1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Si mund te bllokoj nje link?

Tema tek 'Diskutime tjera' e hapur nga Poshnjari, 9 Shkurt 2019.

 1. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,835
  Pëlqimet:
  556
  Pikë nga trofetë:
  293
  Prsh.
  Dua të bllokoj një link referimi që më ka acaruar. Por nuk dua te bllokoj test.com por dua te bllokoj cdo referim qe vjen test.php.
  Pasi unë vendos domain por shikoj që trafiku vjen nga një domain tjeter dhe e kam mbushur htaccess plot me domain. Tani dua një metodë që të bllokoj vetem prapashtesen
   
 2. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,596
  Pëlqimet:
  452
  Pikë nga trofetë:
  178
  Per cPanel bohet llaf apo custom web server apache apo nginx?
   
 3. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,835
  Pëlqimet:
  556
  Pikë nga trofetë:
  293
  Cpanel
   
 4. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,596
  Pëlqimet:
  452
  Pikë nga trofetë:
  178
  ka vite qe sperdor cpanel apo htaccess sepse perdor Nginx, po pata kriju ket para disa kohesh https://github.com/systemroot/.htaccess-Security/blob/master/.htaccess.ex#L78

  Kjo nuk bllokon cdo refer se smundesh me i blloku all ashtu sepse mund tbllokosh gjithcka qe vjen nga google, facebook etj
  pra ajo bllokon curl user agent, dhe kshu mund ti bllokosh edhe ti, shiko tek requests qe tvin mere user agent dhe bllokoje ka shum bots qe edhe mbasi i vendos disallow tek robots.txt prap vazhdojn kshu qe pata fillu me i blloku nepermjet user-agent

  Normal qe user agent mund te ndrrohet thjesht, bazuar ne programe/scripte qe perdorin kshu qe duhet t`kontrollosh requests 1 her n`jav ose 2 jav...
   
 5. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,596
  Pëlqimet:
  452
  Pikë nga trofetë:
  178
  PS, nqs akoma do me blloku referer bazuar ne "keyword"
  mund t`shtosh ket rule
  Code:
  RewriteCond %{HTTP_REFERER} .*test123.* [NC,OR]
  
  cdo refer qe ka n`domain apo url diku tjeter ate fjal do bllokohet..
   
 6. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,835
  Pëlqimet:
  556
  Pikë nga trofetë:
  293
  Do ta provoj njëherë këtë pasi mua referalet më vijne test.com/test.php
  Unë bllokoj kete kur pas nja një jave vijnë prova.com/test.php etj.
  Prandaj dua të bllokoj të gjitha referalet nga test.php
   
 7. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,596
  Pëlqimet:
  452
  Pikë nga trofetë:
  178
  Code:
  RewriteCond %{HTTP_REFERER} .*test.php.* [NC,OR]
  RewriteCond %{HTTP_REFERER} .*php.* [NC,OR]
  
  shikoja edhe user-agent ndoshta esht i njejti gjithmon bllokoje edhe ate
   
 8. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,835
  Pëlqimet:
  556
  Pikë nga trofetë:
  293
  Mendoj se është i njejti me semalt.com
  Por duhet të vendos edhe php? Mos më krijon probleme me referimet e mira?
   
 9. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,596
  Pëlqimet:
  452
  Pikë nga trofetë:
  178
  jo mos e vendos ishte thjesht dicka extra dmth at rulen e dyt qe esht vetem "php" nuk t`duhet mjafton vetem ajo test.php
   
  Poshnjari pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...