1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[TUTORIAL] Si ta krijojmë një GUI?

Tema tek 'Counter Strike' e hapur nga Diamant, 25 Mars 2010.

 1. Diamant

  Diamant Anëtar Fillestar

  Postimet:
  62
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Përshëndetje,
  në këtë tutorial ju do të mësoheni se si të bëni një GUI.

  Aplikacionet që nevoiten:
  Cs 1.6 Background Maker v3.0
  DOWNLOAD:
  Code:
  http://files.filefront.com/13443223
  dhe
  Cs 1.6 Color Scheme Editor v3.0 Final
  DOWNLOAD:
  Code:
  http://files.filefront.com/13443228
  Kur ti marrësh keto, je gati që të bësh një GUI!

  1. Së pari gjeje një foto të mirë për guin ose bëje një me Photoshop.

  2. Hape Cs 1.6 Background Maker v3.0 (shiko screenshot A), pastaj nëse të pyet Choose game, qite cs 1.6. Pastaj "default background" i cs1.6 do të shfaqet, pastaj kliko në "load picture", merre foton tënde, sigurohu që madhësia të jetë në mes 640x480 deri 1280x1024. Zgjedh rezolucionin tënd (sigurohu që rezolucioni të jetë i njëjtë edhe në lojë) dhe fotoja jote do të rregullohet automatikisht, por do të paraqitet në program e prerë (shiko screenshootin F) por spo të jetë e prerë në lojë. Tani kliko në butonin "Make Cs Background", por mos e prek Run Cs sepse ende nuk kemi mbaruar (por nëse do veq perpara:p) ne do të shkojmë të hapi 3.

  3. Hape Cs 1.6 Color Scheme Editor v3.0 Final (shiko screeenshootin B), pastaj prit që backgroundi të loadohet. Tani ti do të shohësh shumë butona e sende tjera (shiko screenshootin B). Së pari do të shohësh ku lexon "Base Text" lart në anën e majtë, dhe se qka është "Base Text" do ta mësosh në screenshootin C. Nëse deshiron që ta ndryshosh ngjyren e shkronjave, zgjidh Color pastaj merr ngjyren që dëshiron. Tani do ta kalojm "the border" sepse ato nuk janë shumë të rendësishme, por nëse dëshiron që tia ndrrosh ngjyrën, atëherë veq perpara. Për "Controls Background" (shiko screenshootin D), zgjidh ngjyrën që dëshiron, pastaj nëse dëshiron që ajo të jetë më transparente, shiko lart në të djathtë, mund që ta ndryshosh në 100% nëse deshiron. E njëjta në "Lists background" që është e shfaqur në screenshootin E.

  BONUS ITEMS: Ti mund të fusësh poashtu edhe një muzikë, vetëm preke butonin e background music, pastaj preke costum, check box, pastaj browse dhe zgjidh këngën që dëshiron!

  A
  [​IMG]

  B
  [​IMG]

  C
  [​IMG]

  D
  [​IMG]

  E
  [​IMG]

  F
  [​IMG]

  SHPRESOJ SE E KENI KUPTUAR :mrgreen:
   
 2. Dr. PsY.

  Dr. PsY. Anëtar Aktiv

  Postimet:
  354
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  18
  thnx bro per kete , kur te jem m i lir do ta provoj...
   
 3. acceeppT. =).

  acceeppT. =). Anëtar Aktiv

  Postimet:
  363
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  16
  linku spom bon mu
  nese mundesh me upload ne 4shared ose ne sendspace
   

Shpërndaje faqen

Loading...