1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur SSD defragmentimi, dhe jetegjatesia e saj

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga ingjeksion, 18 Shkurt 2017.

 1. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  Pershendetje ,

  A eshte e nevojshme qe me i ba defragmet SSD sikurse HDD , edhe per nga jetegjatesia cila jane me te mir SSD apo HDD ?
   
 2. Best Answer:
  Post #2 by Main, 18 Shkurt 2017
 3. Main

  Main Anëtar Aktiv

  Postimet:
  469
  Pëlqimet:
  87
  Pikë nga trofetë:
  28
  Best Answer
  Pershendetje,

  Dallim nga HDD eshte se SSD jan te ndertuar ndryshe, pra informata ruhet ne mikrochipa qe nenkupton se defragmentimi nuk eshte i nevojshem , dhe nuk rritet performanca e SSD nese behet defragmentimi.
  Defragmentimi eshte dizajnu mi rregullu te dhenat e HDD ne nje seksion ne menyre qe acm arms te jet me i shpejt [ acm arm eshte koka[rregullatori] qe mundson qe leximi apo shkrimi i informates te jet me e shpejt nqs e din qka eshte read/write speed ]
  Kshtu qe SSD nuk eshte i ndertuar nga keto koka edhe pse te ssd egzistojne write/read speed.

  Sa i perket jetegjatesise SSD modern priren qe kan jetegjatesi te mire mirepo gjithqka varet nga kualitetiti , Ka SSD dhe HDD qe sban psh 7 muaj , mirepo ka SSD dhe HDD qe sdin mu prish per nje kohe te gjate, prandaj preferohen brendet samsung , sandisk etj...
   
  boom3rang dhe ingjeksion pëlqejnë postimin.
 4. UXA

  UXA Anëtar Aktiv

  Postimet:
  109
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  18
  Main, ta ka jap nje pergjigje te mire ne lidhje me HDD.

  SSD nuk preferohet me ja bo defragment sepse e demton diskun, Windows 10 pas cdo Update ta aktivizon opstionin per auto defragment mirepo une gjithmon e nali kete opstion. Foto: http://i.imgur.com/usETL37.png

  Uxa
   

Shpërndaje faqen

Loading...