1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Transferimi i webit

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Inpu, 25 Gusht 2015.

 1. Inpu

  Inpu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  269
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pershendetje. Po bej transferimin e fileve nga nje host ne nje tjeter. Upload eshte bere ok pa asnje problem por kur klikoj tek www.url.com nuk me shfaqet asgje. Ne momentin qe klikoj tek url e webit , google chrome ben veprimin sikur jam duke shkarkuar dicka edhe me thote ku deshiron ta shpetosh. Faqja eshte e ndertuar ne joomla. Nuk e di nqs u shpjegova mire por mesa po kerkoj ne google spo gjej ndonje zgjidhje.
   
 2. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje
  Transferimi i web faqes eshte procedur paksa e ndejsheme !Varesisht se nga cila kompani e keni bler hosting,po e njejta kompani mund ta beje transferimin e faqes tek serverat e vet,mjafton ti pysesh.

  Kur ben transferimin e gjithe jomla platformes,ateher duhet ta besh edhe transferimin e databases,nje platforme e till nuk mund ta funksionoje pa database.Pra duhet ta beshe backup jomlan dhe databasen qe e ke te lidhur me jomla.Ju that se filet i keni transferuar ne serverin e ri,ateher tani duhet ta beni edhe importimin e databases ne po ate server qe e keni transferuar jomlan.(informatat e databases duhet te jene te njejta me ato qe i ke pasur ne serverin e kauar)

  Duke mos pasur kohe ti tregoj hapat ne detaje te transferimit,po te sygjeroje ne njerin nga linqet me poshte pasi qe the nuk ke gjetur diqka konkrete !

  https://www.squirrelhosting.co.uk/hosting-blog/hosting-blog-info.php?id=34
   
  Misteriozi pëlqen postimin.
 3. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,439
  Pëlqimet:
  86
  Pikë nga trofetë:
  78
  Vendosi filet ne Document Root te ati domaini , krijo databas me nje user dhe pass dhe pastaj importoje databasen nga serveri i vjeter .

  Pastaj tek configuration.php ndryshjoj db name ,user dhe pass ashtu diq i ke kriju ne hostin e ri . tek public $host ne shumicen e kompanive te hosting esht localhost , mirpo nese te del ndonje error kontakto supportin te tregojn se nga ku thirret mysql-ja.
   
 4. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje Inpu

  Ju keni transferuar webin ashtu sic duhet,por problemi me duket se qendron diku tjeter

  Nuk e di sa jeni i afte rreth web faqeve apo akcesit brenda ROOT webit tend,nese ka mundesi te ma dergosh ketu ne postim codin qe ke brenda .htaccess tend ?

  Me gjase aty duhet te jete problemi,ose tek verzioni i PHP ose tek ndonje nderlidhje gabim brenda .htaccess.
   
 5. Inpu

  Inpu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  269
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  28
  Cuna te me falni po pasi e bera cdo gje nga fillimi e gjeta edhe gabimin trashanik qe kisha bere. Kalimi i fileve edhe i db ishte ok por kisha harruar te bashkoja userin me db perkatese . Kjo ishte arsyeja qe nuk me dilte faqja. Faleminderit per mundimin.
   
  Last edited: 26 Gusht 2015
 6. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ok ne rregull faleminderit

  Ateher hape ate htaccess dhe fshije kete cod AddHandler application/x-httpd-php54 .php,beje save dhe provo ta hapesh webin prap edhe pastaj me tregu se cfar problemi tjeter te paraqitet
   
 7. Inpu

  Inpu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  269
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  28
  @TheScr3aM po ndoqa keshillen tende qe me the me larte. E fshiva kodin edhe me nxorri nje error , ne baze te error e gjeta qe ishte problemi tek database . E krijova nga e para databasen edhe aty kuptova qe i kisha krijuar db user edhe databasen por kisha harruar qe ti bashkoja.
   
  Pleurat pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...