1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

USB si me ba me mac sistem

Tema tek 'Drivera' e hapur nga Rafet Maxhuni, 15 Dhjetor 2019.

 1. Rafet Maxhuni

  Rafet Maxhuni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  748
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  58
  Qysh me ba mac sistem nje usb
   
 2. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,999
  Pëlqimet:
  1,395
  Pikë nga trofetë:
  243
 3. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,848
  Pëlqimet:
  1,023
  Pikë nga trofetë:
  343
  nje gje nuk kuptoj pas kaq shume kohesh qe jam aktive ne kete forum, pse nuk jempi me shume info se cfare kerkoni?
   
 4. Rafet Maxhuni

  Rafet Maxhuni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  748
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  58
  Une nuk di Poshnjari qfar info ma shum po kerkon me ba boot nje usb me sistem operativ MAC OS qe kur te lshoj pc me hi o ne windows 7 o me hi ne Mac sistem te apple me Poenix kur e instaloj muj me ba pc me android edhe me windows e kete po e kerkoj
   
 5. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,848
  Pëlqimet:
  1,023
  Pikë nga trofetë:
  343
  Përgjigjen ta ka dhener antari me lartë.
   
 6. Rafet Maxhuni

  Rafet Maxhuni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  748
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  58
 7. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,999
  Pëlqimet:
  1,395
  Pikë nga trofetë:
  243
  Code:
  https://pureinfotech.com/make-bootable-usb-mac-os-x-windows/
  https://www.wikigain.com/create-bootable-usb-installer-macos-sierra-transmac/
  https://superuser.com/questions/383235/create-a-bootable-usb-drive-from-a-dmg-file-on-windows

   
  Rafet Maxhuni dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
 8. Rafet Maxhuni

  Rafet Maxhuni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  748
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  58
  Shum flm
   
 9. Rafet Maxhuni

  Rafet Maxhuni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  748
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  58
  un e futa keshtu si ne video ama kur po e startoj hp probook 6560b spom starton prej mac
   
 10. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,499
  Pëlqimet:
  2,088
  Pikë nga trofetë:
  448
  Sepse sistemi operativ MAC eshte i krijum me funksionu vetem ne produktet e Apple, dhe nuk punon ne laptopet tjere.

  Laptopi yte nuk eshte nga kompania Apple prandaj nuk te funksionon.

  Plus asaj cka nese arrin me instalu me ndonje menyre qe do ta gjesh ne internet, kurr shum drivera nuk do te funksionojne?
   
 11. Astritii

  Astritii Anëtar Aktiv

  Postimet:
  166
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  28
  A ka mundesi dikush mem tregu masi eshte free macOS Catalina qysh muj me bo download direkt prej Apple versionin e fundit.
  Ka dikush qe e ka bo upload 4.9 GB ne internet mire po mendoj qe e ka modifiku e nuk po e marre. Qe ka mundesi dikush le te poston ketu per krejt ose le te ma dergon ne DM.

  Faleminderit shume.
   
 12. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,999
  Pëlqimet:
  1,395
  Pikë nga trofetë:
  243
  @Astritii
  e llogjikshme qe kane checksums te ndryshme se jane home builded iso/dmg

  por InstallESD.dmg/BaseSystem.dmg duhet ti kene te "pa prekura"

  verifikoji me keto checksums
  Code:
  https://github.com/notpeter/apple-installer-checksums#mac-osx-installers-sha1-checksums

  mund te perdoresh dicka si Fiddler/Wireshark & gjate procestit te update-it do dalin
  Code:
  Downloading https://swdist.apple.com/content/downloads/41/43/041-91741-A_WA3NXS2ZKX/64427gwv708ya1dixzjp5smau1qzm4acsa/041-91741.English.dist
  Downloading http://swcdn.apple.com/content/downloads/29/44/061-32950-A_JW3RZHQ7AE/eioc7xkasqmfz6t21imbilirfn5hw0w5ss/InstallAssistantAuto.smd
  Downloading https://swdist.apple.com/content/downloads/29/44/061-32950-A_JW3RZHQ7AE/eioc7xkasqmfz6t21imbilirfn5hw0w5ss/061-32950.English.dist
  Downloading http://swcdn.apple.com/content/downloads/06/50/041-91758-A_M8T44LH2AW/b5r4og05fhbgatve4agwy4kgkzv07mdid9/InstallAssistantAuto.smd
  Downloading https://swdist.apple.com/content/downloads/06/50/041-91758-A_M8T44LH2AW/b5r4og05fhbgatve4agwy4kgkzv07mdid9/041-91758.English.dist
  Downloading http://swcdn.apple.com/content/downloads/08/44/041-90855-A_452WLVQACP/mzfvoi59bljh3w4w4lvwenfk0r1a2f7212/InstallAssistantAuto.smd
  Downloading https://swdist.apple.com/content/downloads/08/44/041-90855-A_452WLVQACP/mzfvoi59bljh3w4w4lvwenfk0r1a2f7212/041-90855.English.dist
  Downloading http://swcdn.apple.com/content/downloads/61/56/041-83630-A_8RCIBB415Y/7jqh3nh97ood2mjej7hdgpx7fgh5c3fi9g/InstallAssistantAuto.smd
  
  shkarkoji & me 1 text editor do marresh linkun

  psh.
  Code:
  http://swcdn.apple.com/content/downloads/29/44/061-32950-A_JW3RZHQ7AE/eioc7xkasqmfz6t21imbilirfn5hw0w5ss/InstallESDDmg.pkg  infos
  Code:
  https://github.com/munki/macadmin-scripts/blob/master/docs/installinstallmacos.md
   
  Last edited: 23 Dhjetor 2019
  Astritii pëlqen postimin.
 13. Astritii

  Astritii Anëtar Aktiv

  Postimet:
  166
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  28
  Faleminderit shume.
   
 14. Rafet Maxhuni

  Rafet Maxhuni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  748
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  58
  nuk po me vyn driverat veq nje program portable po me duhet sen tjeter edhe nese skam drivera normal qe interneti mem funksionu
   

Shpërndaje faqen

Loading...