  0
  ja ke kajt nan bre hahahahaah po na i version shqipe e jugut ka ere bvyrazer? hahaha se bej shaka bravo per videot shum bukur
  edhe goxha forum interesant ky gjynah qe skam qen aktiv me par
   
 13. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  Shume like per ty ;) ,tema me meseshumti vler ne forum .
   
 14. alajdin

  alajdin Anëtar i Njohur

  Postimet:
  636
  Pëlqimet:
  69
  Pikë nga trofetë:
  58
  Vala pernime nje pun shume e madhe dhe shume me vlere!
   
 15. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  Nuk po ban a ka naj faqe tjeter qe eshte e sqaruar.
   
 16. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,259
  Pëlqimet:
  1,438
  Pikë nga trofetë:
  343
 17. doni!

  doni! Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  3
  te pergezoj per nje postim kac me vlere, do iu vije ne ndihme shume te gjithe atyre qe mesojne CCNA 1 & 2..shendet
   
  IllyrianS pëlqen postimin.
 18. BaDBoY-ALbania

  BaDBoY-ALbania Anëtar Aktiv

  Postimet:
  280
  Pëlqimet:
  19
  Pikë nga trofetë:
  18
  bravo , pune shume e mire.
   
 19. BIG EAGLE - 16

  BIG EAGLE - 16 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  155
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  18
  Shume mu ka nevojit mua . Flm shum :D :D
   
 20. VaaL

  VaaL Anëtar Fillestar

  Postimet:
  86
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  23
  FLM shum shum FG per kto video, spo besoj qe i gjeta shqip, ka 6 muj qe nuk i kam perserit kto tash duhet me hi n test.
   

Shpërndaje faqen

Loading...