1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[Video] Dizajnimi i një Uebi statik me HTML & CSS

Tema tek 'Video Mësime' e hapur nga feridshaqiri, 26 Shtator 2014.

 1. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,278
  Pëlqimet:
  271
  Pikë nga trofetë:
  178
  Përshëndetje për të gjithë anëtarët e forumit ITshqip.com

  Mora pak kohë që të krijoj disa video ( tutoriale ) rreth dizajnimit të një uebi statik me HTML dhe CSS, pra gjithësej janë 8 video ( rreth 1 orë e 40 minuta ), shpresoj që t’iu ndihmojë fillestarëve sadopak në fushën e ueb dizajnimit.

  Shpresoj që në një të ardhme të shkurtër ti bëjë disa video më të avancune në fushën e ueb dizajnit dhe të jenë të sqaruara edhe me zërim, në mënyrë që të jenë më të kuptueshme për shikuesit e videove.

  Po ashtu para se ti shikoni këto video ju sygjeroj ti shikoni këto tema për me pas më të kjartë kodimin e një uebi në gjuhën HTML

  Çfarë është gjuha HTML
  Skeleti i një dokumenti në HTML
  Llojet e elementeve ne HTML dhe atributet e tyre
  HTML - Me teper mbi elementet
  HTML - Elementet per formatim te teksteve ne nje dokument
  Lidhja dhe kercimi ndermjet dy ose me teper dokumenteve me elementin lidhes.


  Ps: ideja e këtij uebi është marr nga ueb faqja e profesorit Ridvan Aliu nga unejamkoder edhe pse janë disa ndryshime të vogla.
   
  Last edited: 29 Nëntor 2014
  pumma, BlackEagle, abdullah92 dhe 23 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. bmwplako

  bmwplako Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,727
  Pëlqimet:
  687
  Pikë nga trofetë:
  243
  brawoo.
   
  feridshaqiri pëlqen postimin.
 3. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Bravo, me pelqej shum si pune.

  Suksese ne te ardhmen!
   
  albion65 dhe feridshaqiri pëlqejnë postimin.
 4. mikrotik

  mikrotik Anëtar Aktiv

  Postimet:
  272
  Pëlqimet:
  25
  Pikë nga trofetë:
  28
  Vertet tutorial shume i mire bravo :)
  e kam nje pyetje A eshte i domosdoshem photoshopi per nje webdizajner ? Sepse une merem me webdesign por kur vjen puna te ndonje logo ose gje tjeter mbes se nuk di photoshop
   
 5. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,278
  Pëlqimet:
  271
  Pikë nga trofetë:
  178
  Patjetër që është i nevojshëm Photoshop-i apo edhe programet e tjera të cilat i përkasin kësaj fushe, por nuk do të thot që nëse nuk din design atëher lëre webdesign, sepse ti mund të punosh punën me kode kurse pjesën e logov-e apo dizajneve të tjera mund ti përfundoj dikush tjetër.
   
  mikrotik pëlqen postimin.
 6. Main

  Main Anëtar Aktiv

  Postimet:
  469
  Pëlqimet:
  87
  Pikë nga trofetë:
  28
  Si duket ketu po shihet vlera aq e madhe e forumit, vertete keto tutoriale pom pelqejne duke perfshire tutoriale qe na nevojiten duke marr ato te fG tutoriale per rrjeta , powershell, gjithashtu tutoriale te Blerim R, ne pergjethsi
  stafit te forumit, duke mos harruar edhe nje pjese te madhe te antareve , une mendoj se nje perkushtim i vogel i antareve ndaj ketyre mesimeve , do te grumbullonte shume njohuri ne trurin e tyre.
  @feridshaqiri te pergezoje per punen suksese.
   
  albion65, mikrotik dhe feridshaqiri pëlqejnë postimin.
 7. alajdin

  alajdin Anëtar i Njohur

  Postimet:
  630
  Pëlqimet:
  69
  Pikë nga trofetë:
  58
  Ne kete tutorial ka nevoj per me shume shpjegime , si p.sh puna im ,

  nevojiten me shume shpjegime , se per qka perdoren:

