1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

si ti plotesoj keto ne plugin

Tema tek 'Problemet e zgjidhura' e hapur nga ervisivv, 12 Qershor 2016.

Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.
 1. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  85
  Pikë nga trofetë:
  58
  si ti plotesoj keto vende tek plugini click fraud monitoring?
  du qe klikimi ne reklame te bahet 1 ose 2 here ne 24ore nga e njejta ip, jo me shum

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Fillimisht reklamat e google adsenses qe i ke ne website apo edhe ne cj nese perdor cj i fut brenda codit te clickfraudit ne kete menyre:
  <div class="cfmonitor">Adsense code ketu</div>

  Pasi qe i ke futur reklamat e google adsense brenda cf monitorit, cf monitorin tek numri 2 e zgjedh 1, qe me marr 1 klik nga 1 ip ne 24 ore.

  Dhe klikon Save settings and run a check. dhe masanej lart saj te thote adsense have been found and this plugin is working... keshtu dicka.

  Tjeter gje nuk ka.

  Vec 1 her ne 24 ore duhesh me hy tek plugini me i selektu krejt ipjat dhe me e zgjedh delete all blocked user, dhe me kliku posht tek Unblock selected IP.
   
 3. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  85
  Pikë nga trofetë:
  58
  flm shum
  tek Clicks during last n days: a duhet me e shkrujt edhe aty 1, nga 7 qe esht ?
  dhe nese e plotesoj block my ip a ka si funksion me mbrojt klikimin e reklames nga un nese ndodh me kliku najhere padashje
   
 4. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Clicks last 7 days, thot me ti shfaq posht klikimet per 7 ditet e fundit, nuk ke nevoj me e ba 1.
  Nese e ban block ip-ne tende, reklamat ne website nga ipja jote nuk do shfaqen fare.
   
 5. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Mesa e di une cdo 24 ore hiqen automatikisht Blocked IP, apo jom gabim?
   
 6. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Per cilin version e ke fjalen, sepse versioni Free dhe Premium ka dallim.

  E me sa e shof lart ne foto e ka versionin Free.
   
 7. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Version Free nuk ka, me heret ka qene por tash eshte vetem me pages.
  Antari me larte e ka versionin Premium 1.8.6
   
 8. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Edhe per versionin premium vlen e njejta, qe do me thane secilen IP qe e bllokon ky plugin duhesh me e ba unblock:

  Tek numri 5. thot qe duhesh me i gjet gjitha ip-jat qe jane te bllokuara dhe nese don me i ba unblock, i selekton dhe klikon unblock selected IP.

  E njejta gje qe ia kam skjaruar ne postin e pare.
   
  ervisivv dhe Blerim R. pëlqejnë postimin.
 9. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  85
  Pikë nga trofetë:
  58
  sg1 po te bezdis dhe pak, spo te lej rehat.. :)
  tek pika 2 qe ke postu me lart spo arrij me e kuptu mir
  raporti i klikimeve ne kohe a eshte click limit / 24ore apo click limit / Clicks during last n days ?
  sepse shembulli qe ka marr aty te ban me mendu ndryshe If a user is clicking one time on a Ad and three days later on two times it, the plugin counts a total number of three clicks and will be blocked if the Clicklimit is 2. nese perdoruesi klikon gjithsej 2 here e me shume, brenda 7 diteve do bllokohej (po flasim me numrat 2 dhe 7 qe plugini i ka default)
  pra te ban me mendu sikur raporti eshte clicklimit / Clicks during last n days
  dhe sipas ketij raporti po marr shembull sikur caktoj click limit 5 dhe Clicks during last n days 7, dhe i bie qe ai perdorues(ip) do bllokohej ne momentin qe arrin 5 klikime si brenda nje dite, si pergjate 7 diteve.. se di sa po me kupton

  ndersa duke u bazu ne shembullin tjeter If the user is clicking one time on a Ad and 8 days later on another click he is NOT blocked. (perseri eshte fjala me numrat 2 dhe 7)
  tani nese une i caktoj click limit 2 dhe click during last n days 1, i bie qe nese dikush tenton te me klikoje ne reklame per te dyten here ose me shum do bllokohej, ndersa ata qe klikojne vetem nje here ne 1dite(24ore) nuk do me shfaqen tek blocked user (sepse click limit e kam caktu 2)
  mund te jem dhe krejt gabim e te mos i kem kuptu mir por logjikisht po mendoj keshtu, duke u bazu ne keto shembujt qe jan paraqit aty,
   
  Last edited: 13 Qershor 2016
 10. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  85
  Pikë nga trofetë:
  58
  versioni premium shkruan aty por une free e kam gjet ne google
   
 11. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nese ti clicks Limit e len 2 apo 3 apo 5 her ne 24 ore, ateher nese nuk e tejkalon limitin ajo ip normal qe nuk bllokohet.

  Nese e tejkalon limitin ateher ajo IP futet ne blocked list.

  Tjeter gje ?
   
  ervisivv pëlqen postimin.
 12. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  85
  Pikë nga trofetë:
  58
  24ore e ka te percaktume vete plugini dhe nuk mund te ndryshohet? vetem ja percaktojm click limit per 24ore?
   
 13. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Clicks limit nuk mundesh me ia percaktu per sa ore.

  Vec numrin e klikimeve nga 1 ip mundesh me e percaktu ne 24 ore.
   
  ervisivv pëlqen postimin.
 14. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  85
  Pikë nga trofetë:
  58
  tani kuptova,
  se mendoja qe mund ti percaktojm pervec nr e klikimeve, edhe kohen..
  flm shum per ndihmen
   
 15. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk ka problem.

  Pervec ketyre opcioneve qe jane thene me lart opcione tjera nuk ka.

  Keshtu qe tema mbyllet si problem i zgjidhur.

  Mire u ndegjofshim.
   
  ervisivv pëlqen postimin.
Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.

Shpërndaje faqen

Loading...