1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Siguria në ueb faqet kineze shumë e dobët

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga VaLoN, 11 Shkurt 2016.

 1. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  841
  Pëlqimet:
  347
  Pikë nga trofetë:
  208
  [​IMG]

  Më tepër se 40 përqind e ueb faqeve kineze kanë lëshime të sigurisë të cilat ju mundësojnë hakerëve të vjedhin të dhëna personale nga ato ueb faqe.

  Mbi 1 milion lëshime të sigurisë janë gjetur në ueb faqe gjatë vitit 2015 nga Qihoo 360, një kompani kineze nga fusha e sigurisë kibernetike. Kjo përbën 43.9% të totalit nga ueb faqet e skanuara, 13% prej të cilave kishin lëshime serioze të sigurisë, thuhet në një raport të publikuar nga Qihoo 360, shkruan itshqip.com.

  Vetëm 4.7% të këtyre lëshimeve janë rregulluar. 10.3% nga të cilat janë rregulluar brenda 24 orëve ndërsa më tepër se gjysma e tyre janë rregulluar vetëm pas një jave apo më shumë.

  Më tepër se 5.53 miliard të dhëna personale mund të jenë vjedhur nga lëshimet e sigurisë në 1,282 ueb faqe, shkruan në raport. Shumica e këtyre lëshimeve të sigurisë gjendeshin në ueb faqet nga fusha e shëndetësisë prej të cilave mund të jenë vjedhur mbi 9.6 milion të dhëna personale./itshqip.com
   

Shpërndaje faqen

Loading...