1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Taksat per perfitimiet ne internet?

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga Reaven, 22 Gusht 2017.

Tags:
 1. Reaven

  Reaven Anëtar

  Postimet:
  11
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Pershendejte !
  Si funksionojne pagesa e tatimeve ne shqiperi ? Nese une mar nje pagese prej 10k$ ne banke si duhet te veproj per pagesen e taksave ?
   
 2. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,454
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Per 10k nuk te pergjigjem dot,
  Po per 1, 2 deri ne 5k sme ka dale asnje problem. Nuk kam paguar taksa.
   
 3. Gevio

  Gevio Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,086
  Pëlqimet:
  259
  Pikë nga trofetë:
  113
  Pse duhet te paguash taksa kur merr pagese online?

  Perderisa kompania qe merr leket nuk te kerkon gje dhe pagesa merret nga jasht shtetit nepermjet bankes sma merr mendja qe duhet te paguash apo jo?

  Sent from my Y100_Plus using Tapatalk
   
 4. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,454
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Sepse perderisa ke nje "biznes" online atehere duhet te paguash taska.
   
  Mike pëlqen postimin.
 5. omega_web

  omega_web Anëtar i Njohur

  Postimet:
  558
  Pëlqimet:
  215
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ka dy menyra .
  1.Te hapesh biznes ne QKB (ne kete rast paguan dhe sigurime shendetesore dhe shoqerore)
  2 .Te paguash si individ ,kjo behet 1 here ne vit duke plotesur nje formular dhe ploteson piken "te ardhura jashte vendit".
  Keto jane ne vija te pergjithshme per detajet duhet te pyesesh ndonje kontabilist ose te pyesesh tek tatimet.

  Inviato dal mio SM-J320FN utilizzando Tapatalk
   
 6. Gevio

  Gevio Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,086
  Pëlqimet:
  259
  Pikë nga trofetë:
  113
  Dhe duhet ta besh patjeter kte?

  Sent from my Y100_Plus using Tapatalk
   
 7. omega_web

  omega_web Anëtar i Njohur

  Postimet:
  558
  Pëlqimet:
  215
  Pikë nga trofetë:
  73
  Sipas ligjit po.Per fitime te ulta ska pasur njeri problem se shteti ka mbyllur nje sy deri tani.Por nqs ke fitime 10k si antari ne fjale mire eshte te jeshe ne rregull me shtetin.

  Inviato dal mio SM-J320FN utilizzando Tapatalk
   
 8. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Tani ketu flitet per ne shqipri apo kosove.

  Pse ka ne shqipri taksa mbi fitimet?
   
 9. Reaven

  Reaven Anëtar

  Postimet:
  11
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Faleminderit per pergjigjen . Kjo vlen per ne Shqipei apo jo ? Me intereson menyra 2 , kur plotesohet formulari ?
   
 10. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  Nqs pagesa ka ardh nga jasht vendit nuk i detyrohesh shtetit shqiptar asnji cent.
  [​IMG]
   
  Last edited: 23 Gusht 2017
  Omerr, Mike dhe bmwplako pëlqejnë postimin.
 11. Gevio

  Gevio Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,086
  Pëlqimet:
  259
  Pikë nga trofetë:
  113
  Po pra,
  Perderisa leket nuk i merr brenda vendit me kompani shqiptare nuk je i detyruar te paguash asgje perpos tarifes bankare ose tarifes se paypal per transaksione.

  Sent from my Y100_Plus using Tapatalk
   
  Jãşhť'Sşeriĕ pëlqen postimin.
 12. Reaven

  Reaven Anëtar

  Postimet:
  11
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  a jeni te sigurt sepse keto jane taksa per te ardhurat qe ti ke . Po te ishte ashtu asnje shtet nuk do paguante taksa nqs kompania do te ishte psh ne usa . Informohuni mire sepse nuk ka mundesi qe mos te pagosh 0 taksa.
   
 13. Gevio

  Gevio Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,086
  Pëlqimet:
  259
  Pikë nga trofetë:
  113
  Sapo pyeta nje avokat, neser ju konfirmoj me ato qe do me thot ai...

