1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

UBT - Shkenca kompjuterike dhe inxhinieri

Tema tek 'Institucionet Arsimore' e hapur nga Perparim Krasniqi, 16 Nëntor 2014.

 1. Perparim Krasniqi

  Perparim Krasniqi Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  3
  Desha te ju pyes juve ndokush qe e ka perfundu ose osht tu e perfundu SHK DHE INXH ne UBT un jam i mir ne matematik me pelqen shume lenda por qfar matematike msohet konkretisht : algjerber,kalkulus,matematik diskrete apo qfare flm per mirekutpim
   
  Last edited: 16 Nëntor 2014
 2. dr.linux

  dr.linux Anëtar Aktiv

  Postimet:
  497
  Pëlqimet:
  17
  Pikë nga trofetë:
  18
  Matematik 1:
  Code:
  Java 1
  Përsëritje njohurish nga Trigonometria.
  
  
  Java 2
  Fusha e numrave kompleks.
  
  Veprimet me numra kompleks në trajtë analitike dhe trigonometrike.
  
  
  Java 3
  Matricat.
  
  Veprimet me matrica.
  
  Rangu dhe Transformimet.
  
  
  Java 4
  Përcaktorët dhe vetitë.
  
  Matrica inverse dhe barazimet matricore.
  
  
  Java 5
  Sistemet e ekuacioneve lineare dhe zgjidhja e tyre, nëpërmjet metodes Kramer.
  
  
  Java 6
  Metoda Gaus, Gaus Xhordan.
  
  Sistemet homogjene.
  
  
  Java 7
  Algjebra a vektorëve: Përkufizimi dhe veprimet me vektorë.
  
  
  Java 8
  Kombinimet lineare dhe vektorëve; 
  
  Hapësirat vektoriale dhe baza e vektorëve.
  
  
  Java 9
  Prodhimi skalar, prodhimi vektorial dhe prodhimi përzier i vektorëve.
  
  
  Java 10
  Gjeometri analitike në hapësirë:
  
  Ekuacioni i drejtëzës në hapësirë në forma të ndryshme.
  
  
  Java 11
  Ekuacioni i rrafshit në hapësirë në forma të ndryshme.   
  
  
  Java 12
  Pozitat reciproke të drejtëzës dhe rrafshit.
  matematik 2 ka integrale edhe limite full
  si dhe 2 struktura diskrete ose matematik diskrete :D

  edhe un jom ne ubt :D
   
  (Coder); dhe Perparim Krasniqi pëlqejnë postimin.
 3. ThumperTM

  ThumperTM Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  55
  Pikë nga trofetë:
  38
  Qka kom mujt me pa UBT-ja osht ma uni ma i mir n kosove (private apo qysh po i thojn kolegji), Nime ja vlen nuk osht si do AAB/Iliria qe ma ma shtir e ki me kalu rrugen se me kalu provimin.

  Thumper
   
 4. lumz

  lumz Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,688
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  93

  Ncilin vit je ti ?
   
 5. Perparim Krasniqi

  Perparim Krasniqi Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  3
  Shume faleminderit :D
   
 6. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  Per Iliri nuk e di , veq per AAB shanca nuk ki me kalu provimin pa msu (Per shkenca kompjuterike po flas ) , ajo qka thojn njerzt e universiteteve tjera qe sjan ne aab osht tjeter sen , une per veti AAB jam Shkenca Kompjuterike ne Inxhineri Softuerike e di qe ka Kriter shum te lart ,per Staf , edhe per kushte mesimore i ka nder me te mirat ne rajon kjo osht fakt .Shkurt e shqip veq a je qe mson , e per ubt une di njerz qe e kan kry sh.kompjuterike edhe pse sjon kerkahh me kete drejtim.
   
  Last edited: 17 Nëntor 2014
 7. Perparim Krasniqi

  Perparim Krasniqi Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  3
  per riinvest dhe UBT kam ndegju shum fjale te mira ndersa per AAB prej teje po ndegjoj keshtu po nejse un ende nuk jom ne fk keshtu qe po bazohem veq ne qka kam ndegju
   
 8. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  Po nese p.sh je i interesuar per nje universitet gjithmon pyti ata te cilet jan ne at universitet e jo veq me fjal thashetheme qe ke ndegju , ma heret ne AAB ka qene tjeter planprogram tash eshte tjeter ma heret kan msu C# tash msojn C++ , matemaika e tepert qe o kan u eleminu e kan lan vetem 1 matematike jane orjentu veq per land kompjuterike ,profesorat shumica jan ndrru jane ardh tjer profesora , dekani esht ndrru , kan ndodh plot ndryshime .
   
  Perparim Krasniqi pëlqen postimin.
 9. Perparim Krasniqi

  Perparim Krasniqi Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  3
  Eshte e vertet kjo qe thua por besoj qe e din se nese meson qysh duhet ateher nuk ka shum rol se ku studion up,aab,riinvest apo ubt,ka shum njerz qe kan msu vet per nje lami se nuk kan pas para per fakultet edhe kan arrit se do me fakultet :D.Kalofsh mire!
   
  phoenix dhe ingjeksion pëlqejnë postimin.
 10. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  Shum e vertet eshte qikjo qe po e thu .
   