  <p>
  </p>
  <h1>
  </h1>
  <div>
  </div>
  <body>
  </body/
  <li>
  </li>
  <ul>
  </ul>

  , i permenda veq kto mat thjeshtat , pa te cilen ske qfare bon , un per veti tash kam filluar te msoj html e css , shum interesante dhe shum e thjeshte gjithashtu:)

  per kto tjerat , nice ferid;)
   
 8. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Me thjesht se ketu qe i ke te shpjegume zbesoj qe mundesh mi gjet ne ndonje vend tjeter.

  Code:
  http://www.w3schools.com/tags/
  Normalisht jane ne gjuhen angleze, por pa mesu gjuhen angleze, pothuajse gjithcka do te ishte e kot ne programim.
   
  alajdin pëlqen postimin.
 9. alajdin

  alajdin Anëtar i Njohur

  Postimet:
  630
  Pëlqimet:
  69
  Pikë nga trofetë:
  58
  shume faleminderit boom3rang , kokan tshpjegune shum mir , kjo u nevojitet fillestarve.

  Ja edhe nje nga un:

  Code:
  http://www.codecademy.com/
  Me ket web shum leht pu msoke html , css e shum gjuh tjera ,
  ne menyre teper te mire jane te shpjegune dhe gjithashtu ka edhe praktik
   
 10. Dr0mas

  Dr0mas Anëtar i Njohur

  Postimet:
  570
  Pëlqimet:
  104
  Pikë nga trofetë:
  73
  Un e pash vetem pak ne fillim dhe mu duk shum e paster si pune, kur te jem ne pc besoj se do e shikoj te gjithen.

  Na duhen me teper leksione te tilla.
  Bravo!
   
 11. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,278
  Pëlqimet:
  271
  Pikë nga trofetë:
  178
  @alajdin Shiko prap postin e parë i bëra disa ndryshime, shpresoj që të ndihmojnë që ta kuptosh bazën e programimit në gjuhën programuese HTML.
   
 12. alajdin

  alajdin Anëtar i Njohur

  Postimet:
  630
  Pëlqimet:
  69
  Pikë nga trofetë:
  58
  shum faleminderit feridshaqiri , kjo nevojitet per fillestaret
   
 13. asdren asimi

  asdren asimi Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  um fal cilin program duhet me perdor
   
 14. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Per cfar programi e ke fjalen?
   
 15. *VLORI*

  *VLORI* Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,102
  Pëlqimet:
  291
  Pikë nga trofetë:
  128
  Per cfare programi e ke fjalen ? Mos mendon per programin ku shkruhet kodi ? Ai program eshte Sublime Text
   
 16. Gr@1ti

  [email protected] Anëtar i Njohur

  Postimet:
  848
  Pëlqimet:
  146
  Pikë nga trofetë:
  88
  PEr krijimin e websites me html dhe css mundesh me perdor qfardo Text Editori si :Notepad,Notepad ++,Sublime Text,Edit Plus etj...
  Mundesh me shkarku disa ketu nese te nevoiten :

  EditPlus
  [​IMG]
  Code:
  https://www.editplus.com/download.html
  JEdit
  [​IMG]
  Code:
  http://jedit.org/index.php?page=download
  Sublime Text
  [​IMG]
  Code:
  http://www.sublimetext.com/2
   
 17. Vigan Morina

  Vigan Morina Anëtar Fillestar

  Postimet:
  64
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  23
  shum shum faleminderit deri tani jom kon tu e lyp ni qesi , big like prej meje :D
   
 18. unikat007

  unikat007 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  133
  Pëlqimet:
  25
  Pikë nga trofetë:
  38
  Nuk eshte e domosdoshme mundesh me gjet logo free ne kete faqe http://www.freepik.com/
   

Shpërndaje faqen

Loading...