  Sent from my Y100_Plus using Tapatalk
   
 14. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  ca thu ti m? nqs kompania osht n`usa per 4.8K$ un i kam pagujt 1K$ taksa shtetit amerikan. dhe shqiptarit 0. (per biznes bohet fjal.)
  vec 30$ qe mi majti banka credins.
   
  Last edited: 23 Gusht 2017
 15. omega_web

  omega_web Anëtar i Njohur

  Postimet:
  558
  Pëlqimet:
  215
  Pikë nga trofetë:
  73
  Tatimi mbi të ardhurat personale llogaritet mbi të ardhurat e individëve.

  Tatimi mbi të ardhurat personale aplikohet ndaj çdo të ardhure të çfardolloj forme, nga çdo burim, e realizuar nga çdo individ objekt tatimi në bazë të ligjit, me përjashtim të të ardhurave që shprehimisht përjashtohen nga ligji.

  Individët rezidentë i nënshtrohen detyrimit për tatimin mbi të ardhurat personale gjatë periudhës tatimore për të gjitha burimet e të ardhurave (brenda dhe jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë), ndërsa individët jorezidentë i nënshtrohen detyrimit për tatimin mbi të ardhurat personale vetëm për të ardhurat me burim në Republikën e Shqipërisë.

  Ps.shkeputur nga ligji per tatim fitimin.

  Inviato dal mio SM-J320FN utilizzando Tapatalk
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 16. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Me duket qe ka antere qe po i ngatrrojne taksat.

  Ka dy lloj taksash :
  • Nje mbi te ardhurat (nuk jam i sigurt qe kjo taksa egziston ne shqiperi po e di qe Edi Rama donte te bente nje ligj te till, ose ndoshta ligji ka hyre ne fuqi)
  • Dhe taksa mbi fitimet (benifikimin ) kjo takse eshte vetem per biznes. Nese ke nje shop online eshte kjo takse qe perdoret.
  Ndersa i perket adsense etj... mund te hyje taksa e te ardhurave.

  P.S : Shteti qe ka taksat e fitimeve me te uleta ne EU eshte Irlanda kjo eshte arsyeja qe Apple i ka atje zyrat per gjith europen.
   
 17. Mike

  Mike Anëtar Aktiv

  Postimet:
  108
  Pëlqimet:
  38
  Pikë nga trofetë:
  38
  Epo po nxorre 10k ne muaj sa eshte % e shtetit qe do ti paguash ne ket rast ?
  (Mos me thuaj se eshte 3%)
   
 18. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  0
   
 19. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  Po te them edhe nji her qe nuk pagun taksa nese dikush nga jasht shtetit depoziton 10K$ nllogarin tende bankare qoft kompani ose individ i thjesht. vetem duhet ti deklarosh nga erdhen sepse esht shum e "madhe".

  Nese ti ke pages mujore 10K$ strikt. at`her ndoshta futet ndonje ligj tjeter n`zbatim.
  Nese ti je biznes online qe bon biznes online shembull ke 1 kompani hosting. nese ti vendos te perdoresh prsh raiffeisen bank si menyr pagese per klient. Ke me i pagujt shtetit shqiptar taksa.
  Nese ti bon biznes dhe prsh perdor ndonje bank amerikane per pagesat e klientit. Taksat ti mban shteti amerikan direkt. Dhe shteti shqiptar nuk tmer taksa.

  Ti ndoshta mund t`hecesh akoma me ca po lexon. Un thjesht po flas cfar me ndolli mu personalisht.
   
  Last edited: 23 Gusht 2017
 20. omega_web

  omega_web Anëtar i Njohur

  Postimet:
  558
  Pëlqimet:
  215
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ligji nuk thot ashtu :"Tatimi mbi të ardhurat personale aplikohet ndaj çdo të ardhure të çfardolloj forme, nga çdo burim" dhe e dyta nqs ti ben deklarimin e te ardhurave psh Adsense 10k e cila behet nepermjet formularit tatimet te japin automatikisht nje mandat per te pagura taimin.

  Ps:Keto qe them vlejne per ata qe jane rezident ne Al per Ks dhe Mk nuk di gje.
  Inviato dal mio SM-J320FN utilizzando Tapatalk
   

Shpërndaje faqen

Loading...