1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Test Informatik ..... Kush Di Ti Plotesoj ?

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Donche-x, 5 Maj 2010.

Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.
 1. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  698
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pershendetje

  I kam 2 Teste qe mi ka dhen Profesori mi plotesu por ishin te vezhtira per tu plotesuar ... me e keqja osht se nuk jam ne Drejtim te Informatikes jam tjeter gjee po keshtu ra qelluan Pyetjet
  Pyetjet jan thjesht me i rrumbullaku
  Ka Pergjigje qe duhet te rrumbullakohet ne 2 Vende a me shume
  Pra keni kujdes kur ti plotesoni
  Ata qe me ndihmojn Ju Faleminderit Shum
  Duke i plotesuar keto do behet nje Bised e mir ketu pasiqe shumica do ti mesojn shum gjera qe nuk i kan ditur ne Kete test :
  Ok ja e shkrujta testin te gjithin :
  Gjithesej Jane 57 Pyetje :

  Si behet mbledhja e qelive D4,D5,D6,D7?
  1. D4+D5+D6+D7
  2. D47
  3. =D4+D5+D6+D7
  4. =MAX(D4+D5+D6+D7)

  Insert worksheet ne MS execel perdoret per ?

  1. insertimin e nje rreshti
  2. insertimin e nje kolone
  3. insertimin e nje pune
  4. as njeren

  Qka esht hardveri ?

  1. pjes programore
  2. pjes fizike e sistemit kompjuterik
  3. nderlidhes ndermjet programeve dhe sistemit operativ
  4. esht server i kompjuterit

  Basic,pascal,cobal,C++,java,C#,jane ?

  1. programe aplikative
  2. gjuhe te ulta programore (gjuh e makines)
  3. gjuh programore < kete e kam bere une >
  4. pjes hardverike

  Te dhenat nuk rrezikohen nga ?

  1. viruset
  2. personat e pautorizuar
  3. prishjet eventuale hardverike(demtimet fizike,vershimet e ujit,kaplimet e zjarrit)
  4. antiviruset < kete e kam bere >

  Cila nga shprehja e dhena esht e sakt ?

  1. 1bit > 8bajt
  2. 16 > 2bajta
  3. 32bita > 4bajta
  4. 32bita > 6bajta

  Qka esht HTML-ja (cila nga keto nuk esht e saket)

  1. system standard per kodimin e telsteve
  2. gjuhe programore
  3. esht etiket hyrese per shkruarjen e nje web-faqjeje < kete e kom bo >
  4. esht web browser

  Qka duhet te beni nese dyshoni se nje virus ka infektuar kompjuterin tuaj ?

  1. Fomratizojm menjeher kompjuterin
  2. Riinstalojm te gjitha programet
  3. egzekutojm nje program antivirus < Kete mendoj >
  4. Vazhdojm punen normalisht

  Shiritat magnetik (USB), CD-Room,flopydisk,kartleat e zerit jane ?

  1. njesi dalese te kompjuterit
  2. njesi hyrese dalese te kompjuterit
  3. njesi hyrese
  4. komponente te rrjetit

  Nese ne celulen C3 eshte shenuar 7, ne E5 numri 12,ndersa ne ate D5 numri 3,funksioni =SQRT(C3+E5-D5_, I shenuar ne celulen A2 jep kete Rezultat :

  1. 4
  2. 16
  3. 32
  4. 256

  Prapashtesa e dokumenteve te programit MS Accses eshte :

  1. .mdb
  2. .doc
  3. .ppt
  4. .xcl

  Qfar dallon nje kompjuter te rrjetit nga kompjuteri personal te njejtat karakterisitika ?

  1. Kompjuteri i rrjetit eshte me i fuqishem
  2. Kompjuteri i rrjetit eshte me i dobet
  3. kompjuteri i rrjetit mund te hap me shum programe njekosisht
  4. Kompjuteri i rrjetit ka qasje me shum te dhena

  Permbajtja RAM-it ruhet edhe pas nderprerjes se rrymes ?

  1. Sakt
  2. PaSakt

  Cilat nga paisjet ne vijim jan paisje hyrese ?

