1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Sulmi me i madh ne Histori - Ransomware

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga Fannol Gashi, 13 Maj 2017.

 1. Liridoni

  Liridoni Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,576
  Pëlqimet:
  156
  Pikë nga trofetë:
  93
  Un personalisht e pata rastin me lexu shkresen qe ju ka shku puntorve te PK qe punojne me pc, as aty skish shpjegim se qysh duhet mu mbrojt apo diqka e till thjesht "Ndalohet shfletimi i faqeve ne internet per shkak te nje virusi bla-bla" spo m'kujtohet saktesisht po kurgjo e spjegume hiq, leje mo me dal n'media e me fol per kit problem.
   
 2. Selim Baruti

  Selim Baruti Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,375
  Pëlqimet:
  257
  Pikë nga trofetë:
  128
 3. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Ne TV e kan jep kete lajm, poashtu edhe ne gazeta elektronike
   
  urankajtazi pëlqen postimin.
 4. omega_web

  omega_web Anëtar i Njohur

  Postimet:
  558
  Pëlqimet:
  215
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ne ketej ne AL jemi nja 10 vjet mbrapa jush prandaj mos u merzit se ka dhe me keq .
   
  emimer pëlqen postimin.
 5. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Cili TV e gazete?
   
 6. sodovina-city

  sodovina-city Anëtar i Njohur

  Postimet:
  708
  Pëlqimet:
  181
  Pikë nga trofetë:
  88
  Per ne TV une e kum pa ne RTV 21 edhe ne RTK, vetem se ka ndodh sulmi, jo ndonje info me shume se si te mbrohemi.
   
  Fannol Gashi pëlqen postimin.
 7. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  Lol kush tha se e ka kriju nsa?
   
 8. uniku

  uniku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  433
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  28
 9. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
 10. omega_web

  omega_web Anëtar i Njohur

  Postimet:
  558
  Pëlqimet:
  215
  Pikë nga trofetë:
  73
  Nje pyetje kisha une : cfare eshte ky file _NSAKEY dhe pse ekziston ne windows?
   
 11. Shkodrani

  Shkodrani Anëtar Aktiv

  Postimet:
  315
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pajtohem plotesisht, edhe pse kam pa disa shkrime ne portale po jo te behet ashtu e madhe, thujse eshte nje sulm i thjeshte, por ketu eshte faji edhe i gazetarve te na qe jan nivel teper i dobet, te cilet nuk din mas pari cfare eshte lajmi e cka jo, cka eshte e rendesishme e cka jo, tek ne lajm behet "Kallashi ishte ne Dubai", "Ish i fejuari i Tunes ingjizon kenge me X-Kengetarin" etj etj, te tilla lajme servohen cdo dite, por fatkeqsia tjeter eshte qe edhe popullit ( shumices ) realisht i interesojne te tilla lajme me shume :(:(
   
 12. wolf_mc12

  wolf_mc12 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  196
  Pëlqimet:
  32
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pershednetje djem,

  Ky virus ka prek goxho shum njerz, me shum se 200k, qe thojn , Menyra me sa arrita te kuptoj ishte qe windows OS ne kete raste 2008, kish biruc, ku permes scanimit te IP direct shembull 200.100.100.100 port 444 po kish qasje ne Kete IP pastaj permes LAN, po shperndajke ne PC ose Mobil qe jan te lidhur me ate WIFI ose LAN.

  Disa prej serverave te mi ishin te prekur, tanimi, dhe ky virus nuk eshte ndalur ende eshte aktiv,
  Por deri tasht vetum me at BTC address qe shfaqet per te bere pagesen ka arrit ky perfitus ti fitoj 18k ( 18000 USD)

  Ja faktet , Kjo vetum ne nje BTC qe ka jep ne kete prog, Por sa BTC addressa qe ne nuk i dim, Nje zot edin sa ka arrit te fitoj ky njeri.


