1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Si te instaloj driverin e internetit ne PC pa CD?

Tema tek 'Njoftimet, Komentet dhe Sugjerimet në itShqip' e hapur nga Sokol123, 30 Nëntor 2018.

 1. Sokol123

  Sokol123 Anëtar

  Postimet:
  6
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Si te instaloj driverin e internetit ne PC pa CD?
   
 2. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Duhet t'i shkarkosh ata drivera ne kompjuter tjeter, t'i fusesh ne USB dhe me pas ti transferosh/instalosh ne kompjuterin ku te duhet,
   
  Sokol123 pëlqen postimin.
 3. albion65

  albion65 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  158
  Pëlqimet:
  31
  Pikë nga trofetë:
  43
  Se pari e merr Driver indentifier e shkarkon prej 1 pc qe ki internet e merr setupin e fut ne USB e instalon ne PC qe nuk i ki driverat ja bon search edhe e bon tick butonin i dont have internet edhe e run.html ne usb e merr qat .html file e hap ne pc qe ki internet edhe kliko te driveri qe tvyn , ja jep 1 imell edhe e shkarkon.

  Link : https://www.driveridentifier.com/download.php
   
  Elion1 dhe Sokol123 pëlqejnë postimin.
 4. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,351
  Pëlqimet:
  376
  Pikë nga trofetë:
  228
  Ja një metodë pa patur nevojë të instalosh ndonjë program shtesë në kompjuterin tëndë!

  Shko sipas hapave vijues:
  1.Së pari shko dhe kliko me tastin e djathtë mbi ikonën My Computer.
  2. Zgjedhe opsionin Manage
  3. Në dritaren Computer Management, në kolonën e majtë zgjedhe opsionin Device Manager
  4. Tek ana e djathtë e ke opsionin Network Adapters, aty sigurisht e ke me pikëpyetje (?), kliko me tastin e djathtë të miut dhe zgjidhe opsionin Properties
  5. Në dritaren e re tek faqja Details, në pjesën Property, zgjedhe opsionin Hardware Ids.
  6. Tek pjesa value, zgjedhe rreshtin e parë dhe pastaj shtyp tastet Ctrl+C
  7. Ruaje në një text file, pastaj atë file e dërgon në një PC tjetër dhe e kopjon.
  8. shko tek faqja https://devid.info
  9. Tek pjesa Enter Device Id aty pozicionohu dhe shtypi tastet Ctrl+V
  10. Kliko Search
  11. Zgjedhe driver të sistemit tën operativ dhe shkarkoje. Ruaje në ndonjë pajisje p.sh. USB,
  12. Shko dhe instaloje në kompjuterin ku të mungon driver.

  P.S. Metoda më e mirë për shkarkimin e driverave është nga faqja zyrtare e prodhuesit të kompjuterit tuaj.
  Përshëndetje.
   
  Sokol123 pëlqen postimin.
 5. Sokol123

  Sokol123 Anëtar

  Postimet:
  6
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Problemi esht qe driveri i internetit nuk me shfaqet fare te device manager!
   
 6. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,351
  Pëlqimet:
  376
  Pikë nga trofetë:
  228
  Përcjelli hapat 4 dhe 5.
  Nëse nuk e sheh atë i ke disa me pikëpyetje dhe ta qet Unknown Device. Pastaj vazhdo nga hapi 5.
  Përshëndetje.
   
  Sokol123 pëlqen postimin.
 7. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,322
  Pëlqimet:
  783
  Pikë nga trofetë:
  343
  Mos të është djegur foleja e lan? Bli një karte tjeter lan, vendose në pc dhe instalohen auto drivet. Mua më është djegur në dy pc që kam patur dhe 1 nje shoku. Nuk mendoj se e ka fajin driver.
   
  Sokol123 pëlqen postimin.
 8. albion65

  albion65 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  158
  Pëlqimet:
  31
  Pikë nga trofetë:
  43
  Bone skanimin ti edhe tani ti qet kejt driverat qe te mungojn edhe ato qe i ki ti qet mi bo update.
   
  Sokol123 pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...