1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Si të instaloni Windows 7 pa Disk (DVD)! (legalisht)

Tema tek 'Mësime' e hapur nga dr_iton, 8 Shkurt 2012.

 1. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,367
  Pëlqimet:
  396
  Pikë nga trofetë:
  228
  Si të instaloni Windows 7 pa Disk (DVD)! (legalisht)

  Këtu keni udhëzimet se si legalisht të shkarkoni Windows 7 dhe të krijoni diskun tuaj instalues.

  [​IMG]

  Shumica e kompjuterëve që blihen sot vijnë pa diskun instalues të Windows 7. Në vend të saj vijnë me disqet “kthyese (ang. recovery)” dhe/ose particionet të cilat mundësojnë që të kthejnë kompjuterin tuaj në gjendjen e tij të prodhuar (ang. Factory fresh), por që përfshijnë një mori kërkesash (trial gratis, media player, vegla të padobishme dhe të ngjashme) së bashku me Windows-in. Largimi i secilës kërkesë është humbje kohe dhe jo e ngjashme me nisjen apo instalimin e ri.

  Këtu do të mësoni se si të krijoni diskun tuaj instalues të Windows 7 (apo USB flash drive) dhe të përdorni çelësin valid të produktit që ju posedoni në mënyrë që të kryeni një ri instalim. Mënyra vijuese është efikase dhe legale, dhe nuk kërkon një ekspertizë të madhe teknike.

  Megjithatë, nuk ju rekomandojmë që të shlyeni particionin tuaj rikthyes apo të mënjanoni disqet e juaja ekzistuese për rikthim. Ndonëse shumë njerëz kanë qenë të suksesshëm me procedurën vijuese, disa tjerë nuk kanë pasur fatin e tillë. Disa përdorues nuk kanë pasur mundësinë e aktivizimit të kopjes së tyre të Windows-it edhe pas futjes së çelësit valid të produktit, përderisa tjerët posedojnë kompjuter që kërkojnë softuer që nuk përfshihen në SO Windows 7. Nuk keni asnjë mundësi tjetër që të dini se a do të funksionoj kjo procedurë edhe për ju apo jo përderisa ta provoni atë, dhe se ju duhet një plan rikthyes në rast se kjo nuk funksionon.
  Gjithashtu, ruani skedarët (ang. Files) dhe ngasësit (ang. Drives) tuaj në një media të jashtme para se të filloni procedurën. Ri instalimi i Windows-it pastron të gjitha shënimet tuaja personale dhe shkakton humbje të funksionalitetit të pajisjeve në të cilat Windows-i do të ketë një pamjaftueshmëri për të krijuar një ngasës adekuat. Planin për të ngarkuar ngasësit më të fundit të pajisjeve ju do ta krijoni para se të ri instaloni Windows-in.

  Ri instalimi i Windows 7, hap pas hapi

  1. Gjeni çelësin e produktit tuaj të Windows 7: Zakonisht ky string alfanumerik prej 25-karaktereve është i shtypur në një etiketë të ngjitur për kompjuterin tuaj apo në dokumentimin e përfshirë të kompjuterit tuaj. Alternativë tjetër është duke shfrytëzuar programin për gjetjen e çelësit siç është programi Magical Jelly Bean Keyfinder i cili gjen çelësin e produktit nga regjistrat. Do t’ju duhet çelësi i produktit për ta ri instaluar Windows-in.

  [​IMG]

  Magical Jelly Bean Keyfinder ju ndihmon për të gjetur numrat serik.

  2. Shkarkoni skedarin ISO për versionin e Windows 7 që ju posedoni:
  Home Premium SP1 (English, 64-bit)
  Professional SP1 (English, 64-bit)
  Ultimate SP1 (English, 64-bit)
  Home Premium SP1 (English, 32-bit)
  Professional SP1 (English, 32-bit)
  Ultimate SP1 (English, 32-bit)
  Lidhjet e mësipërme ju dërgojnë tek Digital River, distributor i licencuar i softuerëve të Microsoft-it. Këto shkarkime janë secila me mbi 3GB kapacitet, dhe çelësi juaj i produktit do të funksionoj vetëm me edicionin e juaj të Windows-it që keni, kështu që sigurohuni që ta zgjidhni atë të duhurën.

  3. Shkarkojeni Windows 7 USB/DVD download tool. Kjo vegël ju mundëson që ta kopjoni skedarin e juaj të Windows 7 ISO në DVD apo USB flash drive. Se ku zgjidhni ju DVD apo USB nuk është ndonjë ndryshim; vetëm konfirmoni që kompjuteri juaj mund të startoj nga lloji i medias që ju zgjidhni.

  4. Rinisni kompjuterin tuaj duke shfrytëzuar DVD apo USB flash drive me Windows 7. Përcillni hapat për të përgatitur destinimin e diskut të ngurtë dhe instaloni Windows-in.

