1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

USB me dy sisteme operative

Tema tek 'Mësimet e Përzgjedhura' e hapur nga CybeRnotic, 28 Nëntor 2014.

 1. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,933
  Pëlqimet:
  66
  Pikë nga trofetë:
  68
  Per te bere nje USB me dy sisteme operative te gatshme per instalim eshte nje rruge mjaft e lehte. Fillimisht sigurohu qe USB juaj te jetë minimum 4 GB (rekomandohet 8 GB) dhe e formatizuar me sistemin FAT32 . pasi te jesh gati, Shkarko WinSetupFromUSB dhe depaketo atë.

  [​IMG]

  Pastaj ndiq hapat:

  1. Fute USB ne kompjuter dhe pastaj hap programin WinSetupFromUSB_1-0-beta7.exe.

  2. Sigurohu qe programi te e kete njohur USB tende.

  3. Aktivizo opsionin Windows 2000/XP/2003 Setup dhe pastaj kerko dhe gjeje fajllin instalues per Windows XP. Pastaj, aktivizo opsionin Vista/7/Server 2008 Setup/PE/RecoveryISO dhe pastaj kerko dhe gjeje fajllin instalues per Windows 7 ne lokacionin ku ti e ke te ruajtur ne kompjuter. Nese fajllat i ke ne format .ISO , fillimisht depaketoj ato duke perdorur programe si WinRar ose 7-Zip.

  [​IMG]

  4. Ne fund kliko butonin Go dhe prisni derisa te perfundoj. Ju merr ca minuta nga koha juaj.

  Une ne kete mesim e perdora Windows XP dhe Windows 7, mirepo ju mund ta beni te njejten gje edhe me Windows Vista, Linux, Windows 8.
   
 2. Ylb3r!

  Ylb3r! Anëtar

  Postimet:
  33
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  po kur fillon formatimi ne cilen starton xp apo 7
   
 3. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,933
  Pëlqimet:
  66
  Pikë nga trofetë:
  68
  Te pyet ajo vet me cilen don ti
   
 4. Atlanti

  Atlanti Anëtar Aktiv

  Postimet:
  447
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  18
  Por si Live USB a mund të përdoret kjo kjo USB,dmth pa pasur nevojë që ta instaloj ndonjërin prej Sistemeve Operative?
   

Shpërndaje faqen

Loading...