1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Sipas Juve?!

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga mendurberisha, 20 Gusht 2014.

 1. mendurberisha

  mendurberisha Anëtar i Njohur

  Postimet:
  691
  Pëlqimet:
  28
  Pikë nga trofetë:
  73
  Sipas juve nese nje njeri mbi 25 vjet qe luan lojra Psh ne konsol, kompjuter, telefon, tablet, etj.
  Qfar vlersimi i kishit bo?


  Un per veti po flas nese shoh dike qe luan lojra aksion, aventur, etj. kisha thon qe me mendje nuk osht pjek hala.
  Po nese luan lojra te thjeshta nuk kish prish pun.
   
 2. z4x0r

  z4x0r Anëtar i Njohur

  Postimet:
  837
  Pëlqimet:
  187
  Pikë nga trofetë:
  63
  Sipas mendimit tim, nese luan ne kohen e lire, ndonje lojn qe eshte psh: 18+, skisha thon qe sosht i pjekur, sepse a ke pare disa lojra qe jane me score online, rekordet e scores i kan ata qe jan te menqur dhe inteligjent, mirepo ka edhe raste qe disa njerez, humbin diqka shum me me vlere duke luajtur, nuk mundemi asnjeher te kemi nje pergjigje te prere, sepse gjithmone ka njerez te ndryshem, secili ka jeten ndryshe, secili ka gjendjen ekonomike ndryshe, etj.
   
 3. Dr0mas

  Dr0mas Anëtar i Njohur

  Postimet:
  570
  Pëlqimet:
  104
  Pikë nga trofetë:
  73
  Varet sa luan dhe si luan.
  A flet ndonjehe per femrat ky tipi apo vec si boni gol apo si vrau terroristet?

  Lojrat te bejn mir per stresin dhe un do i luj dhe kur te martohem, dhe me cunin kur ta bej dhe me cunin e cunit per aq kohe sa je i kthjellet dhe se ke ves.
   
 4. GunSpeR

  GunSpeR Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,553
  Pëlqimet:
  172
  Pikë nga trofetë:
  93
  dhe un me plq lojrat aksion kjo zdmth qe nuk jam pjekur sepse disa prej lojrav aksion jon +18
   
 5. mendurberisha

  mendurberisha Anëtar i Njohur

  Postimet:
  691
  Pëlqimet:
  28
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ni shembull hahah un i kom 17 vjet, edhe luj GTA V ajo me rregulla te lojes osht 18+
  Edhe shpesh kur luj me thojn prindrit kshyre tu lujt loja t'thmive.
   
 6. -f0rGivE.

  -f0rGivE. Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,206
  Pëlqimet:
  130
  Pikë nga trofetë:
  93
  Hahahaha po ato jon tripa t'prinderve se edhe mu ma bojn si tem shohin tu lu :p Sdmth sen veq mos me met ton diten nto a pom kupton, qdo sen me pas kohen e vet edhe qaq.
   
 7. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,451
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  GTA 5 eshte +16 keshtu qe ska gje te keqe.Ne koehn e lire secili ben cfare e kenaq me shume.
  Dikush gjuan femra dikush gjuan terorist me kallash :p
   
 8. ValonMehmeti

  ValonMehmeti Anëtar Aktiv

  Postimet:
  292
  Pëlqimet:
  171
  Pikë nga trofetë:
  53
  Jo une spajtohna me ty, ska lidhje sa vjet i ka, nperendim atje shumicen e lojave i blejn tmdhojt 20+. Bile nyoutube ki video tu rregullu kabina tveturave, e tu e lidh me logitech per me lu lojen Live For Speed etj.
   
 9. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Tung,

  Fillimisht ti i paske 17vjet edhe nese je fmia ma i madh at'her prindet e tu jane martuar minimum para 18vjete cka dmth qe i kan disa vjet. Mendimi im eshte qe prindet qe jane martuar para lufte po thom deri vitin 1996 e kane kete mendim (shumica nga ta) sepse nuk kan marr pjese si te rinj ne kete vrullin e teknologjise duke perfshire edhe lojerat, edhe per ate thojn qashtu, por te gjitha lojerat tregojn vetem moshen minimale sa duhet mi pas me lujt (nese i permbahesh qati rregulli) cka dmth qe maximumi nuk caktohet, dmth mundet me lujt kushdo qe ndjen kenaqesi duke lujt, thjesht mos me u bo te varun prej tyre qe me pas edhe gjera tjera ne jete qe jane me me rendesi at'her nuk do ishte problem. Por cdo kush dasht Zoti do i cakton prioritetet ne jete se cila eshte me prioritare dhe te gjitha heret apo vone do ta shohin qe lojerat nuk hyjn ne 10-shen e pare :).

  Por nese behesh i varur nga lojerat elektronike at'her nuk eshte diqka ne rregull me ty si person, edhe do te kesh shume probleme pastaj. Sepse jo vetem per lojera po cdo varesi ndaj diqkafit eshte e demshme duke perfshire shendetin, gjendjen shpirterore, mardheniet shoqerore etj...

  Une per veti me heret kom lujt, por tash me rrall dhe arsyeja e vetme eshte koha, por nuk dmth qe tash nese kam kohe te lire nuk do te luaj (preferoj te luaj CS, L4D2, ... disa lojera LAN). Dhe ne te njejten rang per mua hyjn filmat e vizatuar qe shume here i shoh tek disa te aferm nuk i lojn fmin e vet mi kqyr i thojn hajt se je rrit ti a mosha e djalit/vajzes eshte 5-8vjet, cka jam totalisht kunder, sepse une i kqyri shume (seriala te vizatuar) :D, edhe bash mknaqin kur kqyri :cool:.

