1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Si ti vendos 2 Kartela grafike ne motherboard ?

Tema tek 'Kartela Grafike // Monitorë // Skenerë // Printerë' e hapur nga sp0nTeX, 26 Nëntor 2015.

 1. sp0nTeX

  sp0nTeX Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,516
  Pëlqimet:
  390
  Pikë nga trofetë:
  138
  Pershendetje.
  Kam nje PC
  HP xw4600 Workstation
  4G Ram
  Core 2 Quad
  Aktualisht ne pc tim kam nje kartel grafike MSI NVIDIA GeForce GT 730
  Graphics Processing Unit:NVIDIA GeForce GT 730
  Interface: PCI Express x16 2.0
  Boost / Base Core Clock:700
  Memory Size (MB):2048
  Memory Type DDR3
  Memory Interface 128 bits
  DVI Connectors 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz
  D-SUB Connectors 1
  HDMI Connectors 1 (version 1.4a) Max Resolution: 4096x2160 @24 Hz
  Maximum Displays 2
  HDCP Support Y
  RAMDAC speed (MHz) 400
  DirectX Version Support 12 API
  OpenGL Version Support 4.4
  Card Dimension(mm) 152 x 106 x 38 mm
  Card Weight (g) 250
  Power consumption (W) 49
  Recommended PSU (W) 300
  [​IMG]
  Derime tash jam i kenaqur me të mirpo e kam edhe nje kartel grafike tjeter qe spo e perdori per momentin
  NVIDIA Quadro FX 580
  GPU Specs:
  CUDA Cores 32
  GPU Memory Specs:
  Memory Size Total 512 MB GDDR3
  Memory Interface 128-bit
  Memory Bandwidth (GB/sec) 25.6
  Display Support:
  Dual Link DVI-I 1
  DisplayPort 2
  # of Digital Outputs 3
  ( 2 out of 3 active at a time )
  # of Analog Outputs 1
  Maximum Display Resolution Digital @ 60Hz 2560x1600
  Feature Support:
  Shader Model 4.0
  OpenGL 3.0
  Microsoft DirectX 10
  NVIDIA CUDA Architecture yes
  NVIEW Display Management Software yes
  FSAA (maximum) 16x
  Thermal and Power Specs:
  EnergyStar Enabling Yes
  Maximum Power Consumption 40W
  Relative Performance Score 49.68
  [​IMG]
  Te them te drejten nuk e kam provuar asnjeher mirpo kam par dhe kam degjuar qe mundesh me i vendos 2 kartela grafike ne pllakë.
  Deshta me dit qysh shkon procedura a duhet me ndryshu najsen n'BIOS,n'cilen duhet me lidh VGA kabllen tani qe me pas qasje.
  A lun rol najsen n'lojra p.sh kartela qe e kam ngjit per momentin dhe kto qe po du me ja vendos a lun rol n'grafik ma t'mir t'lojrave ? etj...
   
 2. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje!
  Nuk e shof te arsyeshme perdorimi i 2 kartelave grafike kur lidhjen e ke ne nje monitor!

  Per te perdorur njeren kartel, kartelen tjeter duhet ta besh disable mos me te shfaq probleme, ndersa kur don me e perdor tjeteren e bon enable e ate qe e ke ne perdorim e bon disable!
   
 3. sp0nTeX

  sp0nTeX Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,516
  Pëlqimet:
  390
  Pikë nga trofetë:
  138
  A nuk mundesh me i perdor njekohsisht dyat a ? osht fjala si p.sh rami qe osht 4gb ja shton edhe 1 GB bohen 5 a nuk shkon e njejta edhe me kartel grafike a si kjo qe e kam aktualisht 2GB + 512MB = 2.5 GB aaa ?
   
 4. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,216
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  me qa di un nuk qendron kjo nqs lidh njeren me fish ajo punon tjetra esht offline sjam 100% i sigurt po 99% zbesoj se bahet ajo pun
   
 5. sp0nTeX

  sp0nTeX Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,516
  Pëlqimet:
  390
  Pikë nga trofetë:
  138
  Shoh shum kompjuter te cilet kan nga 2 kartela grafike thash mos po mundem edhe un me i aktivizu qe te dya
   
 6. sodovina-city

  sodovina-city Anëtar i Njohur

  Postimet:
  712
  Pëlqimet:
  183
  Pikë nga trofetë:
  88
  Mfalni djema po keni ndegjuar per SLI (Nvidia) dhe Crossfire(AMD)?
  Code:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Scalable_Link_Interface
  Code:
  https://en.wikipedia.org/wiki/AMD_CrossFireX
  @sp0nTeX Per pytjen tende jane shum faktor qe duhet shiquar, se pari a i pranon motherboardi dy kartela grafike, PSU a ka mjaft fuqi qe te mund ti furnizoj me rryme dy kartela grafike dhe kryesorja nese i ke kartelat Nvidia per ti bere SLI duhen te jene te njejta (nuk ka lidhje prej cillit prodhues kartela por te jete i njejti procesor psh. GTX 650 te dyat). Ne rastin tend i ke dy kartela te ndryshme (GT 730 dhe Quadro FX 580 ) , dmth nuk ki mundesi me i lidh SLI.
  Vlen te ceket se ne SLI/Crossfire kartelat grafike punojn si nje e vetme!
   
  Zyklon pëlqen postimin.
 7. sp0nTeX

  sp0nTeX Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,516
  Pëlqimet:
  390
  Pikë nga trofetë:
  138
  eh ndoshta pasiqe ata pc qe i kam par me nga 2 kartela grafike te gjith i kan pas kartelat grafike te njejta
  falemderit per pergjigjje
   

Shpërndaje faqen

Loading...