1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Diskutim Updates about the Ad Technology Provider Controls launching ahead of the GDPR Inbox x

Tema tek 'Diskutime tjera' e hapur nga DailyTeCh, 16 Maj 2018.

 1. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,532
  Pëlqimet:
  168
  Pikë nga trofetë:
  83
  Cka po i bie kjo pune sakt kush din me shum rreth GDPR

  Dear Partner,
  As we shared in March, we are launching new Ad Technology Provider (ATP) Controls for you to choose the ad technology providers who will be able to serve and measure ads on your sites and apps for users in the European Economic Area (EEA). The controls will launch on Monday, May 7 for DFP and shortly after for AdSense and AdMob, and your settings will take effect onMay 25, 2018.
  We encourage you to use these controls to choose your preferred list of ad technology providers. The full list of ad technology providers featured in those controls is available in the Help Center forDFP/AdX,AdSense, andAdMob. All providers listed have shared certain information that is required by the GDPR. If you don’t engage with the controls to choose your own list, we will apply a ‘commonly used’ list of ad technology providers. The commonly used list comprises the ad technology providers associated with the most revenue to publishers from EEA users from all programmatic demand sources.
  Within these controls, you will also have the ability to:
  • Present users a choice between personalized and non-personalized ads. We have already made documentation (DFP,AdSense) available for you to pass a non-personalized signal in our tags. App developer guides are available for passing this signal (DFP Android,DFP iOS,AdMob Android,AdMob iOS).
  • Select to serve only non-personalized ads to all users in the EEA, if you wish.
  • Choose which reservation line items are eligible to serve in personalized and non-personalized mode.
  Finally, to further clarify requirements under ourupdated EU Consent policy, as well as Google’s controller position, we have published additional information on our Help Center to fully address your questions (DFP/AdX,AdSense,AdMob).
  If you have any questions about this update, please don't hesitate to reach out to your account team or contact us through the Help Center.
  Sincerely,
  The Google Team
   
 2. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,201
  Pëlqimet:
  1,333
  Pikë nga trofetë:
  343
  Do e shkruaj ne artikull me vone nese me premton koha, pasi qe veq e kam pas ne mendje qe nje kohe te gjate por pasi qe veq me 25 Maj hyn ne fuqi ather do e sqaroj me ne detaje.

  Klm.
   
  DailyTeCh pëlqen postimin.
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,201
  Pëlqimet:
  1,333
  Pikë nga trofetë:
  343

Shpërndaje faqen

Loading...