  Pageseat:

  https://blockchain.info/address/13AM4VW2dhxYgXeQepoHkHSQuy6NgaEb94

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 13. -em-

  -em- Anëtar i Njohur

  Postimet:
  613
  Pëlqimet:
  216
  Pikë nga trofetë:
  73
  Për kuriozitet, vetëm sistemi Windows është sulmuar? Po Linux apo ios?.
  Time to leave windows?
   
 14. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  @wolf_mc12 Nuk eshte fjala vetem per ate server por thuajse te gjithe qe perdoring SMBv1, qe thuajse jane te gjithe. Pom vjen keq qe koke prek nga ky infektim.

  Porti qe perdoret eshte 445 dhe i skanon ata kompjutera nese e ka ate version te aktivizuar arrin qe te ekzekutoj kod ne ate maqine. Pasi qe eshte Worm ateher provon te infektoj edhe kompjuterat tjere ne rrjete normal ne ata qe kane casje. Asgje nuk mundet me qene e sigurt por qe ti ngadalsosh ata eshte mire qe asnje kompjuter te mos ket qasje direkt ne internet por vetem duke perdorur Proxy. Dhe shfrytezuesit te jene te trajnuar mire qe mos te hapin cdo fajll (me email) ose te mos qasen ne cdo website qe kane mundesi.

  @-em- Normal qe Windows Sulmohet, pasi qe eshte shumice. Por nje gje dije nese je ne Linux apo iOS nuk dmth qe je i mbrojtur.
   
  wolf_mc12, -em- dhe uniku pëlqejnë postimin.
 15. -em-

  -em- Anëtar i Njohur

  Postimet:
  613
  Pëlqimet:
  216
  Pikë nga trofetë:
  73
  @Fannol Gashi dmth, mund të bëhet sulm specifik edhe për përdoruesit ios? Gjithmonë kam dëgjuar se ios është më I mbrojtur.
   
 16. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  @-em- Me i mbrojtur: Vetem pse eshte pakic ndoshta nuk je ne listen e pare per sulme pasi qe primatin e merr Windows OS. Dhe jo pse iOS eshte me i sigurt.
   
  -em- pëlqen postimin.
 17. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,721
  Pëlqimet:
  1,193
  Pikë nga trofetë:
  243
  unë mendoj se vetë ms e ka lëshuar këtë attack që të gjithë të bëjnë upgrade
  :p
  nuk ja doli me reklamimin, ja nisi me "detyrimin" o_O


  https://blogs.technet.microsoft.com...-ransomware-worm-targets-out-of-date-systems/
   
  omega_web dhe -em- pëlqejnë postimin.
 18. Emilio

  Emilio Anëtar Aktiv

  Postimet:
  409
  Pëlqimet:
  61
  Pikë nga trofetë:
  28
  ketu ka loja shum.. une mendoj qe ktu kan gisht vet punetoret e NSA ose GCHQ-es.
   
  omega_web pëlqen postimin.
 19. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ne shikim te pare duket reale, por une jam 100% i sigurt qe nuk eshte MS.

  Kjo pune eshte sikurse Luani kur del ne gjah. Nuk i gjuan ato kafshe qe jane te forta, te shpejta, te shendosha, te reja, por cdo here ato qe jane te semura, qe nuk munden te ecin shpejt, qe jane te vjetra dhe skan kondicion per vrapim etj.. edhe ketu eshte njejt. Sulmi cdo here behet ne sisteme te vjetra qe kane me dhjetra mangesi dhe munden lehte ta marrin nen kontroll, ku pastaj nese veq je brenda kompanise e ke lehte te kalosh nga njeri ne tjetrin. Fakt nuk eshte lehte por me lehte se sa nga jasht te futesh brenda.

  Ky eshte mendimi im personal, sepse MS nuk i interesojn personat individual me nga nje apo dy kompjutera ne shtepi, per shume arsye qe mos te nderrojm temen ti spjegojm se cilat jane ato.

  Klm
   
 20. uniku

  uniku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  433
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  28
  Përshëndetjeje,
  Ne windwows server 2003 service pack 1 nuk po mundem te instaloje dot update pasi duhet te paktën service pack 2.
  Cfare me sugjeroni???!!
  Faleminderit.
   

Shpërndaje faqen

Loading...