1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Sulm masiv kibernetik i Serbisë në Kosovë: Hakohen institucionet kryesore

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga Misteriozi, 7 Dhjetor 2018.

 1. Misteriozi

  Misteriozi Anëtari i muajit I

  Postimet:
  2,102
  Pëlqimet:
  250
  Pikë nga trofetë:
  153
  37
  Institucionet e Kosovës janë goditur nga një sulm i fuqishëm kibernetik që vjen nga Serbia. Sistemi i postës elektronike është hakuar në tërësi. Gazeta Express ka siguruar njoftimin që Qeveria e Kosovës i ka dërguar ambasadave kosovare për t’i njoftuar rreth këtij sulmi. Janë hakuar email-at zyrtare të shtetit, e kanë frikë se ky sulm mund të zgjerohet.

  Qeveria i ka njoftuar të gjithë institucionet se kanë pasur një sulm masiv që vjen prej Serbisë, Bosnjës e Maqedonisë.

  “Ju njoftojmë qe sot prej orës 10:00 kemi pasur sulm kibernetikë masiv dhe i cili është duke vazhduar ende. Sulmi është shume i organizuar dhe vjen nga Serbia, Bosnja dhe Hercegovina dhe tani kur po e bëjë ketë njoftim ka filluar edhe nga Maqedonia”

  Cak i këtij sulmi kanë qenë komunikimet postës elektronike zyrtare të zyrtareve të institucioneve të Kosovës, kryesisht në adresë të zyrtareve diplomatik .

  “Qëllimi i këtij sulmi duket të jetë qe të pamundësoj komunikimin zyrtar të institucioneve te Kosovës përmes postes elektronike zyrtare”, thuhët në njoftimin që Qeveria e Kosovës dërguar institucioneve shtetërore.

  Qeveria, sic thuhet në kumtesën e saj, ka marrë masa që të mbajë në funskion postën elektronike.
  Agjencia e Shoqërisë se Informacionit-ASHI, ka realizuar te gjitha intervenimet e nevojshme ashtu qe të mbaj funksionale shërbimin e postes elektronike zyrtare si dhe jemi në koordinim më departamentin per krim kibernetike në policinë e Kosovës”.

  Ndërsa, kanë frikë se ky invazion mund të zgjerohet edhe në shërbimet e tjera elektronike.

  "Ky sulm kibernetik mund të zgjerohet edhe ne shërbimet tjera elektronike online si dhe në institucionet tjera, prandaj Agjencia e Shoqërisë se Informacionit-ASHI në kuadër të kapaciteteve njerëzore dhe teknike qe posedon, është e angazhuar në parandalimin e pasojave të mundshme nga ky sulm".

  Gjithashtu ambasadat njoftohen që komunikimet elektronike nga posta elektronike zyrtare me këto vende të cilat janë burim i këtij sulmi kibernetikë janë të kufizuar pas ndërhyrjeve qe kanë bërë. A.A/Express/
   
  BlackEagle pëlqen postimin.
 2. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  421
  Pëlqimet:
  145
  Pikë nga trofetë:
  43
  Mendoj se tani eshte koha kur to te hapen kunkurset per pune dhe do te pranohen ata qe kane shkathesi jo me te njofshem.:D
   
  udqcompany, DailyTeCh, BurimBushi dhe 2 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 3. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar i Njohur

  Postimet:
  988
  Pëlqimet:
  690
  Pikë nga trofetë:
  173
  Kosova ka shum probleme dhe nuk eshte duke i dhene rendsi Teknologjise edhe as nuk eshte duke i informuar qytetaret duke promovuar klipe dhe mesime, poashtu vlen edhe neper shkolla fillore deri ne fakultete me pas lende te veqanta per kto pune sepse teklonogjia eshte avansuar shum dhe njerzit duhet te jene te pregaditur nga kto sulme duhet te dijn se paku bazat fillestare , dhe shikoni ku qendron sistemi i emailit te kosoves , https://mail.rks-gov.net/OWA/ , nje haker me njohuri mestare mundet me u kyq ne kete server.
   
  BlackEagle pëlqen postimin.
 4. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  421
  Pëlqimet:
  145
  Pikë nga trofetë:
  43
  mundemi ta bejme nje dictionary attack nga default usename?
   
 5. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar i Njohur

  Postimet:
  988
  Pëlqimet:
  690
  Pikë nga trofetë:
  173
  Po normal qe mundesh me dictionarcy attack sepse osht teknik e bruteforce, bile edhe ne windows me powershell mundesh me e hack kete sistem te e-mail OWA.
   
