1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Si te mbrojme faqen e adminit (.htaccess)

Tema tek 'Siguria në Ueb' e hapur nga cRu3l.b0y, 15 Janar 2010.

 1. cRu3l.b0y

  cRu3l.b0y Anëtar i Njohur

  Postimet:
  900
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  0
  Si te mbrojme faqen e adminit (.htaccess)

  -----------------------------------------------
  Author: cRu3l.b0y
  Source: ITShqip.Com
  -----------------------------------------------

  Pershendetje . Ne kete mesim do shkruaj mbi nje teknike shume te mire te mbrojtjes se uebfaqes tende, perkatesisht faqes se adminit, ku kyqesh si administrator. Te themi qe me kete teknike do krijojme nje mur para vendit te kyqjes se administratorit.
  Teknika per te cilen do flas mund te kryhet permes .htaccess dhe ja nje shembull si do duket faqja ku kyqeni si administrator (/forum/admincp)

  Code:
  http://www.tools.dynamicdrive.com/password/example/
  (Username: user, Password: test)

  Atehere se pari duhet te krijosh nje file te quajtur .htpasswd, ku ne kete fajl do shenosh username & password (te enkryptuar) te cilen deshiron ta vendosesh admincp. Per te enkryptuar passwordin tuaj, do mund te perdorni ndonje htaccess generator si shembull KY

  Pasi te kesh vene username & password ne .htpasswd ne kete forme: itshqip:g143jh1h4k, sygjerohet qe .htpasswd & .htaccess te mos vendosen ne te njejtin folder te FTP-s, per arsye sigurie ;)
  Ka ardh koha te krijojme dhe .htaccess fajlin (MURIN MBROJTES ^^), pra krijoni nje fajl .htaccess fajl dhe ne te shenoni kete ne te:

  Code:
  AuthUserFile /usr/local/itshqip/passwords/.htpasswd
  AuthGroupFile /dev/null
  AuthName EnterPassword
  AuthType Basic
  
  require user itshqip
  Megjithate preferohet te perdorni kete tool, qe ju shpejton punen 50%

  Code:
  http://www.tools.dynamicdrive.com/password/
  Tek Enter Usernames sheno: Username qe deshiron ta perdoresh per tu kyq ne admincp
  Tek Enter Passwords sheno: Passwordin qe deshiron ta perdoresh per tu kyq ne admincp
  Tek Path to .htpasswd sheno: Vendin ku e ke vendos .htpasswd fajlin shembull: /home/itshqip/passwords/

  Dhe klikon Submit, dhe me pas do gjenerohet krejt cka duhet te vendosesh tek .htaccess dhe tek .htpasswd
  .htaccess fajlin e vendosni tek pathi ku deshiron ta mbrosh faqen shembull: /forum/admincp/

  Me kaq perfundon ky mesim, shpresoj te keni kuptuar, nese jo mos hezitoni te pyesni.
  Mirmbetshi

  -----------------------------------------------
  Author: cRu3l.b0y
  Source: ITShqip.Com
  -----------------------------------------------
   
  BechMazrekaj pëlqen postimin.
 2. Doom-Cracker

  Doom-Cracker Anëtar Aktiv

  Postimet:
  134
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  shum do poste te mire per siguri i ke bo
  bravo man
   
 3. cRu3l.b0y

  cRu3l.b0y Anëtar i Njohur

  Postimet:
  900
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  0
  Faleminderit Doom-Cracker ! Do ti bej diteve te ardshme dhe ca te tjera, stay tuned ;-)
   
 4. cDB

  cDB Anëtar Aktiv

  Postimet:
  218
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Eshte mire te theksohet edhe lejimi i Ip-ve te caktuara .
   
 5. cRu3l.b0y

  cRu3l.b0y Anëtar i Njohur

  Postimet:
  900
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  0
  Eshte e vertet, mirepo sic dijme shumica e antareve ne itshqip.com, jane nga Kosova, dhe ne Kosove, ISP-t, nuk na japin IP Statike, dhe te gjithe kemi IP te njejta, megjithate nese dikush deshiron te mbroj faqen e adminit permes IP-s le te vepron keshtu.

  Code:
  AuthName "Zona e administratoreve"
  AuthType Basic 
  <Limit GET POST>
  order deny,allow
  deny from all
  allow from 127.0.0.1
  </Limit>
  Tek 127.0.0.1, e vendosni IP-n e juaj, dhe kete e vendosni ne .htaccess ne admincp sigurisht.
  Gjith te mirat
   
 6. valdoni

  valdoni Anëtar Aktiv

  Postimet:
  149
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  @ cRu3l.b0y:

  Shume tutorile i kam lexuar te tuat, dhe me kane rene ne sy qe te gjitha kane per qellim siguri kompjuterike, mbrojtje te wenfaqeve, parandalim te sulmeve, qetesi me te mire dhe shume keshilla si anti-hacker. Per kete se pari te falenderoj dhe te uroj suksese te ardhshme si dhe tutoriale te tjera po kete teme qe sot eshte shume e prekur sepse ka shume njerez qe si distenacion i kane sulmet ne webfaqe, edhe njehere bravo!
   