  Por une femijeve te mij (dasht Zoti te kem) do t'ju preferoj te shohin filma te vizatuar sepse do i shikoj bashk me ta gjithashtu lojera do tju rekomandoj te luajn sepse do t'ju ndihmonte shume ne zhvillimin e logjikes (normal lojera qe permbajtja e tyre eshte brenda normave normale).

  Kalo mire
   
  Last edited: 20 Gusht 2014
  mikrotik, mendurberisha dhe MIRLIND.J pëlqejnë postimin.
 10. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,451
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Une jam i fiksuar me seriale :p shikoj shum dhe ne shum weba te ndryshem.
   
 11. izet1

  izet1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  226
  Pëlqimet:
  19
  Pikë nga trofetë:
  33
  Tralala na mendja .
  Po personi 30 vjec te shofi Tom And Jerry
  Ca i thoni ksaj .

  Un per vete as i kap pas qef as i kam lojrat as ne pc , as ne Cel , As ne Ps3 , Psp edhe pse i kam kto paisje serish nuk luj me lojra
   
  mendurberisha pëlqen postimin.
 12. MIRLIND.J

  MIRLIND.J Anëtar i Njohur

  Postimet:
  684
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  63
  izet1 nuk do te thote qe te shikosh filma vizatimor ta shikosh Tom and Jerry , mirpo ndoshta dikush ne ate mosh qe e ke cek ti i kqyr sepse ja kujton femijerin sepse me sa e di une Tom and Jerry ka filluar ne 1940 dikun.

  Kurse sa i perket filmave vizatimor ne pergjithesi asht normale qe edhe te rriturit shikojn dhe shpesh her i kemi par pikerisht filmat vizatimor naper top lista to box office qe kan kryesu me fitime dhe ne shumicen e filmave vizatimor promovohet dashuria , miresjellja dhe respekti per njeri-tjetrin ma shkurt shumica kan nje mesazh dashamiresie e ateher pse mos me i shiku femijet.

  Mendimi im eshte ne rend te par ti kesh ato gjerat qe jan me me rendesi per tye , edukimi , familja etj , pastaj edhe shfrytizimin e kohes se lire.

  Un perveti luaj rrall ndonje loje si Hitman me misione dhe kohen e lire lexoj diqka shikoj ndonje tv show amerikan , filma , Dokumentar etj dhe jo vetem per kenaqesi po thjesht te ndihmojn ne permisimin e theksit te Gjuhes Angleze etj.
   
  Last edited: 20 Gusht 2014
  meteora pëlqen postimin.
 13. Tanni

  Tanni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  811
  Pëlqimet:
  103
  Pikë nga trofetë:
  73
  Krejt varet sa lun edhe un kisha pas qef me lu edhe shpesh,her prinderit ma bojn hala me lojna tfmive ki met.Ma bojn shka po fiton prej qisaj lojes ma mir dil puno najsen, se un shumicen e kohes Dota 2 luj.Amo ka njerz qe e kan edhe si profession lojen qe nxerrin fitim.Amo me lu non-stop ajo osht diqka tjeter se pernime si i drogiraten bohesh.Amo tu kalu koha edhe lojrat vet t-bohen bajat,se vin sene ma t'rendesishme qe tbojn mi harru lojat.
   
 14. Cyb3R-Gh0sT/

  Cyb3R-Gh0sT/ Anëtar Aktiv

  Postimet:
  331
  Pëlqimet:
  63
  Pikë nga trofetë:
  38
  Ska te beje me moshen kjo. Ka njerez te martuar ,kane femije ,leke por i pelqen te luajne lojra dhe ska ndonje gje te keqe.
   
  boom3rang pëlqen postimin.
 15. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,074
  Pikë nga trofetë:
  448
  Si puna ime, elhamdulilah kam nje familje, nje djal te mrekullueshem, dhe here pas here di te luaj CS, Battlefield3 Multiplayer(me e faleminderu kisha dasht @dns qe ma ka dhon lojen), dhe disa lojra tjera here pas here sikur qe eshte Tomb Rider, dhe Assesin Creed.

  Nuk jam nje lojtar aktiv i lojrave, por mund te them qe ne jave ndoshta futem dhe i qetsoj nervat nga 2-3 ore.

  Une ketu nuk shoh asgje te keqe. Do te isha kunder tipave qe familjen e lejne anash dhe sju intereson aspak per ta duke u marr pas lojrave gjith diten, kjo veq me eshte semundje psiqike, dhe keta njerz kan nevoje per mjekim te menjehershem.

  Mirmbetshi.
   
  Cyb3R-Gh0sT/, ano0n dhe mendurberisha pëlqejnë postimin.
 16. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,451
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Po une gjithashtu kam njohur 2 persona qe kane qene me familje.
  Njeri ishte i huaj luante Call of Duty 2, kemi qen admina dhe flisnim ndonjeher.
  Kurse nje tjeter ka qen nga shqiperia,i paralizuar dhe prandaj lozte CS.Kishte nje goce shum te bukur dhe fola disa here ne skype. :)
   
 17. albasoul

  albasoul Anëtar Aktiv

  Postimet:
  101
  Pëlqimet:
  9
  Pikë nga trofetë:
  18
  DotA luj shpesh, jom 20 e fiuuu.
  Nuk e kqyri sa vjet i ka, e kqyri qysh e lun :p
   

Shpërndaje faqen

Loading...