1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Teknike e thjesht perpunimi erroresh ne PHP.

Tema tek 'PHP // ASP // Python' e hapur nga tupac.al, 17 Maj 2020.

 1. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  247
  Pëlqimet:
  222
  Pikë nga trofetë:
  53
  Shumica nga ne kemi qelluar faqe me probleme ku na shfaqen nga me te ndryshmet.

  Kjo teknike ju ndihmon ti personalizoni ato sipas deshires! Shpjegimi me komente me poshte:

  PHP:
  <?php
  /*
  * Krijojme funksionin ku do barte te dhenat.
  */
  function error_handler(int $errNostring $errMsgstring $fileint $line) {
  /*
  * Kjo eshte thjesht echo por mund te krijoni dhe file specifik ku mund ti ruani. Pershembull me fwrite();
  */
  echo "Error Nr: #[$errNo] Ndodhi ne: [$file] Linja: [$line] -> Mesazhi: [$errMsg]";
  }

  /*
  * Sinjalizojme PHP-n qe duhet te perdore kete bartes
  */
  set_error_handler('error_handler');


  /*
  * Testojme errorin
  */
  try {
     
  kot;
  } catch (
  Throwable $e) {
     echo 
  'Errori eshte: ' $e->getMessage();
  }

  ?>
  Rezultati:
   
  Pitkini, Universal, Aureli AK dhe 2 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...