1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Sygjerim per Kartel Grafike

Tema tek 'Kartela Grafike // Monitorë // Skenerë // Printerë' e hapur nga Don AlCa, 18 Korrik 2016.

Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.
 1. Don AlCa

  Don AlCa Anëtar Aktiv

  Postimet:
  173
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje djema,

  Me eshte prishur kartela grafike e kompjuterit dhe nuk ka riparim per te, kartelen e kam pas Nvidia Quadro fx 1700.
  Dhe tani kam vendos me ble nje te re deri ne 150€ te perdorur.

  Pc e kam me keto performanca:
  • Fujitsu Esprimo p9900
  • Processor: Intel Core i5 Quadcore 2.6/2.8 GHz
  • Ram Memory: 4GB DDR3 - Max 16GB
  • Hard Disk SSD 512GB
  Ne merrjep.com i pash disa por nuk po di per cilen me vendos dhe cila eshte me e mire, ju lutem mund te ma sygjeroni njeren prej tyre sipas jush.

  Linkat per kartela:
  1. Link
  2. Link
  3. Link
  4. Link
  5. Link
  6. Link
  7. Link
  Faleminderit pres pergjigjen tuaj.
   
 2. edy007

  edy007 Anëtari i muajit IV

  Postimet:
  1,884
  Pëlqimet:
  179
  Pikë nga trofetë:
  108
  Pershendetje,

  Sa i perket ktyre linkave une te kisha sygjeru Linkun Nr.4, edhe pse qenka e perdorur po shpresoj te funksionon mire, mua mu doke qe performancat i ka ma te mira, por nese ke vendos deri ne 150E ateher me keto mundesh me gjete edhe me te mire edhe te re...

  Me te mira...
   
 3. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Pershendetje!

  Nese un sot do te kisha rastin me ble kartel grafike me 150e, sinqerisht i kisha shtu edhe 70e plus dhe e kisha ble GTX960 me 4GB vram, i cili ne Maqedoni kushton 220e, me garancion nese zgaboj, plus kartel grafike e re, e pa perdort, dhe larg me e fuqishme se keto qe i ke cekur. Ja po ti cek disa prej arsyeve pse kisha shku me kete GTX960 e jo me ato qe ti i ke cekur.

  1. Lojrat me te reja tanime kerkojn minimum 4GB vRAM, ne te ardhmen e afert edhe 4GB do te jene pak, e leje mo 1GB, ose 2GB.
  2. Linkat me lart qe i ke cekur te gjitha jan me chip dhe arkitektur te vjeter, kshtu qe ne te ardhmen mos prit ndonje permisim me ndonje driver ose dicka tjeter nga kompanit, sepse jan kartela grafika te pa supportuara, perdallim nga sugjerimi im per GTX960.
  3. Cmimi nuk te konvenon me pagujt 100e+ per kartel grafike te cilen nuk do te mundesh ta perdoresh ne te ardhen, per ndonje loje me te re.
  4. 150e mundesh me gjet edhe te perdoret 960 ndoshta por ja vlen per garancionin 3vjet, mi shtu plus 70e.
  5. Nese deshiron cmim/perfonasa te kisha sugjeru me shku me kete zgjidhje, sepse edhe behet overclock shum mire, per te fituar performansa.

  http://setec.mk/Computers-IT/PC-and-PC-equipment/Graphic-Cards/ASUS-STRIX-GTX960-DC2OC-4GD516862
   
 4. Don AlCa

  Don AlCa Anëtar Aktiv

  Postimet:
  173
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  edy007: flm per sygjerim por e kam ble tashme Link 5.

  boom3rang: Te me kishe shkruajtur pak ma heret do ta kisha menduar mire kete qe ma ke sygjeru ti, por tashme e bleva dhe per momentin jam ndare i kenaqur sepse edhe cmimi i lire dhe e mora nje kartel me 256bit.
  Nuk luaj lojra me Pc sepse e kam Xbox 360 per lojra dhe Pc e perdori vetem per pune.
  Gjithsesi flm shume nga ju, tema mund te mbyllet.
  Cdo te mire.
   
Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.

Shpërndaje faqen

Loading...