 7. Dontsend

  Dontsend Anëtar Aktiv

  Postimet:
  169
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  @cRu3l.b0y A bon qiky per vbulletin nese bona athere ma je p addn cRu3l.b0y dhe nese mundesh ta ma besh mua sepse nuk po mund ta bej :S
   
 8. GhOsT-BoY

  GhOsT-BoY Anëtar Aktiv

  Postimet:
  172
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  18
  normal qe bon edhe per vbulletin :)
  p.s nice post mate :D
   
 9. Toxici

  Toxici Anëtar Aktiv

  Postimet:
  230
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Postuar: 15 Janar 2010, 13:16 ?

  Hahhahaha Kjo teme eshte hapur kur eshte hapur edhe ky forum pra ne Muajin Janar !

  E tash ?

  Tash ju po postoni ?

  Mos hapni temat e Vjetra:)

  Ju faleminderit per mirkuptim

  Per ty (autor i temes) Nice Tuto !:)
   
 10. qendros

  qendros Anëtar Aktiv

  Postimet:
  371
  Pëlqimet:
  57
  Pikë nga trofetë:
  38
  ku duhet me vendos .htaccess
  e ku me vendos htpasswd

  dikush le te shpjegon me qart pak
  flm per tutoo
   
 11. Liridoni

  Liridoni Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,576
  Pëlqimet:
  156
  Pikë nga trofetë:
  93
  Toxic,je bo si staff thu qi ta ka dhon dikush detyren me jav spjegu ktynev kur u hap tema.
  P.S Tem me vler.
   
 12. qendros

  qendros Anëtar Aktiv

  Postimet:
  371
  Pëlqimet:
  57
  Pikë nga trofetë:
  38
  kur poo du me hi si admin
  po ma qet kto:


  [​IMG]
  po ja jepi username dhe password qe i kom te enkriptuar dhe pasi po klikoj submit po me dergon ne ket faqe:
  [​IMG]

  Filen ".htaccess" e kom vendos ne admincp ndersa ".htpasswd" e kom vendos ne nje vend tjeter
  qfar kam bere gabim din ndokush te me ndihmoj...
  A mos duhet te ruhet me far prapashtese file ".htaccess"
  A pranon ndokush te me ndihmoj...
  Cdo te mir
   
 13. arditi11

  arditi11 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  454
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  0
  ndegjo kur e ke plotsu ato fushat tek ajo faqja qe ka dhen autori tek fusha Path to e vendos vendin se ku do ta vendosesh .htpasswd p.sh: /public_html/admincp/images dhe pastaj kur ti mersh te dy kto file atehere .htaccess e vendos tek follderi qe don ta mbrosh ndersa .htpasswd e vendos tek aj vend qe e ke shkru tek fusha Path to
   
 14. qendros

  qendros Anëtar Aktiv

  Postimet:
  371
  Pëlqimet:
  57
  Pikë nga trofetë:
  38
  un .htaccess po e vendosi ne admincp ndersa .htpasswd po e krijoj nje directory te ri e po ja vendosi emrin passwords
  edhe aty te fusha path po e shkruj root/htdocs/passwords/.htpaswd
  po spo ma pranon opet
   
 15. arditi11

  arditi11 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  454
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  0
  nuk duhet ta shkruash ashtu tek Path to por e shkrun veq follderin root/htdocs/passwords jo edhe filen
   
 16. qendros

  qendros Anëtar Aktiv

  Postimet:
  371
  Pëlqimet:
  57
  Pikë nga trofetë:
  38
  nuk e kom shkru ashtu po masi qe po e gjeneroj passwordin po ma qet qashtu
   
 17. qendros

  qendros Anëtar Aktiv

  Postimet:
  371
  Pëlqimet:
  57
  Pikë nga trofetë:
  38
  mfal per postim opet
  po a mundet bre dikush me me ndihmu
   
 18. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  cRu3l.b0y sup bro xD pm me ;)
   
 19. Bahtir

  Bahtir Anëtar

  Postimet:
  15
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  3
  Kjo osht teknik shume e mire dhe munden me pas shum perfitime webmasterat shqiptar sepse ne ket menyre nuk ekziston asnje mundesi per hyrjen ne panelin e administrimit pa dit username e password edhe sigurisht qe keto te dhena nuk gjendet ne databazat e websiteve qe hackeret i sulmojne.
   

Shpërndaje faqen

Loading...