1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ta luftojme se bashku CS 1.6 !!!

Tema tek 'Counter Strike' e hapur nga Albi Bytyqi, 30 Prill 2012.

 1. Albi Bytyqi

  Albi Bytyqi Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,079
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  133
  Counter-Strike 1.6 ???

  Cfare mesojme nga kjo loje ?
  Cfare dobie kemi prej saj ?
  E ardhmja jone ?


  Pershendetje, sot desha te beje nje tuto qe ka te bejme perkatesisht me keto 3pyetjet me larte.
  Counter-Strike 1.6 nje loje shume e pelqyer sidomos nga adoleshentet, ka arrituar nje numer te madhe te perdoruesve nga mbara bota, por cfare dobie kemi ne nga ajo ?
  Ne qoftse vetem pak pak kohe do te medonim se cfare mund te mesojme nga kjo loje, te dallojme te miren dhe te keqen e kesja loje atehere do te isha i sigurt se as 10% e adoleshenteve nuk do te merreshin me me kete loje.
  Po qese e bejme krahasim me perqindje kjo loje do ishte :
  90%negative
  10%postive

  Secili nga ne do te pyeste pse ?
  Atehere prgjigjen mund ta gjeni ketu.

  Te keqija e kesaj loje :
  Counter-Strike eshte nje loje e cila e shkakton nervoz te madhe, shton perdorimin e fjalve banale(sharjeve, ofendimeve te ndryshme), mbylljen e femijes brenda ne shtepi ku ai behet plotesisht i nvarur nga kjo loje e shume e shume gjera te tjera qe jane te demshme per ne.
  Ato gjera qe femija i ben ne kete loje, per shkak te presionit i cili i shtohet, nervozes ai eshte ne gjendje qe ato ti reflektoj edhe jashte.
  Neglizhimi i mesimit ne shkolle, fillon qe femija ne njefare menyre te behet shume injorant, neglizhent, i mbyllur ne vetvete etj.
  Qendrimi me or te tera ne kompjuter dihet se shkakton shume pasoja sidomos per syt dhe trurin tone, por qendrimi i madh ne kompjuter prane kesja loje ne te ardhmen pasojat do te jen te medha dhe do te pendoheni per kete.

  Te mirat e kesaj loje :
  Sa per gjera te mira qe thithim nga kjo loje nuk kemi asgje, pervec argetimit, por vec nese perdoret ne menyre te duhur.


  Sygjerime :
  Prandaj, mos e ngelizhoni mesimin per shkak te kesja loje qe nuk fitoni asgje nga kjo.
  E di qe deshira eshte e madhe per te luajtur kete loje por mundoheni ta reduktoni sa me shume.
  Mos luani ne shtepi.
  Luani 2-3 ne 2jave me se shumti por vetem ne internete.


  Eliminimi :

  Kete loje mund ta mundi duke e hqur nga pc, dhe duke e bindur veten se nuk do te luj me.
  Mos shikoni video qe ka te bej me kete loje sepse ato ju japin ambicje per te vazhduar se luajturi kete loje.

  Ndryshimi :
  Qendorni 1jav pa hyr ne kompjuter, pastaj do te shihni edhe vet se keni ndryshur shume per te mire, nuk jeni me nervoz siq keni qene me pare, flisni me ton normal jo si me pare kur ngritnit zerin ndaj familjarve tuaj, dhe do te jeni shume me te relaksuar dhe te qetesuar.


  Kjo loje eshte e ndalushme qe te luhet +16vjec por te ne nuk egzistojne ligje per kesi lloj gjerash.
  kjo loje po ashtu eshte e ndalushme te luhet edhe ne fazen e pubertetit sepse atehere eshte koha kur filloni te ndryshoni, dhe per kete nuk eshte fare e perferushme.  Shpresoje qe kjo tuto te jet si mesim per shume tjere te cilet jane te navaruar nga kjo loje.


  Kete e kam punuar vet me ndihmen e disa personave qe merresh me ceshtjet e adoleshenteve.
  Me respekte, woop.
   
 2. striper

  striper Anëtar Aktiv

  Postimet:
  136
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  o woop shum mir e ke Postu Bravo te qoft amo kqiri Shqiptart nuk te thojn bravo a nai sen se i vjen
  mund me lexu ncncnnc bravo bravo
   
 3. Albi Bytyqi

  Albi Bytyqi Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,079
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  133
  Faliminderit edhe prej teje, un jam mundu qe me kete tuto te vetdijesoj ne njefare forme ata qe mirren me kete loje :)
   
 4. striper

  striper Anëtar Aktiv

  Postimet:
  136
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Ashtu esht Ashtu Respekt
   
 5. semi571

  semi571 Anëtar

  Postimet:
  37
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  Ide e Shkelqyshme woop :)
   
 6. Albi Bytyqi

  Albi Bytyqi Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,079
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  133

  Faliminderit shume, semi571
   
 7. Misteriozi

  Misteriozi Anëtari i muajit I

  Postimet:
  2,102
  Pëlqimet:
  250
  Pikë nga trofetë:
  153
  e vertet osht , por tash nuk po luaj me , rrall najher , jo per diqka , po spo me del koh , ama deshta me thon me 1 fjal qe ti ja ke dhon konceptin ashtu si osht - me te vertet kur luj CS , aq shum koncentrona ne CS sa qe nganjher harroj edhe te marr frym - temp.. me hyp 100 * C :A
   
 8. Albi Bytyqi

  Albi Bytyqi Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,079
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  133

  Kete teme e kam bere edhe nga pervoja e disave qe i kam marre disa pyetje nga ta dhe me kane treguar per gjendjen e tyre psiqike qe kane pasur kur kane luajtur kete loje dhe ndryshimi qe kane vrejtur ata pasi e kane lene CS 1.6 :)
   

Shpërndaje faqen

Loading...