1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Si mund ti terheq te dhenat nga Disku i Laptopit ?

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Donche-x, 16 Shtator 2016.

 1. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  698
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pershendetje Djema !

  Kam nje Laptop i cili me eshte prishur dhe nuk ndizet me .. dhe tani kam bler nje Laptop te ri.
  Tani ne Laptopin e vjeter ne Diskun e vjeter me kan mbetur te gjitha te dhenat ... pyetja ime eshte..A ka ndonje Kabull e cila me ndihmon ti terheq te dhenat nga Disku i vjeter i Laptopit ? Apo ndonje menyr tjeter.
  Un e di qe menyra e vetme eshte me hek Hardiskin nga Laptopi vjeter dhe me fut ne Laptop tjeter edhe me i hek te dhenat..Ama nuk kam laptop tjeter keshtu qe me duhet nje variant tjeter nese Egziston...

  Ju falmeinderit
   
 2. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  Nrrro hardiskun e kaloj ne usb edhe ne dvd
   
 3. Alban16

  Alban16 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  128
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pershendetje ,
  Nuk e mbaj mend se si quhet por kur shkon edhe blen hdd te jashtem jana ca tip si kuti ku vendoset nje hdd si i laptopit . Por gjithsesi edhe po spate te tille kabell vendose ne nje dekstop . Nje kabell sata te duhet vetem nese nuk e ke . :)
   
 4. networkcoder

  networkcoder Anëtar i Njohur

  Postimet:
  561
  Pëlqimet:
  132
  Pikë nga trofetë:
  63
  Pse po thu qe nuk ke laptop tjeter kur ti paraprakisht e paske cek ne fillim qe e paske ble nje laptop tjeter te ri !

  Sidoqofte,nese mundesh me hy ne HDD-ne e vjeter mundesh permes programeve te ndryshme me i nxjerr te dhenat dhe me i vendos ne ndonje external drive (p.sh me ane te programit EaseUS Data Recovery),por nese keshtu nuk ke qasje atehere menyra e vetme eshte qe me marr HDD-ne e vjeter me largu prej laptopit te prishur dhe me lidh me nje kabull qe ka si hyrje USB port dhe me vendos ne laptopin e ri si nje eksternal HDD dhe me i transferu te dhenat nga HDD i vjeter tek laptopi i ri. Me duket se ka paisje te cilat bejne te mundur transferimin e te dhenave nga nje disk pasiv tek nje disk qe eshte ne gjendje te rregullt,por per momentin nuk e di se si quhen keto,ndoshta ndonje anetar ka njohuri dhe te tregon.
   
 5. Valdrin Gashi

  Valdrin Gashi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  715
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  58
  Të nevojitet një Disk Enclosure. Besoj se mund ta gjesh tek ndonjë dyqan i pajisjeve kompjuterike ose servis i kompjuterëve.
  [​IMG]
   
 6. Albi Bytyqi

  Albi Bytyqi Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,079
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  133
  Nje kac externale 2.0 tkushton 10euro ose 3.0 13euro. Zgjidhja ma shpejt ma e mir.
   
 7. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  698
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  Ju faleminderit djema..i bleva paisjet i gjeta i provova dhe i ktheva dokumentet me sukses...!
  Pra Paisjet thirren :

  USB 2.0 zu IDE & SATA Adapter mit OTB LogiLink®

  mund ti gjeni ne Ebay paisjet..

  ju faleminderit
   
  Alban16 pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...