  1. Tastiera
  2. Ekrani
  3. Shtypesi
  4. Miu

  Kualitetet e ekranit nuk varen nga numri i piksellave te paraqitura

  1. Sakt
  2. PaSakt

  Cilave objekteve u krijohet shkrutesa shurtcut ?

  1. Atyre qe jane me te medha ne sasi te shenimeve
  2. Atyre qe i perdorim me rrale
  3. Atyre qe i perdorim me shpesh
  4. Asnjeres

  Nese ju ka arritur nje fajlle qe permban viruse (p.sh me e-maill) si duhet te veproni ?

  1. Do ta hapni fjallin normalisht,e me pas do ta fshini
  2. Do ta ruani fjallin ne disk, por nuk do e hapni
  3. Do ta fshni fajllin menjeher,pa hapur fare < kete mendoj >
  4. Vetem pergjigjeja e pare dhe e parafundit.

  Nese ne Exel vlera ne celulen D2 eshte 6,
  ne celulen D3 eshte 7
  dhe ne celulen D4 eshte 6, me funksion =(D2+D3-D4/D3 fitojm vleren:

  1. 1
  2. 3
  3. 6
  4. 7

  Opsioni i zgjedhur insert colums ne dritaren e programit MS Exel perdoret :

  1. Insertimin e nje rreshti
  2. Insertimin e nje kolone < kete mendoj >
  3. Insertimin e nje grafiku
  4. Insertimin e nje flete punuese

  Nese vlera X-it eshte e vendosur ne celulen A1, e Y-it ne A2
  dhe Z-se ne A3, formula e cila llogaritjen e vleres e MS exselit eshte ?

  1. =min(A1*A2+A3+A1-A3)
  2. min(A1+A3,A1*A2-A3)
  3. max(A1*A2+A3,A1*A2-A3)
  4. =max(A1*A2+A3,A1*A2-A3)

  Llogaritja e shumes se qelive F4,F5F6,F7,F8
  (cilat nga keto pergjigje nuk eshte e sakt)

  1. =SUM(F4+F5+F6+F7+F8)
  2. =SUM(F4:F8)
  3. SUM(F4-F5-F6-F7-F8)

  Cilat jan veprimet me te preferuara, per te zvogluar lodhjen dhe
  tendosjen gjate punes me kompjuter:

  1. Puna me programe te ndryshme,jo te merzitshme
  2. Rregullimi i vendit te punes sipas permasave te trupit
  3. Evetimi i punes se gjate dhe marrja e pauzave te shpeshta
  4. Puna ne pozit te shtrire ose qfare te pergjigjet me se miri

  Nese ne celulen C3 eshte shenuar 7, ne celulen C4 eshte shenuar 5
  dhe ne celulen C* eshte shenuar 12, me funksionin
  =MAX(C3:C8), i cili eshte shenuar ne Celulen A2 fitojm vleren:

  1. 3
  2. 0
  3. 7
  4. 12

  Nese ne Exel vlera ne celulen D2 eshte 20 , ne celulen D3 eshte 7
  dhe ne ceulen D4 eshte 6, e funksion =(D2+D3-D4)*D3 fitojm vleren:

  1. 20
  2. 28
  3. 4
  4. 8

  Opsioni i zgjedhur WORKSHEET ne dritaren e programit MS Exel perdoret per:

  1. Insertimin e nje rreshti
  2. Insertimin e nje kolone
  3. Insertimin e nje grafiku
  4. Insertimin e nje flete pune

  Opcioni View Show tek menyra e PowerPoint-it Slide Show sherben per :

  1. Fillimin e prezantimit <Kete mendoj>
  2. Mbylljen e Prezantimit
  3. Pergaditjen e Prezantimit
  4. Pergaditjen e nen prezantimeve

  Permbajtja ROOM-it ruhet edhe pas nderprerjes se rrymes ?

  1. Sakt
  2. Pasakt

  Cilat nga paisjet ne vijim jan paisje dalese

  1. Ekrani
  2. Monitori
  3. Plotori
  4. Lexuesi i barkodave
  5. Shtypesi

  Vazhdojn ....
   
 2. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  698
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  Vazhdim ...

