1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Si mund ti terheq te dhenat nga Disku i Laptopit ?

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Donche-x, 16 Shtator 2016.

1. Donche-x

Donche-x Anëtar i Njohur

Postimet:
    698
    Pëlqimet:
    4
    Pikë nga trofetë:
    38
    Pershendetje Djema !

Kam nje Laptop i cili me eshte prishur dhe nuk ndizet me .. dhe tani kam bler nje Laptop te ri.
    Tani ne Laptopin e vjeter ne Diskun e vjeter me kan mbetur te gjitha te dhenat ... pyetja ime eshte..A ka ndonje Kabull e cila me ndihmon ti terheq te dhenat nga Disku i vjeter i Laptopit ? Apo ndonje menyr tjeter.
    Un e di qe menyra e vetme eshte me hek Hardiskin nga Laptopi vjeter dhe me fut ne Laptop tjeter edhe me i hek te dhenat..Ama nuk kam laptop tjeter keshtu qe me duhet nje variant tjeter nese Egziston...

Ju falmeinderit

2. Lodvald

Lodvald Anëtar Legjendë

Postimet:
    2,209
    Pëlqimet:
    621
    Pikë nga trofetë:
    258
    Nrrro hardiskun e kaloj ne usb edhe ne dvd

3. Alban16

Alban16 Anëtar Aktiv

Postimet:
    128
    Pëlqimet:
    16
    Pikë nga trofetë:
    28
    Pershendetje ,
    Nuk e mbaj mend se si quhet por kur shkon edhe blen hdd te jashtem jana ca tip si kuti ku vendoset nje hdd si i laptopit . Por gjithsesi edhe po spate te tille kabell vendose ne nje dekstop . Nje kabell sata te duhet vetem nese nuk e ke . :)

4. networkcoder

networkcoder Anëtar i Njohur

Postimet:
    561
    Pëlqimet:
    132
    Pikë nga trofetë:
    63
    Pse po thu qe nuk ke laptop tjeter kur ti paraprakisht e paske cek ne fillim qe e paske ble nje laptop tjeter te ri !

Sidoqofte,nese mundesh me hy ne HDD-ne e vjeter mundesh permes programeve te ndryshme me i nxjerr te dhenat dhe me i vendos ne ndonje external drive (p.sh me ane te programit EaseUS Data Recovery),por nese keshtu nuk ke qasje atehere menyra e vetme eshte qe me marr HDD-ne e vjeter me largu prej laptopit te prishur dhe me lidh me nje kabull qe ka si hyrje USB port dhe me vendos ne laptopin e ri si nje eksternal HDD dhe me i transferu te dhenat nga HDD i vjeter tek laptopi i ri. Me duket se ka paisje te cilat bejne te mundur transferimin e te dhenave nga nje disk pasiv tek nje disk qe eshte ne gjendje te rregullt,por per momentin nuk e di se si quhen keto,ndoshta ndonje anetar ka njohuri dhe te tregon.

5. Valdrin Gashi

Valdrin Gashi Anëtar i Njohur

Postimet:
    715
    Pëlqimet:
    75
    Pikë nga trofetë:
    58
    Të nevojitet një Disk Enclosure. Besoj se mund ta gjesh tek ndonjë dyqan i pajisjeve kompjuterike ose servis i kompjuterëve.

6. Albi Bytyqi

Albi Bytyqi Anëtar Legjendë

Postimet:
    2,079
    Pëlqimet:
    127
    Pikë nga trofetë:
    133
    Nje kac externale 2.0 tkushton 10euro ose 3.0 13euro. Zgjidhja ma shpejt ma e mir.

7. Donche-x

Donche-x Anëtar i Njohur

Postimet:
    698
    Pëlqimet:
    4
    Pikë nga trofetë:
    38
    Ju faleminderit djema..i bleva paisjet i gjeta i provova dhe i ktheva dokumentet me sukses...!
    Pra Paisjet thirren :

USB 2.0 zu IDE & SATA Adapter mit OTB LogiLink®

mund ti gjeni ne Ebay paisjet..

ju faleminderit

Alban16 pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...