 11. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Ketu eshte nje teme qe e kam hapur kohe me pare por besoj qe aplikohet edhe tash: https://forum.itshqip.com/threads/fakultet-apo-trajnime.30156/

  Cfare do drejtimi qe te pelqen ne IT at'her ate fillo tash te pregaditesh sepse edhe ne moshe koke afer me perfundu shkollen, keshtu qe fillo te pregaditesh me heret.

  Une ti rekomandoj keto dyja, normal nese i ke kushtet qe te regjistrohesh por nuk dmth qe nese nuk regjistrohesh ketu nuk mundesh me msu:

  1. Per Rrjeta/Sistem = UBT
  2. Per programim = Riinvest (ndoshta ky do ta hap vitin e ardhshem nje drejtim edhe per rrjeta/sistem)

  Por per momentin jane keto dyja, Riinvest se kam permend asnjeher sepse nuk kam pas njohuri se cka ka ne te, por tash nje i aferm i imi eshte regjistru ku kam shku personalisht me u marr me regjistrimin edhe me e shiqu programin se cka mesojn, dhe me te vertet me ka befasu qe lirisht mund te them qe eshte #1 sa i perket Programimit, por do te shohim edhe per rrjeta nese akreditohet vitin e ardhshem.
  Normal vetem fakulteti nuk te bene te dijshem por duhet edhe ju te mesoni shume.
   
  shkelqim12 pëlqen postimin.
 12. shkelqim12

  shkelqim12 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  99
  Pëlqimet:
  27
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pse a ke ndegju qe ne riinvest viten tjeter do te akreditohet edhe per rrjeta ?
   
 13. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,351
  Pëlqimet:
  376
  Pikë nga trofetë:
  228
  Nuk jam kah dua të përqeshi këtë apo atë kolegj/universitet, mirëpo sa i përkest studimeve bachelor, kam qenë i regjistruar si AAB RIINVEST. Pasi përfundova vitin e parë këto dy institucione u ndanë. Vijonim mësimin dy grupe, njëri para dreke dhe tjetri pa shkëputje pas dreke. Muajin e parë vijova në të dy kolegjet si në AAB ashtu edhe në RIINVEST sepse nuk dija se ku të vijoj. Kështu që në muajin nëntor, pasi që vlerësova se ku për mua ishte më mirë sepse nuk isha i interesuar vetëm për një diplomë, por isha i interesuar për një mësim të mirëfilltë, vendosa që të vijoj në RIINVEST dhe jam i vetmi i grupit të pasdrekës që u ktheva aty.
  Sinqerisht, edhe 100 herë po të më duhej të zgjidhja, prap do të zgjidhja RIINVEST. Nuk kam asgjë kundër AAB-së, mirëpo niveli i vlerësimit dhe i shtjellimit të problemeve është shumë më i mirë për mendimin tim në RIINVEST.
  Gjithsesi kjo është nga përvoja ime, e ndoshta ndokush tjetër do të vendoste ndryshe.
  Sa i përketë literaturës e di që përdoret ajo më e mira dhe më e reja, mirëpo nuk do t'i sugjeroja askujt të shkoj në shkenca kompjuterike nëse nuk ka njohuri të mirë të Anglishtes.

  Përshëndetje.
   
 14. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ashtu kam marre info.

  Sent from my GT-I9192
   
  shkelqim12 pëlqen postimin.
 15. pdown9

  pdown9 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  246
  Pëlqimet:
  23
  Pikë nga trofetë:
  28
  Nuk e di per cfar arsye nuk e provoni t'shtetit , ti djal je i mir ne matematik , ateher shko ne FSHMN edhe ka ma shum vler edhe pak ma i fort del .
   
 16. ThumperTM

  ThumperTM Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  55
  Pikë nga trofetë:
  38
  Personalisht i njo 3 persona qe kane bo transfer prej ubt ne abb... Nashta kane shku me msu ma shume atje? ehh?
   
 17. Perparim Krasniqi

  Perparim Krasniqi Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  3
  hmm nashta ju ka dok veshtir ne UBT dhe jane tranferu ne aab apo e kunderta nuk e di qka me than :p
   
 18. Perparim Krasniqi

  Perparim Krasniqi Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  3
  Kish qen mir mu akreditu naj program per sigurine rrjetave dhe sistemeve ne ditet e sotme siguria eshte shum e rendesishme...
   
 19. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343

  Kishte qene mire me pas shume drejtime tjera jo vetem keto qe jane, por nuk kemi kuader qe ti permbushim te gjitha, per keto kan studju ata qe jane duke ligjeru edhe qato e ligjerojn. Tash mundesh me shtu tulifar ligjeruesi po qe fryti te jete i mire at'her duhet te ket ujitje te mire, diell te mire dhe kjo tek ne nuk eshte ende.
   
  WhiteLine dhe Perparim Krasniqi pëlqejnë postimin.
 20. shkelqim12

  shkelqim12 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  99
  Pëlqimet:
  27
  Pikë nga trofetë:
  28
  Mos u shqeteso sepse vetem a je qe meson se bahet mir shtohen drejtime te reja por siq e tha fQ duhet me pas kuader per mi arrit keto sa kam ndgju as ne Shqiperi nuk kam ksi lloj drejtimi siguria e informacionit apo e rrjeteve.Une i pyeta ata te riinvest dhe me than kah marsi kan mu akreditu disa drejtime te reja te shkenca kompjuterike duke perfshire edhe rrjete/sistemet. Kaloni mire.
   

Shpërndaje faqen

Loading...