1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ndihmë SISTEMI LINUX

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga BAVAREZI, 13 Dhjetor 2014.

 1. Atlanti

  Atlanti Anëtar Aktiv

  Postimet:
  445
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  18




  @ meteora këtë pjesën: ''Nje perdorus i Linuxit me njohuri mesatare ski shanca me infektu me qfardo lloj virusi .Mundet mu kriju virusi per Linux asht e vertet!! ama problemi ma i madh asht qysh mi shti mu egzekutu ato , ska qat ban nese nuk e ekgzekuton si "sudo" , pra me nje overview tvogel nfajlla e sheh qe nuk jan dosje te sigurta nuk e egzekuton dhe e fshin.''nuk e kuptova bash mirë nëse kishe pasë mundësi pak ma detajisht me ma spjegu se pse nuk ka mundësi të ekzekutohen përveq si 'sudo'dhe si mund ta shohë përdoruesi që fajllat në dosje janë të pasigurtë,falemnderit!
   
  Last edited: 24 Janar 2015
 2. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  Po lexoje ma mir qa kom shkru e kuptoje esencen, nuk morra si primare une me than me nr kush sa perdoret , se sjom aq i paditur ta mohoj ket. Se psh ka persona qe targetojn sa me pak viktima por qe kan shifra te medha , ka njerz qe perdorin strategji dhe qellime te ndryshme,nuk asht qellimu i te gjithve me ni grrep me nxan shum peshqi , po qata qe e kap e ka hasell.Nejse se nuk dashta me perqendru debatin te kjo pjes e replikes qe ti citove , kurse pjesa tjeter e postimit tim esht e bazur nfakte dhe ne provoj.

  Pajtohem plotsisht me @Valon. Kurse @Atlanti tboj ni replik neser ne mengjes me ne detaje se skom edhe koh tani .


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Last edited: 16 Dhjetor 2014
 3. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Me ia nis me e ekzagjeru temen do dalim ndoshta jasht temes krejt :D.

  Kisha pas shume cka qka me shkrujt po ma mire mos me zgjeru temen.

  Vec iu kisha thene qe nese rrini me ndonje person qe spaku eshte advanced user ne linux do iu tregoj (live) e ndoshta edhe me fakte direkt ne kompjuter se cfar sigurie nga rat trojanat ka linuxi vetvetiu si sistem ne krahasim me windows os.
  (Ose pyetne nje rat trojan qe e lidh me server si p.sh me cybergate server dhe pastaj e leshon linkun online, per te vjedhur apo kapur viktima (pc), sa viktima do i kap me Os linux, ose nese dergon spam percka do qoft.., pse ska mundesi as 0.01% me kap usera te linuxit sepse jo te gjithe perdoruesit e linuxit jane aq te aft).

  Mire u ndegjofshim.
   
 4. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  @sg1 jam duke e bere nje punim seminarik per Siguria ne Sisteme Operative tash une me ja shenu profes ne punim :

  -Linuxi eshte sistem qe me nje fjale quhet Open Source, qe do te thote se nuk ka mundesi qe nje sitem linux me u infektu me virus-
  jam i bindur qe kam mem rrzu profa prej provimit :D
   
 5. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk e njof kend e ki Profesor ( e aq me pak sa ka shkolle ne sistemet operative Profesori yt) pa u ofenduar por nuk e njof andaj po shprehna keshtu.

  Pyete profen nese kemi 2 sisteme operative pa antivirus ( Linux dhe Windows ) cili eshte me i sigurt per shfletim.

  E nese me profen je pak a shume shok ( nese je nxenes i mire mundesh me parashtru pyetje te profa pa problem) ateher beja nje pyetje dhe ma trego pergjigjen e tij:

  Pyetja eshte kjo :
  Kemi nje kompjuter me OS Windows dhe nje Kompjuter me OS Linux
  Te dy kompjuteret jane te lidhur ne nje LAN network me nje p.sh cisco router:
  Dhe nese ne Router e bllokojm nje faqe p.sh itshqip.com

  Cila eshte menyra per tu hapur nga keto 2 sisteme ajo webfaqe ?
  Pra le ti skjaron per te 2 sistemet menyrat sepse nuk ka shume menyra.
  E nese te thote nuk mundesh ateher e ka gabim.

  Dhe ma trego pergjigjen.

  P.S Me duket shume antar po i lexoni postet tu u ngut, gjithkush mundet me kriju trojan per linux por me e infektu nje viktim pc i cili perdor linux gjasat jane minimale vec nese ai qe e ka ate linux pc ska lidhje as me startu sistemin linux.

  Mire u ndegjofshim.
   
 6. Atlanti

  Atlanti Anëtar Aktiv

  Postimet:
  445
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  18
  @meteora a do të më përgjigjesh në pyetjen që ta kam bërë më herët?(më pate premtuar se do të përgjigjesh nesër po me siguri paske harru,për këtë arsye thashë ta përkujtoj! :)
   

Shpërndaje faqen

Loading...