1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Ubuntu Server ndihme

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Arberi, 26 Prill 2020.

 1. Arberi

  Arberi Anëtar

  Postimet:
  23
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Pershendetje
  Kam instaluar ubuntu server ne virtual box ne ssh kam hostin 10.0.2.15 por ngaqe jam i lidhur me internet nepermjet wifis jo Lan dua te bej bridget te dali njelloj me ip e pc se nk po ma hap hostin ne google :(
   
 2. F.Ndrecaj

  F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  271
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  68
  Nuk e di a e mora mire pytjen , por futu ne faqen e Wirlessit tend dhe se pari rezervoj ip tende ne Wirless qe te mos ndryshohen ne momentin qe behesh disconnect , pastaj bej forward ip me port 80
   
 3. Arberi

  Arberi Anëtar

  Postimet:
  23
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Shum faleminderit per pergjigjen po e provoj vlla..
   
 4. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk kuptohet nga ajo we ke shkruar. Si te kishe sqaru edhe njeher me qartë, ndoshta do te kishim ndihmuar.
   
 5. Arberi

  Arberi Anëtar

  Postimet:
  23
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Po them vlla qe kam instaluar ne Virtualbox ubuntu server po hapet dhe ka internet ...ama nk bej dot ping ne pc ne windows, dmthn ubuntu ka marre ip qe i ka dhen virtualboxi dhe un ket ip nk e pingoj dot ne interneti im lokal ne (windows)vetem brenda ubuntus mund me e
  pingu me vyn dhe jasht ubuntus se du me e lidh me ssh,, spo di sa i qart isha
   
 6. Arberi

  Arberi Anëtar

  Postimet:
  23
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  u konsultova me dike dhe me tha qe un e kam bere kete gje por kam pasur lidhje me LAN....un skam lan kam vetem wifi po du mene be te njejten nga adapteri i wifis
   
 7. @science

  @science Anëtar Aktiv

  Postimet:
  138
  Pëlqimet:
  48
  Pikë nga trofetë:
  38
  A e ke ndryshu opsionin e Vm te Network Adapter pastaj Attached to nga "Nat" në "Bridged Adapter" ?
   
 8. Arberi

  Arberi Anëtar

  Postimet:
  23
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  e kam ber po prap spo ben
   
 9. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,691
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  mund ta shpjegosh me qart kte lidhjen e wifi?
  pc i jot esht i lidhur me wifi , apo ubuntu esht lidhur me wifi ?
  kte wifin si e ke e ka vet pc apo usb-wifi?
   
 10. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  283
  Pëlqimet:
  263
  Pikë nga trofetë:
  73
  Sepse nuk e ke rregjistruar ne te njejtin subnet.
   
 11. Arberi

  Arberi Anëtar

  Postimet:
  23
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Pc esht i lidhur nepermjet wirelesit jo kabllit lan , per te trheq wireles perdor usb te jashtme TP Link W722n ( thjesht pc e kam t lidh me wireless dhe jo me kabell) per tu bo me i qart ruteri ndodhet ne dhoma tjeter dhe snuk kam zgjatus me e zjell deri tek pc , dhe perdor ket usb te jashtme
   
 12. Arberi

  Arberi Anëtar

  Postimet:
  23
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Po por si me e bo vlla ne te njejtin subnet
   
 13. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,691
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  nji menyr esht kjo.

  https://prnt.sc/s6bbde
  mundesh me shtu 1 interface tjeter (eth1) n`linux dhe tek virtualbox e zgjedh "host-only", dhe prsh apache apo apps te tjera qe i instalon i konfiguron me perdor te 2 ja ipt edhe nga eth0 edhe eth1,

  Tani ti mundesh me pas qasje n`at machine nepermjet ip qe machine e mer prej eth1.

  Arsyeja pse duhet me i pas 2, eth0 + eth1, esht sepse me eth0 i jep rrjet ndersa me eth1 smer rrjet por mundesh me u lidh vetem pc <=> virtualbox machine pra eth1 do jet vetem si ip identifikimi.
   
 14. Arberi

  Arberi Anëtar

  Postimet:
  23
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Faleminderit per pergjigjen shok problemin e zgjidha me VMware ne vend te virtual boxit...tashme mund te logohem ne ssh ne putty por mu shfaq problem tjeter ,,smun me u logu ne ssh nga paisje tjeter nga i njejti network :/
   
 15. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,691
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  ideja e bridge network esht qe machine te krijuara nga i njejti server/pc mund te perdorin te njejtin gateway ip, dhe ip range

  Pa pas mundsi me bo bridge network nuk di ndonje menyr se si mund ta arrish qe paisjet e tjera ne shtepi mund te aksesojn ate machine.

  (pervec port forward) port forword duhet me funksionu pasi qe mundesh me perdor private ip te PC per me bo forward tek virtualbox machine https://prnt.sc/s6ve52 dhe pastaj perdor ip e pc tek paisjet e tjera.
   
  Last edited: 27 Prill 2020

Shpërndaje faqen

Loading...