  Ne cilen hapsir te kujteses (memories) mund te ruhen me shum te dhena:

  1. DVD <Kete mendoj>
  2. CD
  3. Disket
  4. CD-RW

  Qfar lloj aplikacioni eshte i nevojshemper te prodhuar skica,shfaqje slajdesh,domonstrime,produktesh etj ?

  1. Web Browseri
  2. Programi i Prezantimeve
  3. Shum lloje te programeve
  4. Program i llojeve te tabelave

  Cili eshte rrjeti me i pershtatshem per nje kompani e cila e ka zyren ne nje ndertes te vetme ?

  1. LAN
  2. MAN
  3. WAN
  4. PAN

  Krijimi i lidhjeve racionale ndermjet tabelave ne program te MS Accses realizohet me opcionin ?

  1. Create Report by Reationship
  2. Create Table by Reationship
  3. Create form by Reationshqip
  4. Create reationshqip

  Fajllat qe kan exstencionin .wma.wmv, ose mp3 jan fajllat ?

  1. Egzekutiv
  2. Komandues
  3. Multimedial <Kete mendoj>
  4. Te Panjohur

  Procedura Grafike e Zgjedhjes se je problemi me kompjuter quhet ?

  1. Algoritem
  2. Program
  3. Kod Programor
  4. Grafik e Zakonshme

  Opcioni Slide Sorter aktivizohet duke shtypur ?

  1. View/normal
  2. View/slide sortes*
  3. Slide show/view show
  4. View/task pane/slide layout

  Cila nga alternativat ne vazhdim eshte shemmbuk i makinave per kerkim te Informacioneve ne Internet ?

  1. Qucik Time
  2. Outlook
  3. Netscape navigator
  4. Google <Kjo Eshte >

  Cili eshte rrjeti kompjuterik ku te gjithe kompjuteret kane prioritet te njejt ?

  1. Client Server
  2. Peer to peer
  3. Server
  4. Dns

  Programi i prezantimeve perdoret per te pergaditur ?

  1. Skica,shfaqje,slajdesh,domostrime te produkeve etj
  2. Tabela,llogaritje tabelrare, etj
  3. Dokumente tekstuale
  4. Paraqitje Grafike

  Qka eshte me rendesi te merret ne konsidurate, nga prespektiva e siguris,
  kur blihen mallrat nepermjet internetit ?

  1. Nuk ka problem te Siguris
  2. Me cilat lloje te kartelave ka mundesi te paguhet
  3. Rutinet e Pageses te jan te sigurta
  4. Te mos gabohet numri i Karteles

  Cila nga opcionet e kopjojn tabelen e accses-it bashke e te dhena

  1. Structure Onlu
  2. Structure and data
  3. Append data to excisting table
  4. Table and Data

  Si quhet kompjuteri i cili kryen disa funksione te perbashkta per te rrjetine ?

  1. Personal Kompjuter
  2. Client
  3. DNS
  4. Server

  Opcioni Windows me ndihmen e te cilit rivendosen fajllat sistemor
  nga nje moment i mehershem kohor , eshte ?

  1. ReInstall Sistem
  2. Restore Point
  3. Restore System
  4. Undo Changes

  Shkurtesa e BIOS-it e cila paraqet programmin e Instaluar ne Kompjuter dhe qe starton ne momentin e kyqjes se tij , ka keta kuptim ?

  1. Basic input/output system
  2. Basic inster / ougoing system
  3. Basic information over system
  4. BIO System

  Si mund te zvogelohet rreziku nga qasja e pautorizuar ne nje Sistem Kompjuterik ?

  1. Duke e perdor FireWall
  2. Duke e Reinstluar programin per e-mail
  3. Duke i shefuar te gjitha te dhenat e sistemit
  4. Duke krijuar kopje te dhenave ne intervale te shpesha kohore

  Keni vendosur te tregoni permes internetit,ne qka do ti vini aksenti kryesor ?

  1. Ne Llojin e kartelaveme te cilat mund te kryhen pagesat
  2. Ne respektimin e afateve kohore
  3. Ne sigurimin e proceseve te pageses
  4. Ne Saktesin e numrit te Kalrteles

  Shkurtesa HTTP eshte shum me rendesi gjate ?

