1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Vetëm gjysma e bizneseve shqiptare me uebfaqe

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga Universal, 3 Maj 2018.

1. Universal

Universal Anëtar Aktiv

Postimet:
    217
    Pëlqimet:
    64
    Pikë nga trofetë:
    38
    Përqindja e përdorimit të kompjuterit nga ndërmarrjet në Shqipëri është e njëjtë me vende të rajonit si Maqedonia (95%), por më e ulët krahasuar me mesataren e vendeve anëtare të BE-së (98%). Për të njëjtën periudhë referuese, nga ndërmarrjet që përdorin kompjuter për qëllime pune, vetëm 3,8% e tyre nuk kanë akses në internet.[​IMG]

Rreth 95% e kompanive me mbi 10 punonjës në Shqipëri kanë kompjuter, 91.4% e tyre kanë akses në internet dhe gati 50% e kompanive kanë një faqe web, sipas një vrojtimi të fundit të INSTAT. Për matjen e nivelit të treguesve të përdorimit të teknologjisë së informacionit dhe komunikimit, INSTAT ka kryer në vitin 2015 vrojtimin mbi “Teknologjinë e Informacionit dhe Komunikimit” pranë ndërmarrjeve ekonomike me mbi 10 të punësuar. Në vitin 2015, kanë përdorur kompjuter për qëllime pune 95,0% e ndërmarrjeve me mbi 10 të punësuar.Të gjitha ndërmarrjet e mëdha me mbi 250 të punësuar rezultojnë të kenë përdorur kompjuter. Punonjësit që kanë përdorur kompjuter për qëllime pune përbëjnë 24,4% të të punësuarve gjithsej të ndërmarrjeve.

Lidhur me aktivitetin ekonomik, përqindja më e ulët e punonjësve që përdorin kompjuter vërehet në aktivitetin e Industrisë Përpunuese (7,4%) dhe në aktivitetin e ndërtimit (19,0%). Kompjuterët janë përdorur në një masë më të madhe nga punonjësit e ndërmarrjeve që kanë aktivitet në fushën e informacionit dhe komunikacionit dhe aktivitetet profesionale, shkencore dhe teknike.

Përqindja e përdorimit të kompjuterit nga ndërmarrjet në Shqipëri është e njëjtë me vende të rajonit si Maqedonia (95%), por më e ulët krahasuar me mesataren e vendeve anëtare të BE-së (98%). Për të njëjtën periudhë referuese, nga ndërmarrjet që përdorin kompjuter për qëllime pune, vetëm 3,8% e tyre nuk kanë akses në internet.

Pjesa dërmuese e tyre prej 82% kanë pasur lidhje DSL ose lidhje të tjera broadbandi. Shpejtësia më e madhe e shkarkimit të informacionit, në 64% të ndërmarrjeve, ishte nga 2 Mbt/s deri në 10 Mbt/s. Përqindja e ndërmarrjeve që përdorin kompjuter me akses në internet në Shqipëri (91,4%) është më e ulët krahasuar me vendet e rajonit si Maqedonia (98%), dhe me mesataren e vendeve anëtare të BE-së (99%). /Monitor

2. aimilius

aimilius Anëtar

Postimet:
    47
    Pëlqimet:
    24
    Pikë nga trofetë:
    8
    edhe 30% te kene uebsite shume eshte

3. eby

eby Anëtar Aktiv

Postimet:
    160
    Pëlqimet:
    56
    Pikë nga trofetë:
    38
    Zemra e biznesit eshte marketingu. Flasim per kompanite e kosoliduara qe te gjitha kan nje website dhe +70% e komunikimeve me klientet e kryejne nepermjet e-maileve zyrtare si prsh. [email protected]/com/net etj etj
    Personalisht une sherbimin me clientet pothuajse ne 90% e rasteve e kryej me email e webit [email protected] (outlook) dhe e kam shume te domosdoshme pasja e nje websiti. Pervec se me ndihmone per marketingun por me jep dhe nje seriozitet teper te math te kompanise.

wolf_mc12 dhe KALI-ALB pëlqejnë postimin.
  4. iamDardan

iamDardan Anëtar

Postimet:
    27
    Pëlqimet:
    3
    Pikë nga trofetë:
    3
    jo te gjith kan ket olloj informacioi

Shpërndaje faqen

Loading...