1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Udhëzues fillestar për fillimin e një biznesi të shitjes online

Tema tek 'Shpenzime dhe Përfitime' e hapur nga Hostinkos, 19 Korrik 2021 në ora 21:59.

 1. Hostinkos

  Hostinkos Anëtar

  Postimet:
  9
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  3
  Sipërmarrja dhe vetëpunësimi nuk kanë qenë kurrë më të popullarizuara. Në epokën e internetit, një biznes i shitjes online nuk ka qenë kurrë më i lehtë për tu themeluar dhe drejtuar.

  Krijimi i një dyqani online nuk ka qenë kurrë më i lehtë. Mund të jetë një hap i mirë fillestar pa rrezik drejt drejtimit të dyqanit tuaj me tulla dhe lloç, ose mund të jeni të përqendruar në drejtimin e një dyqani vetëm online.

  Për të filluar një biznes të shitjes online, do t'ju duhet një ide e qartë se saktësisht çfarë keni ndërmend të shisni dhe çfarë, nëse ka, animi unik mund të vendosni në biznes që do t'ju dallojë atë nga konkurrentët. Pastaj do të duhet të vendosni për një emër biznesi dhe një emër domain për webfaqen tuaj, të cilat duhet të ndërlidhen në një farë mënyre.

  Emri i domain-it duhet të mbahet mend lehtë dhe të thuhet lehtë, për të rritur shanset që klientët potencialë të kujtojnë (dhe rekomandojnë) webfaqen tuaj. Emri i domain-it duhet të përmbajë në mënyrë ideale fjalë kyçe (ang. keywords) që ndërlidhen me produktet që shisni, për të ndihmuar optimizimin e motorëve të kërkimit - SEO.

  Tjetra, do t'ju duhet të ndërtoni dyqanin për biznesin tuaj të shitjes online. Ekzistojnë një sërë platformash nga të cilat ju mund të krijoni webfaqen tuaj pa nevojën e aftësive të specializuara kompjuterike ose koduese. Ndërtues të webfaqeve apo Online Store Builder ju lejojnë të shtoni produkte, detaje të produktit, një arkë (ang. checkout) dhe informacione të tjera, të tilla si një opsion "Rreth Nesh" dhe "Na Kontaktoni".

  Është e rëndësishme që të zgjedhni me kujdes një platformë të ndërtimit të një dyqani online, për të siguruar që ajo të ketë aftësitë për tu rritur me biznesin tuaj.

  Sapo dyqani juaj të jetë në funksionim, do t'ju duhet një strategji marketingu për t'u siguruar që klientët e mundshëm janë të vetëdijshëm për dyqanin tuaj. Kjo mund të përfshijë ngritjen e profilit të biznesit tuaj në mediat sociale, promovimet me email newsletters, optimizimin e motorëve të kërkimit dhe reklamat e paguara.

  Pjesa më e rëndësishme e dyqanit tuaj online do të jetë fitimi i parave dhe ju nuk mund ta bëni këtë pa një sërë opsionesh të thjeshta pagese për klientët tuaj. Kompanitë e përpunimit të pagesave, të tilla si PayPal, Stripe dhe Square, janë të lehta për tu vendosur, ndërsa pagesat me karta krediti janë ende mënyra më e popullarizuar e pagesave për blerjet online.

  Ju gjithashtu mund të dëshironi të merrni parasysh kuletat digjitale, të tilla si Apple Pay, Visa Checkout dhe Masterpass.

  Më në fund, ju jeni furnizuar me mallra, i keni shitur mallrat, tani ju duhet t'i dërgoni ato tek klientët tuaj. Duke marrë parasysh mënyrën tuaj të transportit, është thelbësore që të merrni kohë për të zgjedhur opsionin e duhur si për biznesin ashtu edhe për klientelën tuaj. Sidoqoftë, do të duhet të siguroheni që platforma e ndërtuesit të dyqanit online që keni zgjedhur të ofron këto karakteristika.

  Na kontaktoni në Hostinkos për të diskutuar më tej projektin tuaj.
   
  Poshnjari pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...