1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Sulmi me i madh ne Histori - Ransomware

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga Fannol Gashi, 13 Maj 2017.

1. Liridoni

Liridoni Anëtar Legjendë

Postimet:
    1,576
    Pëlqimet:
    156
    Pikë nga trofetë:
    93
    Un personalisht e pata rastin me lexu shkresen qe ju ka shku puntorve te PK qe punojne me pc, as aty skish shpjegim se qysh duhet mu mbrojt apo diqka e till thjesht "Ndalohet shfletimi i faqeve ne internet per shkak te nje virusi bla-bla" spo m'kujtohet saktesisht po kurgjo e spjegume hiq, leje mo me dal n'media e me fol per kit problem.

2. Selim Baruti

Selim Baruti Anëtar me Përvoj

Postimet:
    1,375
    Pëlqimet:
    257
    Pikë nga trofetë:
    128
  3. Blerim R.

Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

Postimet:
    7,256
    Pëlqimet:
    1,266
    Pikë nga trofetë:
    358
    Ne TV e kan jep kete lajm, poashtu edhe ne gazeta elektronike

urankajtazi pëlqen postimin.
  4. omega_web

omega_web Anëtar i Njohur

Postimet:
    558
    Pëlqimet:
    215
    Pikë nga trofetë:
    73
    Ne ketej ne AL jemi nja 10 vjet mbrapa jush prandaj mos u merzit se ka dhe me keq .

emimer pëlqen postimin.
  5. Fannol Gashi

Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,425
    Pikë nga trofetë:
    343
    Cili TV e gazete?

6. sodovina-city

sodovina-city Anëtar i Njohur

Postimet:
    708
    Pëlqimet:
    181
    Pikë nga trofetë:
    88
    Per ne TV une e kum pa ne RTV 21 edhe ne RTK, vetem se ka ndodh sulmi, jo ndonje info me shume se si te mbrohemi.

Fannol Gashi pëlqen postimin.
  7. Lodvald

Lodvald Anëtar Legjendë

Postimet:
    2,209
    Pëlqimet:
    621
    Pikë nga trofetë:
    258
    Lol kush tha se e ka kriju nsa?

8. uniku

uniku Anëtar Aktiv

Postimet:
    433
    Pëlqimet:
    15
    Pikë nga trofetë:
    28
  9. Fannol Gashi

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,425
    Pikë nga trofetë:
    343
  10. omega_web

omega_web Anëtar i Njohur

Postimet:
    558
    Pëlqimet:
    215
    Pikë nga trofetë:
    73
    Nje pyetje kisha une : cfare eshte ky file _NSAKEY dhe pse ekziston ne windows?

11. Shkodrani

Shkodrani Anëtar Aktiv

Postimet:
    315
    Pëlqimet:
    75
    Pikë nga trofetë:
    28
    Pajtohem plotesisht, edhe pse kam pa disa shkrime ne portale po jo te behet ashtu e madhe, thujse eshte nje sulm i thjeshte, por ketu eshte faji edhe i gazetarve te na qe jan nivel teper i dobet, te cilet nuk din mas pari cfare eshte lajmi e cka jo, cka eshte e rendesishme e cka jo, tek ne lajm behet "Kallashi ishte ne Dubai", "Ish i fejuari i Tunes ingjizon kenge me X-Kengetarin" etj etj, te tilla lajme servohen cdo dite, por fatkeqsia tjeter eshte qe edhe popullit ( shumices ) realisht i interesojne te tilla lajme me shume :(:(

12. wolf_mc12

wolf_mc12 Anëtar Aktiv

Postimet:
    196
    Pëlqimet:
    32
    Pikë nga trofetë:
    28
    Pershednetje djem,

Ky virus ka prek goxho shum njerz, me shum se 200k, qe thojn , Menyra me sa arrita te kuptoj ishte qe windows OS ne kete raste 2008, kish biruc, ku permes scanimit te IP direct shembull 200.100.100.100 port 444 po kish qasje ne Kete IP pastaj permes LAN, po shperndajke ne PC ose Mobil qe jan te lidhur me ate WIFI ose LAN.

Disa prej serverave te mi ishin te prekur, tanimi, dhe ky virus nuk eshte ndalur ende eshte aktiv,
    Por deri tasht vetum me at BTC address qe shfaqet per te bere pagesen ka arrit ky perfitus ti fitoj 18k ( 18000 USD)

Ja faktet , Kjo vetum ne nje BTC qe ka jep ne kete prog, Por sa BTC addressa qe ne nuk i dim, Nje zot edin sa ka arrit te fitoj ky njeri.

