1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Si te krijoni copyright dinamik ne footer

Tema tek 'Mësime' e hapur nga Poshnjari, 6 Janar 2020.

 1. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,782
  Pëlqimet:
  533
  Pikë nga trofetë:
  293
  Disa kane qefe te perdorin ne footer copyright nga viti qe kane blere domain apo kane filluar projektin deri ne vitin ne te cilin jemi. Kjo nuk mund te konsiderohet as e mire as e keqe. Eshte deshira e cdo personi dhe nuk ndikon aspak ne SEO. Ndonese shume tema mund t'i modifikosh lehte footerin per te shtuar copyright disa e kane pak te nderlikuar. Pra tek disa ndodh qe kur doni te shtoni vitin e fillimi prsh 2010 duhet ta shtoni manualisht edhe vitet ne vazhdim, si 2019, 2020 etj.
  Ne kete mini tutorial do ju tregoj se si mund te kurseni kohe por, dhe nese harroni qe ndryshimi i vitit aktual te behet dinamike. Pra te ndryshoje vete vit pas viti.
  Ka te pakten dy menyra per te arritur kete. Mund te perdorni nje kode php ose nje script. Nese doni te perdorni php shtoni ne footer te temes suaj kodin e me poshtem duke e zvendesuar vitin 2019 me vitin qe deshironi:
  PHP:
  Copyright &copy; 2019-<?php echo date("Y"); ?> 
  Ose mund te perdorni script kude perdorur kodin e me poshtem:
  Code:
  Copyright &copy; 2019-<script type="text/JavaScript"> var theDate=new Date() document.write(theDate.getFullYear()) </script>
   
  @science dhe ervisivv pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...