  1. Leximit te Webfaqes
  2. Shifrimin e Informacioneve
  3. Kembimit te Fajllave
  4. Fshirjes se Webfaqes

  Adresa e cila ne menyr unike indentifikon nje lokacion ne internet quhet ?

  1. ADSL ( ansymmetric digital sybscribe)
  2. HTTP ( hypertext transfer protocol)
  3. HTML ( hypertext markup language)
  4. URL ( uniform resource locator)

  Frekuenca e taktit ne nje mikroprocesor (CPU) tregon ?

  1. Numrin e operacioneve te cilat fillojn te egzekutohen, ne njesi kohes
  2. Numrin e operacioneve te cilat egzekutohen , nenjesi te kohes
  3. Numrin e operacioneve te cilat jane planifikuar te egzekutohen, ne njesi te kohes
  4. Numrin e operacioneve te cilat nuk egzekutohen, ne njesi te kohes
   
 3. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  698
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  Cilat jan frekuencat e nje mikroprocesori (CPU)

  1. Shumfishe te njesive Hz (MHz,GHz)
  2. Shumfishe te njesive Bajt ( KB,MB,GB)
  3. Shumfishe te njesit (Kb,Nb,Gb)
  4. MIPS

  Shkurtesa HTTP,eshte e shpesht ne fusga te terneve te lidhura ne internet.Ne cilet fusha eshte me rendesi HTTP?

  1. Gjate programimit te Bazave te dhenave
  2. Gjate kerkimit te fajllave nepermjet kompjutereve
  3. Gjat leximit te Webfaqes
  4. Gjate shifrimit te shenimeve

  Cila pjes e Web Adreses tregon domeinin kryesor te Web Faqes se paraqiut ?

  1. http://
  2. .net
  3. www
  4. englisht

  Funskionimin e rrjetit Ethernet pa tela,per lidhjen e kompjutereve mobil,telefonave mobil dhe paisjeve tjera te dores,na mundeson :

  1. TCP/IP
  2. H232
  3. HTML
  4. Bluetooth

  Rrjetin Ethernet pa tela, i cili mundeson lidhjen e kompjutereve mobil,telefonave mobil dhe paisjeve tjera te dores, e mundeson ?

  1. MAN (metropolitan area network)
  2. LAN (local area network)
  3. PAN (personal are network
  4. WAN (wide are network)

  Dukuria e nderlidhjes se dokumenteve ndermjet veti, ne baze te kuptimeve te caktuara ose ne baze te
  grupit te fajlave, quhet :

  1. URL
  2. HYPERLINK
  3. TCP/IP
  4. TCP

  Opcionet: Outlook today,calendar,inbox,contacts,tasks,notes, i takojne programit :

  1. Google
  2. Yahoo!
  3. MS Outlook
  4. MS Powerpoint

  Opcioni Animation Prewiev tek menyja slide show i programit MS Powerpoint tregone ?

  1. Mbyllejn e Animacionit
  2. Pergaditjen e Animacionit
  3. Pergaditjen e nen Animacionit
  4. Shikimin paraprak te Animacionit

  Deshironi te perdorni Posten Elektronike gjat nje udhetimi te gjate,
  cilat nga altternativat ne vijim mund te lehtesoj pranimin e e-maillave gjate udhetimit ?

  1. Webside pesonal ne internet
  2. Nje E-Mail llogari e bazuar ne web
  3. Antaresimi ne nje grup diskutues be Internet
  4. Nje llogari e shfrytezuesit te "chat" faqeve

  Per Ingjizim te nje Audio Fajlli, ne Formation .WMA , ne kohezgjatje prej 5 Minutash, nevoiten perafersisht ?

  1. 2.5 MB
  2. 3.5 MB
  3. 4.5 MB
  4. 5.5

  Besoj se eshte i zoti ndokush ti plotesoj keto 2 teste
  Ju Faleminderit Gjithve
   
 4. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  merr librin e INFORMATIKES,me duket ser eshte libri i klasave te 10 nese nuk gaboj,shfleto pak dhe mesoj i bon vet sepse jan shum te lehta.

  Te Pershendes
   
 5. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  698
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  FLM The Scream
  Por i kam perfundu :)
   
Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.

Shpërndaje faqen

Loading...