  BlackEagle pëlqen postimin.
 6. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  a ka ndoj info rreth ketij sulmi i qfar natyre eshte?
   
 7. Misteriozi

  Misteriozi Anëtari i muajit I

  Postimet:
  2,102
  Pëlqimet:
  250
  Pikë nga trofetë:
  153
  I natyres hakmarrje per arsye te paralajmrimit te formimit te ushtris dhe takses .
   
 8. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  naah i don't care about that , po po mendoj lloji i sulmit
   
  Elion1 pëlqen postimin.
 9. KastriotKoti

  KastriotKoti Anëtar i Njohur

  Postimet:
  570
  Pëlqimet:
  96
  Pikë nga trofetë:
  58
  Edhe pse shumica ose krejt ktu i kemi lon punet e defacements mire ish kon me I bo target faqet e institucionev serbe, tv gjithashtu edhe maqedone, boshnjake si kunderpergjigje.. ndoshta esht humbje kohe se krejt jemi gjujt ka lekt po ni sulm me jau bo do te ishte mire me ju trg qe Kosova ende mbahet nballkan per kto pune.
   
  H!TM3N., zyberallulli, sp0nTeX dhe 2 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 10. Donart

  Donart Anëtar Aktiv

  Postimet:
  115
  Pëlqimet:
  47
  Pikë nga trofetë:
  38
  KHG - The heroes we need, but don't deserve :)
   
  albion65, DailyTeCh, sp0nTeX dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 11. Universal

  Universal Anëtar Aktiv

  Postimet:
  328
  Pëlqimet:
  112
  Pikë nga trofetë:
  53
  Mund te jete edhe nga Anonymous Greece duke lexuar disa postime te tyre ne facebook
   
 12. LorentK

  LorentK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  271
  Pëlqimet:
  76
  Pikë nga trofetë:
  38
  Code:
  https://web.facebook.com/ASHI.agjencia/posts/1116100551893107?__xts__[0]=68.ARAa6gi8d_SKZzllHddCObSj_5DzpJPzH6Hwo5P0epL_ki89osqriHGuKo41FJSxxGX3-p3vnEU__XTVhB29JSCLabpnlg2zydG3Pw9MNlz7CG_pwOvokjDQOhfmfFozIGISkla5vAnWIbZMyUzxWjGQi2awSJy15jbZtG3DPG1jyk9ZdEUsNqpbt0mJNHHL0GB4Z2vE4gYPH6JVpnvjvBTYAkblZAkJ7i-Ee2I8Tn3wEqF_JK505a3VsgCTiniqA8_GFgbSE2UK-tq192885LfA54vrqjgznqWNrCSB5thr_7-4LPrKeVbLopC-abNYyvK_tekVfm3exAWqUKZsvg&__tn__=-R
  shpjegim prej ASHI
   
 13. sp0nTeX

  sp0nTeX Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,514
  Pëlqimet:
  390
  Pikë nga trofetë:
  138
  DDOS
   
 14. beharluu

  beharluu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  652
  Pëlqimet:
  196
  Pikë nga trofetë:
  88
  Zdi ku e marin ket guxim me bo kit sen nashta kan harru qe statistikat i man zone-h
   
 15. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  Quditem qfar Inxhinier te Rrjetave ka qe nje ddos nuk mujn ta ndalin , ku kan pajisje te reja .
   
  Elion1 pëlqen postimin.
 16. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Sinqerisht me qeshet me keta tituj bombastik.

  Thu ti behet fjal per Amerike e jo Kosove. O djem mos bjerni pre e ketyre artikujve bombastik, ose deklaratave neper fejsbuk sepse me bo me jau marr krejt passat/emailat e zyrtareve te Kosoves, nuk mundeni me gjet asgje tjeter perveq se naj SPAM te indianve/arabve qe jau kan dergu ne Inbox.
   
 17. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  Haha , DDOS osht sulmi ma primitiv qe esht i mundshem , dhe krejt webat e qeverish mi thy qysh e tha bommerang asgje aty mrenda ski perveq ndoj program te crakum edhe ndoj cobol lol , sulmet ne infrastruktur jan shum te te ndieshme edhe shum me te lehta , kosova ka rrjet me te vogel por serbia ka mjaft shum bugs ne kete pik me sa kom pa vet .
   

Shpërndaje faqen

Loading...