Pageseat:

https://blockchain.info/address/13AM4VW2dhxYgXeQepoHkHSQuy6NgaEb94

13. -em-

-em- Anëtar i Njohur

Postimet:
    613
    Pëlqimet:
    216
    Pikë nga trofetë:
    73
    Për kuriozitet, vetëm sistemi Windows është sulmuar? Po Linux apo ios?.
    Time to leave windows?

14. Fannol Gashi

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,425
    Pikë nga trofetë:
    343
    @wolf_mc12 Nuk eshte fjala vetem per ate server por thuajse te gjithe qe perdoring SMBv1, qe thuajse jane te gjithe. Pom vjen keq qe koke prek nga ky infektim.

Porti qe perdoret eshte 445 dhe i skanon ata kompjutera nese e ka ate version te aktivizuar arrin qe te ekzekutoj kod ne ate maqine. Pasi qe eshte Worm ateher provon te infektoj edhe kompjuterat tjere ne rrjete normal ne ata qe kane casje. Asgje nuk mundet me qene e sigurt por qe ti ngadalsosh ata eshte mire qe asnje kompjuter te mos ket qasje direkt ne internet por vetem duke perdorur Proxy. Dhe shfrytezuesit te jene te trajnuar mire qe mos te hapin cdo fajll (me email) ose te mos qasen ne cdo website qe kane mundesi.

@-em- Normal qe Windows Sulmohet, pasi qe eshte shumice. Por nje gje dije nese je ne Linux apo iOS nuk dmth qe je i mbrojtur.

wolf_mc12, -em- dhe uniku pëlqejnë postimin.
  15. -em-

-em- Anëtar i Njohur

Postimet:
    613
    Pëlqimet:
    216
    Pikë nga trofetë:
    73
    @Fannol Gashi dmth, mund të bëhet sulm specifik edhe për përdoruesit ios? Gjithmonë kam dëgjuar se ios është më I mbrojtur.

16. Fannol Gashi

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,425
    Pikë nga trofetë:
    343
    @-em- Me i mbrojtur: Vetem pse eshte pakic ndoshta nuk je ne listen e pare per sulme pasi qe primatin e merr Windows OS. Dhe jo pse iOS eshte me i sigurt.

-em- pëlqen postimin.
  17. ﴾.﴿

﴾.﴿ Anëtar Legjendë

Postimet:
    3,721
    Pëlqimet:
    1,193
    Pikë nga trofetë:
    243
    unë mendoj se vetë ms e ka lëshuar këtë attack që të gjithë të bëjnë upgrade
    :p
    nuk ja doli me reklamimin, ja nisi me "detyrimin" o_O

https://blogs.technet.microsoft.com...-ransomware-worm-targets-out-of-date-systems/

omega_web dhe -em- pëlqejnë postimin.
  18. Emilio

Emilio Anëtar Aktiv

Postimet:
    409
    Pëlqimet:
    61
    Pikë nga trofetë:
    28
    ketu ka loja shum.. une mendoj qe ktu kan gisht vet punetoret e NSA ose GCHQ-es.

omega_web pëlqen postimin.
  19. Fannol Gashi

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,425
    Pikë nga trofetë:
    343
    Ne shikim te pare duket reale, por une jam 100% i sigurt qe nuk eshte MS.

Kjo pune eshte sikurse Luani kur del ne gjah. Nuk i gjuan ato kafshe qe jane te forta, te shpejta, te shendosha, te reja, por cdo here ato qe jane te semura, qe nuk munden te ecin shpejt, qe jane te vjetra dhe skan kondicion per vrapim etj.. edhe ketu eshte njejt. Sulmi cdo here behet ne sisteme te vjetra qe kane me dhjetra mangesi dhe munden lehte ta marrin nen kontroll, ku pastaj nese veq je brenda kompanise e ke lehte te kalosh nga njeri ne tjetrin. Fakt nuk eshte lehte por me lehte se sa nga jasht te futesh brenda.

Ky eshte mendimi im personal, sepse MS nuk i interesojn personat individual me nga nje apo dy kompjutera ne shtepi, per shume arsye qe mos te nderrojm temen ti spjegojm se cilat jane ato.

Klm

20. uniku

uniku Anëtar Aktiv

Postimet:
    433
    Pëlqimet:
    15
    Pikë nga trofetë:
    28
    Përshëndetjeje,
    Ne windwows server 2003 service pack 1 nuk po mundem te instaloje dot update pasi duhet te paktën service pack 2.
    Cfare me sugjeroni???!!
    Faleminderit.

Shpërndaje faqen

Loading...