  Përshëndetje.
   
 2. Arditii

  Arditii Anëtar i Njohur

  Postimet:
  535
  Pëlqimet:
  47
  Pikë nga trofetë:
  73
  Faleminderit per tutorialin,shum pun e mir te pergezoj.
  +rep nga un.
   
 3. rilinds

  rilinds Anëtar i Njohur

  Postimet:
  735
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  48
  Mfal qe po nderhy por mua me duket te maresh windows free eshte ilegale pasi microsoft.com i shet ata, gjithsesi tutorial i mire
   
 4. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,367
  Pëlqimet:
  396
  Pikë nga trofetë:
  228
  @rilinds

  Sinqerisht gati kam qeshur me zë, besoj se din të lexosh shqip dhe shiko se çka thuhet tek pika 2.

  P.S. Së pari, nëse kjo është ilegale, nuk do të guxoja të postoja këtu sepse është në kundërshtim me rregulloren e forumit.

  Përshëndetje.
   
 5. Gentiani

  Gentiani Anëtar i Njohur

  Postimet:
  520
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  38
  Qfar performanca duhet me i pas minimum per me instalu kete ?
   
 6. rilinds

  rilinds Anëtar i Njohur

  Postimet:
  735
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  48
  @dr_iton

  Bac a ki postu link per shkarkim te windows nuk besoj qe eshte windows tial :A
   
 7. Pooints.

  Pooints. Anëtar Aktiv

  Postimet:
  120
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Vella nuk po kuptoj se per qka sherben kjo .
   
 8. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,367
  Pëlqimet:
  396
  Pikë nga trofetë:
  228
  Keni nis me u ba dembela edhe ju dhe po pritoni me lexue, shikoni dhe lexojeni postimin deri në fund dhe e kuptoni.
  Ja po ju sqaroj edhe një herë në pika të shkurtëra se për kënd vlenë ky postim:

  Zakonisht kur blejmë një kompjuter të ri, ai kompjuter vjen me një sistem operativ të instaluar dhe mund ta ketë një disk të kompjuterit të ndarë si RECOVERY DISK, por nuk vjen me një DVD që ka sistemin operativ në të.
  Si t'ja bëjmë që nëse dojmë ta formatizojmë kompjuterin dhe ta instalojmë edhe një herë sistemin operativ?
  Nuk kemi fare një DVD që mund ta instalojmë edhe një herë.
  Mund ta krijojmë një DVD në mënyrë legale dhe nuk thyejmë rregullat aspak as nga Microsoft e as nga forumi ynë.
  Se si bëhet ajo shikoni postimin tim të parë në këtë temë dhe zgjidhet problemi.

  Me shpresë se jeni ndarë të kënaqur me përgjigjen ju përshëndes.

  Prapë po citoj një pjesë të postimit tim në mënyrë që të jemë më i kuptueshëm ndaj rilinds
  Pra Digital River është një distributor (shpërndarës) legal (i ligjshëm) për shitjen e produkteve (prodhimeve) të Microsoft-it. Nuk besoj se do të mund të vendosnin lidhje (linqe) në faqen e tyre që janë në kundërshtim me Microsoft.


  @Gentiani

  Ndoshta po i sheh edhe emrat e sistemeve operative që për të instaluar një Windows 7 x32 bit rekomandohet së paku RAM prej 1GB etj.
  Përshëndetje.
   
 9. Gentiani

  Gentiani Anëtar i Njohur

  Postimet:
  520
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  38
  Bro, une e kam windows xp profesional, e tasht me dasht me instalu kete a bon, e kam kartelen grafike 128, ramin 1 gb , eshte laptop hp compaq nc 6120
   
 10. InserTL0cK

  InserTL0cK Anëtar Fillestar

  Postimet:
  73
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  Mu Sa per Windows 7 me ma lyp Kartel Grafike e kom 384.0 mb

  Pc e Kom Hp

  1016 mb ram

  40 gb Ram {2 Diskat}

  380.0 Mb Kartela Grafike

  Tjeter Sen Ma Shum Slyp Windows 7 aaa???
   
 11. Arditii

  Arditii Anëtar i Njohur

  Postimet:
  535
  Pëlqimet:
  47
  Pikë nga trofetë:
  73
  Keto mund te konsideroehn si kriteret minimume.
   
 12. ZeroCooL!

  ZeroCooL! Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,863
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  0
  edhe ky tutorial shum me vler por beje edhe nje se si ta instalosh win 7 me CD ma shum besoj qe ishin intereseu CD-ja osht 1.5 Euro edhe mu po me intereson edhe pse di amo nashta ka diqka qe sdin


  Me Respekt: Valon Mehmeti
   

Shpërndaje faqen

Loading...